SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Antybiotyki a hipomineralizacja zębów u dzieci
30 czerwca 2021 --- Drukuj

Wiele słyszy się o tym, że antybiotyki mogą negatywnie oddziaływać na wątrobę, nerki albo szpik kostny. Okazuje się, że ich szkodliwość widoczna jest także w stanie uzębienia, a zwłaszcza uzębienia dzieci. Poznajmy szczegóły badań niemieckich naukowców, które dotyczyły zależności pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków a hipomineralizacją zębów.

Kredowe zęby

Przyjmowanie dużej ilości antybiotyków w pierwszych latach dzieciństwa negatywnie odbija się na zdrowiu zębów, prowadząc do hipomineralizacji zębów trzonowych – do takich wniosków doszli ostatnio niemieccy naukowcy. Schorzenie to objawia się żółtawym lub brązowawym, porowatym nalotem na szkliwie zębów oraz bolesnością tych okolic podczas szczotkowania. Dochodzi do zmian w porowatości szkliwa, które stopniowo prowadzą do zmętnienia. Zęby ogarnięte zmianami chorobowymi określane są potocznie jako „kredowe”. Szacuje się, że w samych tylko Niemczech co najmniej 8% dzieci w wieku 6-12 lat wzmaga się z problemem kredowych zębów, przy czym częściej występuje on wśród dziewczynek.

Antybiotyki zwiększają ryzyko hipomineralizacji zębów

Do wcześniej wspomnianego wniosku doprowadziła analiza historii chorobowej grupy dzieci z ich pierwszych 4 lat życia. Zbadano, jak wiele przyjmowały one w tym czasie antybiotyków, a zwłaszcza antybiotyków przeznaczonych do stosowania przy infekcjach dróg moczowych oraz zakażeniach układu oddechowego. Grupę badawczą stanowiły dzieci, u których występuje problem kredowych zębów, natomiast grupa kontrolna składała się z dzieci wolnych od tego schorzenia.

Okazało się, że dzieci borykające się z hipomineralizacją zębów trzonowych miały przepisywane antybiotyki o około 10% częściej, niż ich rówieśnicy z grupy kontrolnej. Stwierdzono też, że w zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia nie pomaga prawidłowa higiena zębów ani wzorowa dieta. Niestety, etiologia hipomineralizacji zębów nie jest do końca wyjaśniona, a zatem trudno wytłumaczyć także związek pomiędzy hipomineralizacją, a przyjmowaniem antybiotyków.

Wniosek z badań powinien być przestrogą przed zbyt pochopnym przepisywaniem antybiotyków. Ze względu na swój szkodliwy wpływ nie tylko na zęby, powinny one stosowane być w ostateczności, gdy wyczerpane zostaną inne możliwości leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X