Osoby z ADHD częściej mają próchnicę. Dotyczy to szczególnie dzieci. Wyniki badań wskazują, że to skutek wielu czynników, a systematyczność i staranność higieny jamy ustnej nie zawsze mają tu kluczowe znaczenie. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest i jak chronić zdrowie jamy ustnej u osoby z ADHD.
ADHD (z ang. attention-deficit hyperactivity disorder) to inaczej zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, zwany także zaburzeniem hiperkinetycznym. Najsilniej manifestuje się u dzieci i młodzieży, ale wynikające z ADHD problemy z koncentracją, nadpobudliwością i trudnością w kończeniu jednej aktywności przed przejściem do kolejnej, oraz nieprzestrzeganie zdrowych nawyków mogą przysparzać wielu problemów także w życiu dorosłym.
Próchnica wpisana w ADHD?
Niezależnie od wieku osoby z ADHD, wynikające z tego zespołu problemy z koncentracją i deficytem uwagi powodują, że cierpi na tym zdrowie jamy ustnej. Z wielu badań wynika, że osoby z ADHD:
Nawyki zdrowe dla jamy ustnej kształtowane od dzieciństwa
Szczotkowanie zębów dwukrotnie w ciągu dnia nie dla każdej osoby z ADHD jest standardem – zapominanie o myciu zębów dotyczy głównie dzieci. Z badań wynika, że wiele z nich szczotkowało zęby zaledwie raz dziennie, a niektóre – wcale. Ponieważ dzieciństwo jest okresem, kiedy kształtują się nawyki, niewyrobienie w tym czasie przyzwyczajenia do systematycznego, dwukrotnego w ciągu dnia mycia zębów źle wróży zdrowotnej przyszłości jamy ustnej w wieku dorosłym. Jest to bardzo niepokojące, gdyż aż 50% dorosłych, u których w dzieciństwie stwierdzono ADHD, po osiągnięciu pełnoletniości nadal miewa objawy tego zespołu. Można przypuszczać, że prawdopodobnie nie pozostaje to bez wpływu na staranność i systematyczność w obszarze higieny jamy ustnej[6].
Innym problemem pozostaje przygotowanie personelu gabinetów stomatologicznych do pracy w zakresie edukacji i profilaktyki stomatologicznej z profesjonalną higienizacją jamy ustnej. Z badań wynika, że rodzice, którzy odbywali wizyty u stomatologów z dziećmi z ADHD, zauważali, iż dentystom brakowało i przygotowania do współpracy z takimi pacjentami, i cierpliwości[7]. Jeśli dentysta lub higienistka stomatologiczna nie potrafią nawiązać dobrej relacji z pacjentem z ADHD, oczywiste jest, że nie przekażą skutecznie takiemu pacjentowi informacji na temat roli, jaką odgrywa higiena jamy ustnej oraz jak ważna jest systematyczność w szczotkowaniu zębów.
Jak dbać o higienę jamy ustnej w przypadku ADHD?
Obowiązują tu standardowe zalecenia w zakresie zachowania higieny jamy ustnej odnoszące się do każdego, a ponadto zaleca się – szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży:
[1]https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29182035/
[2]https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0003996911000987
[3]https://link.springer.com/article/10.1007/s00784-012-0876-0
[4]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1754-4505.2008.00021.x
[5]http://www.quintpub.com/userhome/ohpd/ohpd_13_4_alkan_p331.pdf
[6]https://www.researchgate.net/publication/231609611_A_review_of_Attention-DeficitHyperactivity_Disorder_from_the_dental_perspective
[7]https://pdfs.semanticscholar.org/ffb7/09ed3fdf0ccae6ea587645afb5cb75d0e522.pdf#page=39