SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Białe plamy na zębach - leczenie próchnicy początkowej. Bez borowania!
7 lutego 2018 --- Drukuj

Infiltracja szkliwa płynną żywicą

Tam, gdzie na profilaktykę próchnicy jest za późno, ale ubytków próchnicowych jeszcze nie ma i szkoda poddawać odbarwione jedynie tkanki zęba borowaniu, tam jest miejsce na ICON. Leczenie zębów z białymi plamami demineralizacyjnymi staje się dzięki temu preparatowi w naszym gabinecie Dentysta.eu proste, bezbolesne i realizowane podczas jednej wizyty.

Zanim w zębie pojawią się ciemne, nieestetyczne ubytki próchnicowe, szkliwo sygnalizuje swoją słabszą kondycję zmianą barwy na jaśniejszą. Białe plamy na zębach to miejsca, w których doszło do demineralizacji twardej tkanki. Ponieważ mają inne niż otaczające tkanki skład i strukturę, inaczej odbijają światło – dlatego dostrzegamy je jako białe plamy na szkliwie. Pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie na zębach przyklejone były zamki aparatu ortodontycznego oraz na powierzchniach trudnych do oczyszczenia podczas szczotkowania. Jaśniejszy odcień tych obszarów to widoczny defekt estetyczny i wyraźna wskazówka dla dentysty, że w tym obszarze należałoby podjąć zdecydowane działania zaradcze zapobiegające dalszemu niszczeniu szkliwa. Jeśli stomatolog postanowił sięgnąć po wiertło, to przy okazji opracowania zmiany niszczył zdrowe tkanki zęba. Innego sposobu na pozbycie się zmienionej chorobowo tkanki nie było. Szczególnie duże i niepotrzebne straty zdrowej tkanki zęba powstawały podczas opracowywania proksymalnych powierzchni zębów, tam, gdzie zęby sąsiadują ze sobą. To rejony tak samo trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, jak i dla wierteł dentystycznych. Teraz jest ICON i likwidacja białych plam na zębach nie generuje żadnych strat w zdrowych tkankach.

Jak działa ICON?

ICON jest rezultatem wielu lat współpracy badaczy z niemieckiego koncernu DMG, Instytutu Charite w Berlinie i Uniwersytetu w Kolonii. To seria preparatów, które umożliwiają leczenie próchnicy metodą infiltracji zębów płynną żywicą. Polimer ten przenika do wnętrza zęba poprzez kanały w szkliwie. Średnica tych kanałów jest tak mała, że działają w nich typowe dla kapilar siły: kohezji i adhezji. Dzięki temu płynna żywica po zaaplikowaniu na powierzchnię szkliwa przemieszcza się do wnętrza zęba i wypełnia przestrzenie powstałe wskutek działania kwasów próchnicotwórczych. Infiltracja zęba może sięgać do 1/3 głębokości zębiny, czyli znacznie głębiej, niż sięgają zmiany demineralizacyjne w próchnicy początkowej.

Leczenie zębów z wykorzystaniem preparatu ICON odbywa się w kilku etapach:

 • Po założeniu koferdamu i odseparowaniu zębów od siebie, na szkliwo nakładany jest preparat ICON-Etch z łagodnie działającym kwasem, który delikatnie wytrawia obszary z białymi plamami i odsłania znajdujące się w zębie kanaliki.
 • Kolejnym etapem jest osuszenie leczonych zębów z zastosowaniem preparatu ICON-Dry.
 • Na suche zęby w obszarach zajętych przez zmiany demineralizacyjne nakłada się ICON-Infiltrant – płynną żywicę do właściwej infiltracji zębów.
 • Usuwa się nadmiar materiału i poddaje zęby naświetlaniu w celu utwardzenia żywicy.
 • Zabieg kończy się delikatnym polerowaniem powierzchni zębów.

ICON na powierzchnie proksymalne i przednie

ICON może być wykorzystany do infiltracji powierzchni przednich zębów i proksymalnych (obszary styku sąsiednich zębów ze sobą). Na rynku dostępne są dwa systemy ICON:

 • ICON Vestibular – stosowany do infiltracji zębów na ich powierzchniach przednich; stomatolog zastosuje ten system m.in. do leczenia szkliwa z białymi plamami po zamkach aparatu ortodontycznego;
 • ICON Proximal – umożliwia infiltrację powierzchni proksymalnych zębów.

Infiltracja zębów – same zalety i jedna wada

Przeprowadzenie infiltracji zębów z zastosowaniem żywicy ICON przynosi następujące korzyści:

 • leczenie bez borowania, a więc bez bólu i strachu;
 • zachowanie zdrowych tkanek zęba;
 • leczenie szybkie (infiltracja jednego zęba zajmuje ok. 15 minut), skuteczne i trwałe;
 • wysoka estetyka efektu leczniczego – obszary wypełnione infiltrantem mają podobny współczynnik załamania światła, jak naturalne tkanki zęba, dlatego nie są rozpoznawalne dla oka.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest, że infiltracja zębów może być stosowana jedynie w próchnicy początkowej – zanim pojawią się fizyczne ubytki szkliwa. Jeśli zatem komuś zależy na leczeniu zębów bez użycia wiertła i bez strat naturalnych tkanek zęba, powinien regularnie odwiedzać stomatologa. Stąd pacjenci naszego gabinetu Dentysta.eu – o ile tylko dbają o systematyczność wizyt kontrolnych – mogą liczyć skuteczną na nieinwazyjną likwidację białych plam na zębach z wykorzystaniem ICON.

Komentarzy: 1

Dodano 28.02.2018

Ciekawy artykuł 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
 • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
 • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X