SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Pieczywo pełnoziarniste dla zdrowia zębów
18 lutego 2021 --- Drukuj

Chleb, bułki, bagietki – pieczywo pełnoziarniste może przyjmować różne formy, ale zawsze wypiekane jest z mąki powstałej z całych ziaren zboża, czyli z jądra, łuski i kiełka. Oprócz tego, że jest smaczne, wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Dowiedzmy się co stoi za prozdrowotnymi właściwościami pieczywa pełnoziarnistego.

Pieczywo pełnoziarniste przeciw próchnicy

Pieczywo pełnoziarniste zapobiega próchnicy na kilka sposobów. Po pierwsze wpływa na szybszy rozkład cukrów. Oznacza to, że cukry dostarczane wraz z pożywieniem nie zalegają długo na powierzchni zębów, stanowiąc pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Po drugie, pieczywo pełnoziarniste zawiera znaczne ilości magnezu, a pierwiastek ten również w znacznym stopniu zapobiega powstawaniu ubytków zębowych. Jest jednak pewien warunek – aby spełniał on swoją rolę w walce z próchnicą, musimy dostarczać go do organizmu dwukrotnie więcej niż wapnia. W przeciwnym razie, brak proporcji pomiędzy wspomnianymi dwoma pierwiastkami osłabi ich działanie. Po trzecie, pieczywo pełnoziarniste bogate jest w cynk, który wzmacniając nasz układ odpornościowy, wpływa na pokonywanie m.in. szkodliwych bakterii zasiedlających jamę ustną.

Pieczywo pełnoziarniste dla odbudowy szkliwa

Ziarna zbóż czynią także wiele dobrego dla szkliwa naszych zębów. Z racji tego, że obfitują w fosfor, wspomagają proces mineralizacji. Jest to proces niezwykle istotny we wzmacnianiu szkliwa, redukowaniu nadwrażliwości zębów czy też uzupełnianiu ubytków w szkliwie. Ponadto pieczywo pełnoziarniste wpływa na zwiększenie produkcji śliny, a ta również bierze istotny udział w procesach odbudowy szkliwa, a także ma działanie bakteriobójcze, przez co zapobiega wcześniej wspomnianej próchnicy.

Pieczywo pełnoziarniste dla zdrowia dziąseł

Pieczywo pełnoziarniste to pokarm przyjazny także dla naszych dziąseł. Wymaga on odpowiedniego przeżuwania, dzięki czemu wzmacnia dziąsła i zapobiega powstawaniu wielu chorób przyzębia, choćby takich jak paradontoza.

Komponując naszą codzienną dietę, pamiętajmy, by nie zabrakło w niej pieczywa pełnoziarnistego, które nie tylko dostarcza wiele składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale dba również o stan zdrowia naszej jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X