Dlaczego zaplombowane zęby czasem bolą?
Osadzona w ubytku plomba wypełnia przestrzeń, jaka powstała po usunięciu chorej tkanki. W teorii wypełnienie stomatologiczne zapewnia 100% gwarancję, że wyleczony ząb nie będzie bolał. W praktyce okazuje się, że istnieje szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą prowadzić do podrażnienia nerwów znajdujących się w zębie, co poskutkuje pojawieniem się bólu. Jeśli boli ząb zaplombowany dawno temu, pod uwagę trzeba brać nieszczelność wypełnienia i toczące się w zębie lub w przyzębiu zapalenie. Kiedy boli niedawno zaplombowany ząb, pierwsze podejrzenia kierujmy na podrażnienie spowodowane zabiegiem.
Ból w zębach zaplombowanych mogą wywołać:
- Nieszczelność wypełnienia – każda plomba po pewnym czasie może ulec wykruszeniu czy poluzowaniu. Powodów nieszczelności wypełnień może być wiele, np. próchnica wtórna, zmiana właściwości wypełnienia z uwagi na upływ czasu (porowaty amalgamat), nieprawidłowa technika i metoda zakładania plomby do ubytku, zmiana siły wiązania wypełnienia z tkankami zęba, złe opracowanie ubytku pod plombę, urazy zębów i inne.
- Stan zapalny w zębie lub w tkankach okolicznych, podrażnienie tkanek – zdarza się, że pod plombą może rozwijać się próchnica wtórna, która sięgnie wrażliwej miazgi; w efekcie odczuje się ból zęba. Inna przyczyna to nerwoból promieniujący do przyzębia oraz do zębów lub promieniujący w kierunku szczęk ból zatok czy ucha.
- Zmiany ciśnienia – ból ten zwany jest barodontalgią (lub aerodontalgią) i może być odczuwany nie tylko w zębach zaplombowanych (szczególnie, jeśli wypełnienie jest nieszczelne), ale również w niszczonych przez próchnicę, lub kiedy w tkankach przyzębia toczą się stany zapalne. Dokucza osobom narażonym na silne zmiany ciśnienia: nurkom, pilotom, pasażerom samolotów, paralotniarzom, skoczkom spadochronowym.
- Nadwrażliwość zębów i uszkodzenia o charakterze erozyjnym – bywają przyczyną bólów, kiedy podrażnieniu ulegną zakończenia nerwowe dochodzące do otwartych z jakichś powodów ujść kanalików zębinowych. Pierwotną przyczyną może być intensywne, zbyt częste wybielanie zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania i używanie nieodpowiednich past czy twardych szczoteczek, urazy zębów, niezdrowe nawyki albo gwałtowne zamiany temperatury (spożywanie pokarmów zbyt zimnych lub zbyt gorących).
- Nowa, prawidłowo założona plomba i przebyty zabieg borowania – nawet najlepiej założone wypełnienie stomatologiczne musi się „uleżeć”, czyli tkanka i polimer muszą ostatecznie się do siebie dopasować. Muszą też przestać boleć podrażnione zabiegiem zakończenia nerwowe. Stan „dopasowywania się” uzupełnienia do ścianek zęba może trwać kilka dni. Jeśli po tym czasie ból nie mija, trzeba zgłosić to dentyście.
- Niedokładnie założona plomba.
- Naprężenia w szczękach spowodowane działaniem aparatu ortodontycznego – ból odczuwany przez kilka dni, do czasu dostosowania się zębów do nowego ułożenia w szczęce.
Komentarzy: 8
Mam taki problem. Ok 1,5 roku temu lekarz dentysta założyła mi plombę na zęba. Ząb sam z siebie nie boli, nie boli też gdy jem miękkie posiłki jednak kiedy chcę zjeść paluszka albo twardego chrupka to kłuje. Co to może być. Szczerze powiem, że nie uśmiecha mi się robienie zęba ze względów finansowych dlatego zwlekałam z wizytą u dentysty i tak minęło właśnie te 1,5 już roku.
Ja mam albo stan zapalny w zebie, albo nadwrażlliwosc bo czasem mnie boli 6 u gory, mam na niej zalozona plombe od pol roku i mialem na tym zebie opatrunki i sprawdzanie czy nie trzeba leczyc kanalowo, powinienem isc to zbadac juz ale dentystka mowi ze to nadwrazliwosc, nie wieze jej z kad to moze wiedziec, na razie sprobuje stosowac jakies soecjalne pasty , uwazniej szczotkowac zeby i poxzekam pozyjemy zobaczymy :b
Witam, dziś miałam wizytę u dentysty. Jakiś czas temu miałam bóle zęba. Generalnie minęło ale profilaktycznie umówiłam się na wizytę. Jak się okazało mam ubytek. Dentysta powiedział ze nie ma próchnicy. Ale lekko powiercil i zaplombował. Trwało to bardzo szybko. Standardowo wzięłam znieczulenie – 1 zastrzyk. Już po 2 godz gdy znieczulenie zaczęło odchodzić zaczekać czuć pulsujący bardzo silny ból. Jakby pulsujący nerw. Utrzymuje się to od 5-6 godzin. Czy to minie ? Z samego rana mam zamiar udać się do dentysty. Gdyż ból pojawia się i znika co 2-3 minuty, rożnie. Co to może być ? Czy to tylko powikłania po znieczuleniu ? Z góry dziękuje za odp
Witam . Mianowicie miałam leczonego zęba kanałowo ząb był wyłączony nie bolał nic mi nie dokuczalo .. nadeszła wizyta w której miałam zęba wypełnić wypełnieniem stałym Ale po usłyszeniu ceny zrezygnowałam i to był chyba mój błąd ..(dodam że wydalam nie mało w prywatnym gabinecie dlatego mnie to odstraszylo) .Poszłam więc do studentek PUM wypełnić zęba tanio . I tu się zaczęło . Ząb po wypełnieniu boli mnie od dwóch dni niesamowicie nic mi nie pomaga nie wiem czym to może być spowodowane nigdy mnie tak nie bolał nawet przed leczeniem w gabinecie prywatnym .. co mogło to spowodować z tego co wiem po wypełnieniu ząb nie powinien boleć ..
Witam. Mialem zaplombowanego zeba jakis czas temu po uplywie okolo roku zab zaczal mnie bolec podczas spozywaniu posilkow i piciu plynow. Nastepnie plomba mi wypadla i caly bol przeszedl jak reka odjal. Natychmiast udalem sie do dentysty zalazyl mi nowa plombe i bol powrocil ze zdwojona sila. Jaka moze byc przeczyna i co robic???
Miesiac temu bylam na przegladzie i wszystko bylo ok. Zaczal bolec mnie zab. Zab jest martwy. Czy jest mozliwe zeby zaczal bolec z dnia na dzien.. a na wizicie kontrolnej nie bylo widac ubytku ?
Witam.
Najczęstszym przypadkiem bólu zęba po leczeniu i wypełnieniu go materiałem kompozytowym jest:
– nieszczelność wypełnienia lub jego uszkodzenie
– rozwijający sie stan zapalny miazgi zęba
– złe oczyszczenie zęba ze zmian próchnicowych
W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić sie do stomatologa który wykonał leczenie.
Doraźnie polecam leki przeciwbólowe tj.Antidol 15 i odkazić ząb roztworem wody utlenionej.
Pozdrawiam
lek.stom.Katarzyna Wiśniewska
Parę tygodni temu miałam plombe nadolnej 7 po 3 dniach zaczęło bolec mnie dzaslo niecały cxad tylko od czasu do czasu. Po tygodniu ból minął teraz powraca lekki ból.