Chleb, bułki, bagietki – pieczywo pełnoziarniste może przyjmować różne formy, ale zawsze wypiekane jest z mąki powstałej z całych ziaren zboża, czyli z jądra, łuski i kiełka. Oprócz tego, że jest smaczne, wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Dowiedzmy się co stoi za prozdrowotnymi właściwościami pieczywa pełnoziarnistego.
Pieczywo pełnoziarniste zapobiega próchnicy na kilka sposobów. Po pierwsze wpływa na szybszy rozkład cukrów. Oznacza to, że cukry dostarczane wraz z pożywieniem nie zalegają długo na powierzchni zębów, stanowiąc pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Po drugie, pieczywo pełnoziarniste zawiera znaczne ilości magnezu, a pierwiastek ten również w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu ubytków zębowych. Jest jednak pewien warunek – aby spełniał on swoją rolę w walce z próchnicą, musimy dostarczać go do organizmu dwukrotnie więcej niż wapnia. W przeciwnym razie, brak proporcji pomiędzy wspomnianymi dwoma pierwiastkami osłabi ich działanie. Po trzecie, pieczywo pełnoziarniste bogate jest w cynk, który wzmacniając nasz układ odpornościowy, wpływa na pokonywanie m.in. szkodliwych bakterii zasiedlających jamę ustną.
Ziarna zbóż czynią także wiele dobrego dla szkliwa naszych zębów. Z racji tego, że obfitują w fosfor, wspomagają proces mineralizacji. Jest to proces niezwykle istotny we wzmacnianiu szkliwa, redukowaniu nadwrażliwości zębów czy też uzupełnianiu ubytków w szkliwie. Ponadto pieczywo pełnoziarniste wpływa na zwiększenie produkcji śliny, a ta również bierze istotny udział w procesach odbudowy szkliwa, a także ma działanie bakteriobójcze, przez co zapobiega wcześniej wspomnianej próchnicy.
Pieczywo pełnoziarniste to pokarm przyjazny także dla naszych dziąseł. Wymaga on odpowiedniego przeżuwania, dzięki czemu wzmacnia dziąsła i zapobiega powstawaniu wielu chorób przyzębia, choćby takich jak paradontoza.
Komponując naszą codzienną dietę, pamiętajmy, by nie zabrakło w niej pieczywa pełnoziarnistego, które nie tylko dostarcza wiele składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale dba również o stan zdrowia naszej jamy ustnej.