SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Zęby na Halloween – podpowiadamy, jak zrobić
29 października 2017 --- Drukuj

Wołając „Psikus albo cukierek!” podczas odbywanych w Halloween wizyt, musisz wyglądać wiarygodnie – czyli strasznie. Ważnym elementem twojej charakteryzacji będą zęby – Halloween to święto wszelkiej maści zombie i pokrewnych im istot. Wygląd, który przystoi rasowemu wampirowi, możesz wykreować samodzielnie lub też poprosić o pomoc w charakteryzacji w gabinecie stomatologicznym.

U dentysty

Kły wampira możesz uzyskać na kilka sposobów – w zależności od tego, w jakim stanie masz uzębienie, ile jest w tobie fantazji własnej lub jak zasobny masz portfel:

 • Licówki – możesz poprosić o wykonanie „wampirzych” licówek tymczasowych na kły Jeśli i tak planujesz nałożyć na zęby licówki, kwestię stylizowanych, tymczasowych ich wersji możesz omówić podczas wizyty u stomatologa. Możesz też zawczasu umówić się z dentystą na zakładanie właściwych licówek bezpośrednio po Halloween – aby po tym dniu nie straszyć już nikogo kłami nie z tej ziemi.
 • Protezy zębowe – jeśli uniwersalny hollywoodzki uśmiech z równiutkich, błyskających bielą sztucznych zębów nie jest twoim marzeniem, bo jesteś indywidualistą (do tego – odważnym), możesz skusić się na protezę dentystyczną, dzięki której uzyskasz uśmiech w stylu hrabiego Drakuli. Rozwiązanie takie starannie przemyśl – bo Halloween jest raz w roku, a sztuczne zęby będziesz ukazywać w uśmiechu lub podczas rozmowy wielokrotnie każdego dnia i przed rozmaitymi osobami. Niektórzy mogą być zaskoczeni widokiem ekstrawaganckiego uzębienia…
 • Bonding – polega na pokryciu powierzchni uprzednio opiłowanego zęba kompozytem. Jeśli trafisz na utalentowanego dentystę, może „wyczarować” kły wampira z twoich własnych.
 • Tatuaż nazębny – to koronka z malowidłem nakładana na szkliwo. Wymyślasz, co chcesz mieć na zębie (na Halloween najtrafniej byłoby zamalować końcówki kłów krwistą czerwienią) i zamawiasz koronkę, którą dentysta nakłada ci w gabinecie. Po Halloween zgłaszasz się do stomatologa na starcie tatuażu z koronki (dentysta użyje do tego wiertła gumowego i proszku ściernego). W efekcie masz odrestaurowany ząb w naturalnym kształcie i kolorze.
 • Grillz – tzw. zderzak na zęby. To wykonana wg indywidualnego projektu szyna, którą nakłada się na łuk zębowy. Z uwagi na jej konstrukcję oraz negatywny wpływ na tkanki jamy ustnej, zaleca się zakładanie jej tylko na kilka godzin – z tego powodu na Halloween pasuje, jak ulał.

Samodzielnie

Sposobów na wykonanie zębów wampira lub zombie jest wiele. Wszystkie są tymczasowe i można z nich skorzystać nawet dosłownie tuż przed wyjściem na halloweenową peregrynację. Tylko ostatnia metoda, którą podajemy, umożliwia osiągnięcie trwałych efektów; ponadto, aby je uzyskać, trzeba się mocno postarać. Z tego powodu omawiamy ten sposób na samym końcu.

 • Kupne akcesoria – sztuczne zęby na Halloween należy umocować na kleju – ale uwaga: tylko tym, którego używa się do protez! Absolutnie nie wolno stosować kleju nieprzeznaczonego do użytku w jamie ustnej – nawet, jeśli sztuczne zęby będziesz przyklejać na krótką chwilę. Przed zastosowaniem kleju wyszczotkuj zęby i dokładnie wypłucz jamę ustną. Po odklejeniu kłów wampira również dokładnie umyj jamę ustną.
 • Samodzielne wykonanie – kły można przygotować np. z tipsów przyciętych do pożądanego kształtu, z zębów widelczyka jednorazowego lub z ponacinanej skórki pomarańczy (w uśmiechu widoczna powinna być jasna strona skórki, tzw. albedo). Jeżeli decydujesz się na tymczasowe umocowanie przy użyciu kleju, zastosuj – jak wyżej – tylko produkt przeznaczony do użytku w jamie ustnej.
 • Lakier do zębów – specjalnie przystosowany do użytku w jamie ustnej produkt dostępny w wielu kolorach i odcieniach, przeznaczony jest do tymczasowej koloryzacji szkliwa. Usuniesz go podczas szczotkowania tradycyjną pastą do zębów. Uwaga: w żadnym wypadku nie stosuj na zęby lakieru do paznokci!
 • Tabletki demaskujące nalot nazębny – szkliwo nabierze wyrazistego koloru (na szczęście – tymczasowo) pod warunkiem, że będzie… brudne. Im brudniejsze, tym lepiej, bo kolor będzie bardziej intensywny. Nie zachęcamy cię, rzecz jasna, do zaniedbywania higieny jamy ustnej, ale jeśli planujesz wieczorem w Halloween stać się prawdziwym postrachem, nie szczotkuj zębów po porannym posiłku, najlepiej przekąś kilka oblepiających zęby cukierków, a tuż przed wieczornym spacerem zastosuj tabletkę wybarwiającą nalot. I koniecznie po jej zastosowaniu uśmiechaj się szeroko. Ale kiedy wrócisz do domu z torbą słodyczy zdobytych w ramach okupu, zdecydowanie zakończ dobry czas dla bakterii próchnicy, czyli wyszczotkuj zęby.
 • Efekty trwałe – aby je osiągnąć, potrzeba kilku lat starannego… zaniedbywania higieny jamy ustnej. Nie szczotkuj zębów (albo czyń to byle jak i najrzadziej, jak się da), nie odwiedzaj dentysty, nie usuwaj gromadzącego się kamienia nazębnego. Jeśli wykażesz się żelazną konsekwencją, gwarantowane, że po kilku latach twoje zęby nie będą potrzebować ani akcesoriów do charakteryzacji, ani tabletek wybarwiających: twój uśmiech będzie bliźniaczo podobny do uśmiechu zombie. UWAGA: zdecydowanie NIE polecamy podejmowania starań o uzyskanie tak spektakularnego, choć w 100% naturalnego efektu. Jeśli jednak już ktoś rozpoczął opisaną procedurę, a chce przywrócić uśmiech do stanu wyjściowego (lub nadać mu lepszy wygląd), zapraszamy do odwiedzenia gabinetu Dentysta.eu.

Halloween i zęby: unikaj zagrożeń!

 • W noc strachów największym zagrożeniem dla twoich zębów są… słodkie okupy. Szczególnie cukierki lepkie, ciągnące się, kwaśne, musujące. Za sprawą dwóch pierwszych typów w jamie ustnej tworzą się warunki perfekcyjnie odpowiadające preferencjom bakterii próchnicy. Cukierki kwaśne i musujące sprzyjają erozji szkliwa. To oczywiste, że nie będziesz myć zębów po każdej porcji zjedzonych w Halloween łakoci. Warto jednak zmniejszyć szkodliwą moc słodyczy. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób: przepłukując jamę ustną czystą, niegazowaną wodą po każdej słodkiej przekąsce.
 • Jeśli w ramach okupu dostaniesz orzechy w skorupkach, pamiętaj, że ludzkie zęby to nie dziadek do orzechów. Dlatego z konsumpcją tej niezaprzeczalnie zdrowszej od cukierków zdobyczy wstrzymaj się do powrotu do domu.

Halloween i zęby: korzystaj, ile można!

 • Z uwagi na zdrowie zębów halloweenowe zawołanie „Cukierek albo psikus” zamień na „Czekolada albo psikus”. Wybieraj gorzką wersję tego smakołyku: ma niewielką ilość cukru, za to sporo fosforu (składnik kości i szkliwa) oraz antyutleniaczy i przede wszystkim: teobrominę. Wykazano, że alkaloid ten zwiększa potencjał remineralizacyjny, wpływając w ten sposób na wzmocnienie szkliwa. Nie wyjaśniono na razie mechanizmu tego zjawiska, ale może należałoby go szukać w kwasowym charakterze teobrominy. Kęs bogatej w ten alkaloid ciemnej czekolady powoduje, że pH w jamie ustnej obniża się (ale nie na tyle, aby szkliwo uległo zmiękczeniu). To sprzyja uwolnieniu jonów fluorkowych, zmagazynowanych w ślinie. W ten sposób, zanim zdążą zadziałać kwasy wytworzone przez bakterie próchnicy, fluor już chroni szkliwo. Gorzka czekolada zawiera też sporo taniny – ten naturalny garbnik znakomicie spowalnia odkładanie się kamienia nazębnego i również ogranicza aktywność bakterii.

Tak, gorzka czekolada to zdecydowanie najlepszy okup zdobyty podczas Halloween.

 • Element, który nieodłącznie towarzyszy obchodom Halloween – dynia, jest skarbnicą zdrowia dla tkanek jamy ustnej. Jeśli przygotowujesz latarnię z dyni, wykorzystaj miąższ i pestki. Miąższ zawiera mnóstwo karotenoidów – w tym odmiany alfa i beta, które w organizmie przekształcane są w witaminę A, odpowiedzialną za zdrowie śluzówki jamy ustnej. Jest też rezerwuarem dużych ilości wapnia, fluoru i fosforu – najważniejszych składników szkliwa. Pestki z dyni upraż i traktuj jak najzdrowsze chrupki. Zawierają bowiem cenne kwasy tłuszczowe oraz duże ilości witamin: E, z grupy B oraz A i D. Witamina E wraz z witaminą A wspomaga zachowanie młodości tkanek miękkich jamy ustnej. Dzięki witaminie D może zachodzić wchłanianie wapnia zawartego w pożywieniu. Cała dynia zawiera też mnóstwo witaminy C – dzięki jej właściwościom wzmacniającym odporność i kondycję ścian naczyń krwionośnych z twoich ust nie pocieknie krew nawet w Halloween.

Komentarzy: 1

Dodano 18.10.2019

Świetny artykuł. Widzę czasem (choć na szczęście rzadko) szczęściarzy, którzy nie muszą nic robić na Halloween. Kiedyś użyłam całej szczęki , ale nie da się w niej nawet pić. Później przykleiłam kły na klej do protez i bardzo krótko się trzymały …? w tym roku spróbuje cementem dentystycznym. Może się uda ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Dorośli ... tylko 15.
 • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
 • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X