SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Dbałość o zęby w czasie ciąży
28 stycznia 2009 --- Drukuj

Kiedy mama oczekująca na dziecko często wzrusza się widząc w czasie badań ekograficznych rozwój ramion, kończyn i rąk, niejednokrotnie nie wyobraża sobie nawet, że od drugiego miesiąca ciąży powstają u malucha pierwsze zęby.

Podczas okresu ciąży przyszła mama powinna  kontrolować stan swoich zębów.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Oto porady:

 

  1. Nie należy palić papierosów: konieczne jest unikanie wdychania dymu z papierosów przynajmniej przez dziewięć miesięcy oczekiwania. Dym redukuje ilość tlenu, która dociera do wątroby uszkadzając poza formowaniem się zębów, również pozostałe części organizmu dziecka.
  2. Należy odżywiać się prawidłowo: ważne jest spożywanie dużej ilości witaminy C (owoce cytrusowe, kiwi, pomidory), D (produkty mleczne, jajka, wątroba) i wapnia (jogurt, mleko, ser), które pomagają w mineralizacji kości i zębów.
  3. Przyjmowanie fluoru: wiadomo, że fluor pomaga zębom w odporności na próchnicze działanie bakterii zamieszkujących płytkę bakteryjną. Większa część fluoru zostaje spożyta wraz z pożywieniem, a zwłaszcza z wodą. Należy upewnić się, czy na obszarze, na którym się zamieszkuje, woda z wodociągu ma wysokie stężenie fluoru. Można to sprawdzić zwracając się do urzędów wodociągu gminnego.Jeśli pije się tylko wodę mineralną, to należy zweryfikować zawartość fluoru na etykiecie. Używać pasty do zębów, która deklaruje na opakowaniu, że posiada duże stężenie fluoru.Użyteczne jest podczas ciąży wykonanie u dentysty profilaktyki fluorowej, która polega na  okładach żelowych fluoru na zęby przez 3/5 minut. W celu uniknięcia niepożądanych efektów ta terapia powinna być wykonana pod ścisłą kontrolą dentysty.Do dobrego przyzwyczajenia należy płukanie ust płynem fluorowym wieczorem po umyciu zębów. 
  4. Dbać o higienę zębów. Bardzo ważna jest optymalna higiena jamy ustnej, ponieważ podczas ciąży znajdują się wysokie stężenia estrogenowych i progestynowych hormonów we krwi. Działają one na śluzówki macicy i na włókna mięśniowe, a także na śluzówkę jamy ustnej. Dziąsła stają się bardzo czułe i wystarczy niewielka ilość bakterii tzn. higiena zaniedbana mogąca spowodować szkody np. zaczerwienienie dziąseł, które zaczynają krwawić podczas szczotkowania. 

 

Istotne jest przestrzeganie prawidłowej, codziennej higieny i wykonywanie regularnych kontroli u dentysty (przynajmniej dwie w ciągu dziewięciu miesięcy). Niektórzy angielscy naukowcy sygnalizują, że istnieje związek pomiędzy chorobami dziąseł a  przedwczesnymi narodzinami. Faktycznie, ciężarne kobiety z chorobami dziąseł i niedostateczną higieną mają być bardziej predysponowane na ryzyko przedwczesnego porodu. Ta wiadomość potrzebuje dodatkowych badań, ale w międzyczasie lepiej nie ryzykować

Czytaj więcej o: ciąża | zęby w ciąży |

Komentarzy: 1

Dodano 05.06.2010

Ja jestem w 8 miesiącu ciąży i od 2 dni boli mnie dziąsło na dole… nie mam pojęcia czym to może być spowodowane .. Dodam że o zęby bardzo dbam. Nie palę. Czy jest na to jakaś maść czy może lepiej udać się do stomatologa ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Dorośli ... tylko 15.
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X