SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Astma oskrzelowa a próchnica
22 lutego 2021 --- Drukuj

Nie od dziś wiadomo, że osoby chorujące na astmę oskrzelową wykazują szczególne narażenie na próchnicę. Według badań naukowców, ryzyko powstawania ubytków zębowych u astmatyków jest ponad dwukrotnie większe w porównaniu z populacją ogólną. Dowiedzmy się z czego wynika ta zależność i co robić, aby zredukować ryzyko występowania próchnicy przy astmie oskrzelowej.

Współistnienie astmy oskrzelowej i próchnicy

Naukowcy z Finlandii dowiedli, że istnieje wyraźne powiązanie pomiędzy astmą oskrzelową i próchnicą. Wskaźnik ryzyka próchnicy u astmatyków z zębami stałymi wynosi bowiem 2,04 w porównaniu z ryzykiem dla populacji ogólnej. Jeszcze gorzej wskaźnik ten kształtuje się w przypadku dzieci cierpiących na astmę oskrzelową, które posiadają zęby mleczne, gdyż wynosi on wówczas aż 2,73. Do wspomnianych badań wykorzystano 11 publikacji, w których przeanalizowano związek pomiędzy astmą oskrzelową i zdrowiem zębów mlecznych oraz 14 publikacji na temat powiązania astmy i próchnicy w uzębieniu stałym.

Winne nie tylko leki wziewne

Powszechnie wiadomo, że leki wziewne stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej powodują zmniejszenie wydzielania śliny oraz obniżenie jej poziomu pH. To z kolei ma szereg negatywnych skutków dla zdrowia naszych zębów. Jednym z nich jest intensywniejszy rozwój płytki nazębnej. Mniejsza ilość śliny, która wykazuje właściwości bakteriobójcze, oznacza także zwiększoną liczbę próchnicotwórczych bakterii w jamie ustnej. Zaburzony zostaje również proces remineralizacji zębów, co dodatkowo sprzyja powstawaniu próchnicy.

Naukowcy, starając się wytłumaczyć częste występowanie próchnicy u osób chorych na astmę oskrzelową, wysuwają również inne teorie. Jedna z nich mówi o istnieniu uwarunkowań genetycznych, które predysponują do współistnienia wymienionych schorzeń. Specjaliści wskazują także na osłabiony układ immunologiczny astmatyków, który również może sprzyjać szkodliwej działalności bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy.

Zaleca się, aby osoby cierpiące na astmę oskrzelową stosowały fluoryzację. Duże znaczenie dla zmniejszenia szkodliwości leków wziewnych ma także przepłukiwanie jamy ustnej tuż po ich przyjęciu. Aby zachować uzębienie w dobrym stanie, osoby chorujące na astmę nie powinny zapominać również o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Aparatem na zęby, zdjęcia nie zrobisz.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X