Wiele mówi się o tym, że pacjenci z chorobami przewlekłymi narażeni są na cięższy przebieg COVID-19. Choroby przewlekłe kojarzą się jednak z poważnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca czy płuc. Tymczasem okazuje się, że ryzykiem powikłań obciążone są także osoby cierpiące na paradontozę. Poznajmy wyniki badań, jakie przeprowadzone zostały w tym zakresie przez naukowców z uniwersytetu w Katarze.
3,67 razy wyższe ryzyko wystąpienia powikłań COVID-19, 3,54 razy wyższe ryzyko konieczności hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii, 4,57 razy częstsza konieczność korzystania z respiratora i aż 8,81 razy większe ryzyko zgonu – tak przedstawiają się statystyki pacjentów cierpiących jednocześnie na COVID-19 i choroby przyzębia w porównaniu z osobami zarażonymi, ale wolnymi od chorób przyzębia. Wyniki podano po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć, palenie tytoniu, BMI oraz schorzenia – cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca.
W badaniu łącznie wzięło udział 1096 osób chorujących na COVID-19. Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza, licząca 568 pacjentów, to osoby, które przechodziły zarażenie koronawirusem w sposób ciężki. 40 z nich trafiło nawet na oddział intensywnej terapii, z czego część zmarła. Istotne jest to, że prawie połowa pacjentów z tej grupy borykała się z paradontozą. Z kolei druga grupa badanych składała się z 528 osób, które przechodziły zarażenie koronawirusem dość łagodnie w warunkach domowych.
W celu zbadania zależności pomiędzy paradontozą i cięższym przebiegiem COVID-19, badanym zmierzono markery stanu zapalnego. Wyższy poziom tychże markerów stwierdzono u osób cierpiących na paradontozę, co wskazuje na toczący się w ich jamie ustnej proces zapalny. Proces ten może jednak wpływać na cały organizm i osłabiać mechanizmy odpornościowe. Co więcej, bakterie bytujące w jamie ustnej osób cierpiących na paradontozę mogą wędrować m.in. do płuc, które dodatkowo obciążone przez COVID-19 mogą wymagać wówczas wsparcia respiratorowego.
Naukowcy wskazują, że wobec pacjentów chorujących jednocześnie na COVID-19 i paradontozę powinna zostać zastosowana specjalna procedura leczenia, oparta na podawaniu doustnych środków antyseptycznych.