Biomechanika w ortodoncji bada siły wykorzystywane do przemieszczenia zęba lub grupy zębów i uzasadnia uzyskane przesunięcia prawami fizyki. Jej znajomość jest niezbędna, by zapanować skuteczne postępowanie i zminimalizować jatrogenne działania niepożądane.
Leczenie aparatami stałymi i ruchomymi polega na zastosowaniu sił, które prowadzą do przemieszczenia zębów albo zmian w budowie układu stomatognatycznego. W aparatach ortodontycznych źródło siły stanowić mogą sprężyste druty, śruby, elastyczne gumki, a także mięśnie pacjenta.
Siła to wektorowa wielkość fizyczna – miara oddziaływań pomiędzy dwoma lub więcej ciałami. Siły zatem to wektory – z punktem przyłożenia, wartością liczbową, kierunkiem i zwrotem. Z punktu widzenia ortodoncji istotny jest również czas działania siły, dystans i punkt przyłożenia. Jednostka siły to Newton (N), ale często przedstawiana jest w gramach (1 N ≈ 100 g).
Ciało fizyczne, również ząb, posiada środek ciężkości (centrum oporu), czyli punkt przyłożenia siły, która jest wypadkową ciężkości wszystkich cząsteczek organizmu. W zębie znajduje się ponadto centrum rotacji, przez który przechodzi oś, wokół której następuje obrót zęba.
Moment siły to wielkość wektorowa równa iloczynowi wektorowemu siły i ramienia działania (odległość punktu przyłożenia siły od osi obrotu); między wektorami ramienia siły i siły znajduje się kąt α. W ortodoncji – jeśli momentowi siły nie przeciwdziała (równy) przeciwmoment – odbywa się ruch obrotowy powodujący przechylenie, wychylenie albo rotację zęba. Nie dojdzie do rotacji, jeżeli suma momentów sił wynosi zero. Do innych możliwych ruchów zęba należą:
Ruchowi zęba „przeszkadza” siła tarcia, której wartość zależna jest od siły nacisku i współczynnika tarcia. Wartość siły przyłożonej do zęba powinna być większa od siły tarcia – wtedy dojdzie do przemieszczenia.
W analizie biomechanicznej leczenia istotne jest pojęcie „zakotwiczenia”, oznaczające opór stawiany przez ząb/grupę zębów/jednostkę anatomiczną wobec ich przesunięcia. Wśród najczęstszych typów zakotwiczenia w ortodoncji wymienia się:
W ortodoncji stosuje się siły o różnej wielkości, ale powinny one mieścić się w optymalnych wielkościach fizjologicznych. Schwarz wprowadził 4 stopnie działania biologicznego sił:
W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się siły II i III stopnia.
Biorąc pod uwagę czas działania siły, wyróżnia się: siły ciągłe (aparaty stałe) i przerywane (aparaty wyjmowane).
Podczas regulacyjnego przesuwania zębów (zależnie od rodzaju zastosowanego ruchu) występują strefy nacisku (resorpcja kości, zwężenie) i ciągnienia (apozycja kości, poszerzenie szpary ozębnowej).
Ruchowi zęba towarzyszy przemodelowywanie kości, w którym wyróżnia się 3 etapy: