Nadwrażliwość zębów jest problemem, z którym borykają się ludzie w różnym wieku, który przejawia się bólami o zróżnicowanym stopniu intensywności.
Bóle te najczęściej pojawiają się podczas spożywania słodkich, zimnych i kwaśnych pokarmów, szczotkowania zębów, a nawet przy wzięciu głębokiego wdechu – szczególnie w porze zimowej, kiedy temperatura spada poniżej 0˚C.
Nadwrażliwość może dotyczyć pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych – nie ma tutaj reguły, aczkolwiek należy mieć na uwadze, iż problem ten może się pogłębiać przy ubytkach próchnicowych, nieprawidłowej budowie zęba, recesji przyzębia czy osłabionym szkliwie i zębinie (np. poprzez stosowanie past ścierających – wybielających).
• urazy zębów (mikrouszkodzenia)
• bruksizm (zgrzytanie zębami)
• zbyt intensywne szczotkowanie za pomocą twardej szczoteczki przy użyciu past o właściwościach silnie ścierających
• choroby dziąseł (np. paradontoza)
• palenie papierosów
• spożywanie produktów/ napojów szybko trawiących szkliwo (coca-cola, owoce cytrusowe, witamina C – rozgryzanie jej)
• przebyte zabiegi stomatologiczne (piaskowanie, skaling, wybielanie zębów)
Najlepszą i zarazem najskuteczniejszą metodą w procesie profilaktyki, jak i leczenia nadwrażliwości jest regularne mycie zębów przy użyciu MIĘKKIEJ szczoteczki jednocześnie zwracając szczególną uwagę na technikę szczotkowania (okrężne ruchy), oraz dobranie odpowiedniej pasty – np. Elmex.
Pamiętać należy także o pohamowaniu się od mycia zębów (około 60 minut) po spożyciu owoców cytrusowych oraz napojów gazowanych, bowiem po bezpośrednim kontakcie z tymi produktami nasze zęby są pozbawione warstwy ochronnej, a szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa.
• Stymulacja mineralizacji (preparaty do płukania jamy ustnej, nakładki żelowe)
• Fluoryzacja (pokrycie zębów preparatem zawierającym fluor)
• Wypełnienia kompozytowe
• Impregnacja (pokrycie zębów preparatem niwelującym nadmierną wrażliwość zębów)
• W przypadku odsłoniętych korzeni stosuje się również przeszczep dziąsła (zabieg chirurgiczny). Metoda ta jest przeznaczona wyłącznie dla osób niepalących jak i nienadużywających alkoholu.
Komentarzy: 23
:'( boli strasznie
…mnie też… 🙁
:-*:'([quote][/quote]:););D>:(:(8)
i mnie 🙁
mnie również:'(
Ja cały czas czuję tępy ból, gdy tylko pomyślę o nich. Wczoraj właśnie dentysta założył mi plomę i czuję uwalniające się jakieś drażniące substancje.:o
boli….:'(
moja dentystka zaszła w ciąże i z obrzydzeniem stwierdziła, że jedzie mi z ust z powodu strasznego kamienia i jakby od razu usrtawiła mi wizytę u swojej technik na usunięcie kamienia. Kosztowało 100zł, zeby wygladały jakby były gołe i tak też się czuły i zaczęły mnie denerwować, przez co zaczęłęam dotykać pocierać językiem i tak się męczę z tym już 1,5 roku jest mi z tym żle, co mam robić?
niestety mnie tez boli :(:'(:'(
straszny ból…. ściągnęłam kamień i od tego czasu się męczę!
MNie bolą chyba ze trzy, nawet jak wezmę głebszy oddech…..
zakupcie specjalną super miękką szczoteczkę do paradentozy w aptece pasta sensodyne lub elmex biało zielona, nie cisnąć szczotą przy myciu zębów, ruchy tylko wymiatające, nie szczotkować zaraz po zjedzeniu owoców bo rozpuszczają szkliwo a ty je potem ścierasz, zdecydować się na fluoryzację
ja też cierpię…
a mnie nie
mnie tez:( co na to?
oj jak boli, oj jak boli
boli zajebiscie
boli oj boli boli
A mnie prawa i lewa strona jak jem ból b silny ok 3min
[i]booooooli . : C[/i]
Ojojoj boli, jak boli, Zdzichu nie pchaj tak mocno…
pasta sensodyne działa cuda, wiem coś o tym
Ehh mam 14 lat , nie wiem czy to jest to ale strasznie boli ! ok. 2 – 3 minut . Co z tym zrobić ? Jakie pasty używać ?:)
Wprowadź sobie na jakiś czas pastę ajona, zmiana powinna być całkiem spora. Ja wcale nie twierdzę, że przyjdzie od razu, bo pojawi się dopiero po czasie, ale na pewno do niej dojdzie. U mnie zmiana była dzięki temu ogromna.