SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Używanie smartfonu zwiększa ryzyko bruksizmu
2 maja 2021 --- Drukuj

Wydaje się, że korzystanie ze smartfona i kwestie zdrowia jamy ustnej nie mają ze sobą zupełnie nic wspólnego. Badacze z Tel Awiwu udowodnili jednak pomiędzy nimi wyraźną zależność. Poznajmy szczegóły ich badania i dowiedzmy się, jakie wysuwają wytłumaczenie dla tego zjawiska.

Smartfony a bruksizm

Naukowcy z Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine na Uniwersytecie w Tel Awiwie przeprowadzili badania na grupie 600 mieszkańców Izraela, będących w wieku 18-35 lat. W grupie tej znajdowały się zarówno osoby użytkujące na co dzień nowoczesne telefony – tzw. smartfony, jak i osoby korzystające z „koszernych telefonów”, czyli telefonów poprzez które dostęp do sieci jest niemożliwy i które w dużej mierze wyszły już z użycia.

Badanie doprowadziło do ciekawych wniosków. Otóż aż 24% użytkowników smartfonów borykało się z problemem bruksizmu w ciągu dnia, a 21% – w ciągu nocy. Z kolei w grupie użytkowników przestarzałych telefonów bruksizm dzienny dotykał jedynie 6% badanych, a bruksizm nocny – 7,5%. Zdecydowanie więcej użytkowników smartfonów, bo aż 29%, borykało się także z bólem mięśni szczęki. W drugiej grupie badanych takiej dolegliwości doświadczało jedynie 14% osób.

FOMO, czyli strach przed pominięciem

Odkrytą zależność naukowcy tłumaczą tzw. FOMO (ang. fear od missing out).

Nowoczesne telefony z dostępem do internetu sprawiają, że ludzie korzystają z nich intensywniej, gdyż boją się, że w przeciwnym razie ominą ich ważne informacje docierające z Facebooka, WhatsAppa i innych mediów społecznościowych lub aplikacji. Obawa taka wywołuje w nich pewnego rodzaju stres i lęk, a te mogą prowadzić do niekontrolowanego zgrzytania zębami, określanego jako bruksizm. Z kolei intensywna praca mięśni szczęki to prawdopodobna przyczyna ich bólu.

Zaproponowaną teorię potwierdzałby fakt, że aż połowa z badanych użytkowników smartfonów przyznała, iż telefon stanowi dla nich źródło stresu. Dla porównania, takie samo stwierdzenie padło z ust jedynie 20% badanych użytkujących telefony bez dostępu do Internetu.

Naukowcy sugerują ograniczenie korzystania z urządzeń zapewniających dostęp do sieci. Dzięki temu nie tylko ograniczymy ryzyko problemów ze zdrowiem jamy ustnej, ale także osiągniemy większy spokój wewnętrzny.

Czytaj więcej o: Bruksizm | smrtfon | telefon komórkowy |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X