SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Temperatura płynu do płukania kanałów korzeniowych ma znaczenie
22 listopada 2021 --- Drukuj

Leczenie endodontyczne, potocznie określane jako leczenie kanałowe, to cenna szansa na uratowanie mocno zepsutego zęba. W zdecydowanej większości przypadków leczenie kanałowe kończy się powodzeniem. Aby odsetek ten był jeszcze większy, warto uświadamiać stomatologom jaki wpływ na skuteczność czyszczenia kanałów zębowych ma temperatura płynu dezynfekującego.

Czyszczenie kanałów zębowych

Gdy infekcja zaczyna obejmować kanały korzeniowe zęba, konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego. Jednym z jego najważniejszych etapów jest oczyszczenie kanałów, czyli usunięcie z nich zainfekowanej miazgi i staranne zdezynfekowanie. Od dokładności tej operacji i późniejszego szczelnego wypełnienia kanałów zależy to, czy chorego zęba uda się uchronić przed ponownym zainfekowaniem, które może oznaczać konieczność ekstrakcji.

Nie ulega wątpliwości, że skuteczność czyszczenia kanałów zębowych w dużej mierze zależy od umiejętności i staranności stomatologa, a także od sprzętu. Najlepszą  precyzję zapewnia leczenie kanałowe pod mikroskopem. Równie ważne są środki antyseptyczne, jakie zostaną użyte w celu zdezynfekowania kanałów. Naukowcy dowiedli też, że duże znaczenie ma ich temperatura.

Temperatura płynów dezynfekujących w endodoncji

Eksperyment przeprowadzony przez zespół chińskich i amerykańskich naukowców dostarczył stomatologom cennych wskazówek. Na specjalnie stworzonym modelu kanału korzeniowego przeprowadzono proces dezynfekcji z użyciem tego samego płynu, ale o różnej temperaturze: 22°C, 37°C, 45°C i 60°C. Zastosowanie płynów o temperaturze 22°C i 37°C nie zapewniło takiej dokładności czyszczenia, jak zastosowanie płynu o temperaturze 45°C. Zaobserwowano, że ma on nieco inny rozkład w kanale zębowym – łatwiej dociera w głąb kanału, a także zapewnia lepsze doczyszczenie ścianek kanału.

Mogłoby się wydawać, że im wyższa temperatura płynu, tym skuteczność czyszczenia jest wyższa, gdyż podobną zależność zauważamy w codziennym życiu podczas czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów. Reguła ta nie ma jednak zastosowania w leczeniu kanałowym. Dezynfekcja kanałów płynem o temperaturze 60°C sprawia, że pacjent odczuwa ból, a sam kanał korzeniowy narażony jest wówczas na uszkodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X