Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykazali, że w jamie ustnej istnieją dwa przeciwstawne obozy bakterii. Patogeny powodujące choroby przyzębia to czyste, patologiczne zło – doprowadzają do rozwoju raka jamy ustnej.
Bakterie powodujące choroby przyzębia nie tylko doprowadzają do paradontozy, ale także wydatnie i skutecznie sprzyjają rozwojowi raka jamy ustnej. Na szczęście istnieją też bakterie probiotyczne, które potrafią hamować powstawanie raka jamy ustnej i aktywnie zwalczać bakterie chorób przyzębia.
Bakterie choroby przyzębia a rak jamy ustnej
Rozwojowi raka jamy ustnej na pewno sprzyjają trzy typy mikroorganizmów, które niszczą tkanki przyzębia – Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Fusobacterium nucleatum. Patogeny te przyczyniają się do rozwoju jednego z najbardziej agresywnych nowotworów jamy ustnej – raka płaskonabłonkowego jamy ustnej. Stanowi on aż 90% wszystkich nowotworów jamy ustnej i, niestety, cechuje się bardzo niskim wskaźnikiem przeżywalności 5-letniej.
Badaczy zainteresowało, skąd bierze się wysoki wskaźnik zachorowań na raka jamy ustnej, ponieważ nie dało się tego wyjaśnić tylko paleniem tytoniu, spożywaniem alkoholu czy zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wymienione czynniki nie mogły tłumaczyć ani częstości występowania raka płaskonabłonkowego jamy ustnej, ani agresywnego jego charakteru. Po bliższym zbadaniu mikrośrodowiska jamy ustnej, winne okazały się wymienione wyżej gatunki bakteryjne. Wzmagają one te elementy fizjologii raka jamy ustnej, które umożliwiają szybki i agresywny postęp choroby. Nasilają bowiem przemieszczanie się komórek nowotworowych (migrację), inwazje na tkanki i tworzenie guzów. Zidentyfikowano już część szlaków, które uczestniczą w tych procesach.
Bakterie probiotyczne kontra bakterie chorób przyzębia
W jamie ustnej istnieją również bakterie probiotyczne, które wydzielają składniki białkowe – peptydy – które hamują rozwój raka jamy ustnej, takie jak bakteriocyna i nizyna. Peptydy te mogą przyspieszyć leczenie stanów nowotworowych – badacze odkryli, że można je wykorzystywać jako środki przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe, a także jako inhibitory procesów powstawania raka, które zostają zainicjowane przez gatunki bakterii zaangażowanych w rozwój chorób przyzębia.
Źródło: https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1008881