SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Białe plamy na zębach - leczenie próchnicy początkowej. Bez borowania!
7 lutego 2018 --- Drukuj

Tam, gdzie na profilaktykę próchnicy jest za późno, ale ubytków próchnicowych jeszcze nie ma i szkoda poddawać odbarwione jedynie tkanki zęba borowaniu, tam jest miejsce na ICON. Leczenie zębów z białymi plamami demineralizacyjnymi staje się dzięki temu preparatowi w naszym gabinecie Dentysta.eu proste, bezbolesne i realizowane podczas jednej wizyty.

Zanim w zębie pojawią się ciemne, nieestetyczne ubytki próchnicowe, szkliwo sygnalizuje swoją słabszą kondycję zmianą barwy na jaśniejszą. Białe plamy na zębach to miejsca, w których doszło do demineralizacji twardej tkanki. Ponieważ mają inne niż otaczające tkanki skład i strukturę, inaczej odbijają światło – dlatego dostrzegamy je jako białe plamy na szkliwie. Pojawiają się najczęściej w miejscach, gdzie na zębach przyklejone były zamki aparatu ortodontycznego oraz na powierzchniach trudnych do oczyszczenia podczas szczotkowania. Jaśniejszy odcień tych obszarów to widoczny defekt estetyczny i wyraźna wskazówka dla dentysty, że w tym obszarze należałoby podjąć zdecydowane działania zaradcze zapobiegające dalszemu niszczeniu szkliwa. Jeśli stomatolog postanowił sięgnąć po wiertło, to przy okazji opracowania zmiany niszczył zdrowe tkanki zęba. Innego sposobu na pozbycie się zmienionej chorobowo tkanki nie było. Szczególnie duże i niepotrzebne straty zdrowej tkanki zęba powstawały podczas opracowywania proksymalnych powierzchni zębów, tam, gdzie zęby sąsiadują ze sobą. To rejony tak samo trudno dostępne dla szczoteczki do zębów, jak i dla wierteł dentystycznych. Teraz jest ICON i likwidacja białych plam na zębach nie generuje żadnych strat w zdrowych tkankach.

Jak działa ICON?

ICON jest rezultatem wielu lat współpracy badaczy z niemieckiego koncernu DMG, Instytutu Charite w Berlinie i Uniwersytetu w Kolonii. To seria preparatów, które umożliwiają leczenie próchnicy metodą infiltracji zębów płynną żywicą. Polimer ten przenika do wnętrza zęba poprzez kanały w szkliwie. Średnica tych kanałów jest tak mała, że działają w nich typowe dla kapilar siły: kohezji i adhezji. Dzięki temu płynna żywica po zaaplikowaniu na powierzchnię szkliwa przemieszcza się do wnętrza zęba i wypełnia przestrzenie powstałe wskutek działania kwasów próchnicotwórczych. Infiltracja zęba może sięgać do 1/3 głębokości zębiny, czyli znacznie głębiej, niż sięgają zmiany demineralizacyjne w próchnicy początkowej.

Leczenie zębów z wykorzystaniem preparatu ICON odbywa się w kilku etapach:

 • Po założeniu koferdamu i odseparowaniu zębów od siebie, na szkliwo nakładany jest preparat ICON-Etch z łagodnie działającym kwasem, który delikatnie wytrawia obszary z białymi plamami i odsłania znajdujące się w zębie kanaliki.
 • Kolejnym etapem jest osuszenie leczonych zębów z zastosowaniem preparatu ICON-Dry.
 • Na suche zęby w obszarach zajętych przez zmiany demineralizacyjne nakłada się ICON-Infiltrant – płynną żywicę do właściwej infiltracji zębów.
 • Usuwa się nadmiar materiału i poddaje zęby naświetlaniu w celu utwardzenia żywicy.
 • Zabieg kończy się delikatnym polerowaniem powierzchni zębów.

ICON na powierzchnie proksymalne i przednie

ICON może być wykorzystany do infiltracji powierzchni przednich zębów i proksymalnych (obszary styku sąsiednich zębów ze sobą). Na rynku dostępne są dwa systemy ICON:

 • ICON Vestibular – stosowany do infiltracji zębów na ich powierzchniach przednich; stomatolog zastosuje ten system m.in. do leczenia szkliwa z białymi plamami po zamkach aparatu ortodontycznego;
 • ICON Proximal – umożliwia infiltrację powierzchni proksymalnych zębów.

Infiltracja zębów – same zalety i jedna wada

Przeprowadzenie infiltracji zębów z zastosowaniem żywicy ICON przynosi następujące korzyści:

 • leczenie bez borowania, a więc bez bólu i strachu;
 • zachowanie zdrowych tkanek zęba;
 • leczenie szybkie (infiltracja jednego zęba zajmuje ok. 15 minut), skuteczne i trwałe;
 • wysoka estetyka efektu leczniczego – obszary wypełnione infiltrantem mają podobny współczynnik załamania światła, jak naturalne tkanki zęba, dlatego nie są rozpoznawalne dla oka.

Jedyną wadą tego rozwiązania jest, że infiltracja zębów może być stosowana jedynie w próchnicy początkowej – zanim pojawią się fizyczne ubytki szkliwa. Jeśli zatem komuś zależy na leczeniu zębów bez użycia wiertła i bez strat naturalnych tkanek zęba, powinien regularnie odwiedzać stomatologa. Stąd pacjenci naszego gabinetu Dentysta.eu – o ile tylko dbają o systematyczność wizyt kontrolnych – mogą liczyć skuteczną na nieinwazyjną likwidację białych plam na zębach z wykorzystaniem ICON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Czy
wiesz, że...
 • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
 • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
 • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.

luty 2018

Sortuj Dodaj
3lut - 4lut 310:00lut 4Zastosowanie nici PDO i nici haczykowych 4D BARB w zabiegach estetycznych oraz zabiegi wolumetryczne łączone nićmi z kwasem hialuronowy/wypełniaczami
3lut - 4lut 310:00lut 4Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
10lut - 11lut 1010:00lut 11Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
16lut10:00- 19:00Zastosowanie i praktyczne zabiegi kwasem hialuronowym/wypełniaczami
17lut - 18lut 1710:00lut 18Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
23lut10:00- 19:00Zastosowanie i praktyczne zabiegi kwasem hialuronowym/wypełniaczami
24lut - 25lut 2410:00lut 25Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej
24lut - 25lut 2410:00lut 25Zastosowanie nici PDO i nici haczykowych 4D BARB w zabiegach estetycznych oraz zabiegi wolumetryczne łączone nićmi z kwasem hialuronowy/wypełniaczami
FAQ
Ostatnio na
forum
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>