SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Ból dziąseł: przyczyny
22 marca 2014 --- Drukuj

Kiedy pojawia się ból dziąseł, podejrzewa się rozwój stanu zapalnego tej tkanki. I najczęściej tak właśnie jest, choć przyczyny bólu dziąseł niekoniecznie muszą być związane z toczącym się w nich procesem chorobowym. Zapalenie dziąseł w formie ostrej lub przewlekłej występuje dość powszechnie, a pojawiający się wówczas ból może mieć charakter ostry, ciągły, przejściowy lub być w typie neuralgii. Chore dziąsła stają się najczęściej tkliwe, bolesne, bywają zaczerwienione, mogą spuchnąć, swędzieć, krwawić samoistnie albo podczas szczotkowania zębów, mogą na nich pojawić się owrzodzenia. Jeśli zapalenie trwa długo, może dojść do obniżenia linii dziąseł i odstawania tkanki od zębów. A to wiąże się z odsłonięciem dotychczas zakrytych obszarów zęba, w tym wrażliwych szyjek zębowych. Z czasem mogą powstać patologiczne kieszonki dziąsłowe. Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi w zapalenie przyzębia, a to z kolei prowadzi do rozwoju paradontozy i grozi utratą nawet zdrowych zębów.

Co może spowodować ból i inne negatywne objawy ze strony dziąseł?

  • Osadzająca się na zębach płytka, która nie jest regularnie usuwana – z czasem miękki nalot ulega mineralizacji, twardnieje i zamienia się w kamień nazębny, wciskający się coraz bardziej pomiędzy dziąsło i ząb. Zaniedbania w higienie jamy ustnej: całkowity brak szczotkowania zębów, szczotkowanie niedokładne albo niesystematyczne to najczęstsze przyczyny odkładania się osadu nazębnego i przyczyna zapalenia dziąseł.
  • Zakażenia jamy ustnej: bakteryjne, grzybicze lub wirusowe Mogą one być także skutkiem spadku odporności towarzyszącej chorobom ogólnoustrojowym infekcyjnym lub przewlekłym (np. w cukrzycy czy białaczce).
  • Urazy fizyczne, mechaniczne lub chemiczne jamy ustnej – może to być skutek oparzenia wrzątkiem lub substancją żrącą, efekt uderzenia, rozcięcia czy nacisku, a także skutek wcierania narkotyków w dziąsła czy osłabienia tkanki przy awitaminozie i niedoborze minerałów. Taki ból może też wywoływać źle przeprowadzone wybielanie zębów, uraz powstały na skutek zgrzytania zębów w bruksizmie czy nieprawidłowo osadzona plomba w okolicy szyjkowej zęba, która drażni delikatną tkankę dziąseł. Powodem podrażnienia chemicznego może być cofająca się kwaśna treść żołądkowa w chorobie refluksowej albo podczas wymiotów: prowokowanych w bulimii lub uporczywych, samoistnych, jakie dokuczają kobietom w ciąży.
  • Ząbkowanie – zarówno to pierwsze, jak i drugie, związane z wychodzeniem zębów mądrości.
  • Zmiany hormonalne – najczęściej te, które pojawiają się podczas ciąży.
  • Zapalenia nerwów – szczególnie nerwu trójdzielnego twarzy. Ból z nitki nerwowej sięgającej okolic szczęk promieniuje wtedy do dziąseł.
Czytaj więcej o: ból | ból dziąseł | dziąsła | zapalenie dziąseł |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X