SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
4
Kiedy złapie szczękościsk
16 kwietnia 2014 --- Drukuj

Szczękościsk jest stanem przemijającym, do którego dochodzi na skutek odruchowego skurczu mięśni żucia zlokalizowanych po obu stronach głowy: żwaczy, skroniowych i skrzydłowych bocznych. Objawia się całkowitą lub częściową niemożnością otwarcia jamy ustnej. Mięśnie żucia, wspomagane przez leżące w ich bezpośrednim sąsiedztwie stawy skroniowo-żuchwowe, umożliwiają ruch szczęki dolnej: jej unoszenie i opadanie oraz ruchy boczne. Ruch żuchwy związany jest zaś z takimi czynnościami jak rozdrabnianie i żucie pokarmu, mowa, ziewanie, śmiech. Kiedy pojawia się szczękościsk, wykonanie którejkolwiek z tych czynności jest niemożliwe albo też w znacznym stopniu utrudnione.

Szczękościsk może być spowodowany przez różne przyczyny:

 

 • Zakażenia i infekcje: miejscowe i ogólnoustrojowe – czynniki zakaźne mogą zaatakować którykolwiek z elementów jamy ustnej i przemieszczać się pomiędzy tkankami, doprowadzając do zakażeń pochodnych w wielu rejonach twarzoczaszki. Do sytuacji takich dochodzi w ropowicy dna jamy ustnej. Szczękościsk może być jednym z pierwszych objawów tężca, lub wynikać z bakteryjnego zapalenia ślinianek.
 • Stany zapalne – będące konsekwencją zakażeń lub urazów, np. zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego czy problemów z wyrzynaniem się zębów.
 • Nieprawidłowości w wyrzynaniu się zębów lub w ich ulokowaniu w łuku zębowym – mogą skutkować powstaniem stanów zapalnych w dziąśle nawisającym nad wyrzynającym się zębem i ropni okołokoronowych, które rozwinęły się w konsekwencji zapalenia. Najczęstszą przyczyną są tu zęby zatrzymane i zęby mądrości (czyli ósemki).
 • Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych – wynikające z przeciążeń (np. tych, które powstają podczas bruksizmu) lub zwyrodnień rozwijających się na skutek chorób stawów (szczególnie częste u osób starszych).
 • Silne obciążenie psychiczne, które nie ma charakteru nawykowego jak w przypadku bruksizmu, ale może wynikać z nagłej, incydentalnej i szokującej sytuacji, z którą ktoś się zetknął.
 • Choroby obwodowego układu nerwowego.
 • Choroby niezakaźne, jak np. padaczka czy nowotwory – epilepsja jest częstą przyczyną szczękościsku. Wywołać go też mogą rozwijające się nowotwory jamy ustnej, które prowadzą do ucisku na nerwy.
 • Powikłania po zabiegach ekstrakcji – szczególnie zębów trzonowych, głównie mądrości.
 • Narkotyki – szczękościsk jest dość często obserwowanym objawem po zażyciu amfetaminy.

 

Leczenie szczękościsku zależy od powodu jego powstania: likwiduje się przyczynę tego stanu i podejmuje działania prowadzące do rozluźnienia skurczonych mięśni:

 • jeśli ma charakter mikrobiologiczny i zapalny, stosowane są leki likwidujące zakażenie i zapalenie;
 • jeśli jest wynikiem problemów z wyrzynaniem się zębów, najczęściej wykonywany jest zabieg stomatologiczny: ekstrakcja lub nacinanie dziąseł;
 • kiedy wynika ze stresu, konieczna jest zmiana stylu życia i noszenie na noc szyny relaksacyjnej.

W terapii wykorzystuje się też działanie ciepła oraz ćwiczenia i masaże rozluźniające. Szczękościsk trwa najczęściej kilka dni – także ten wywołany przez interwencję stomatologa podczas usuwania ósemek.

Komentarzy: 4

Dodano 18.06.2014

Do głównych przyczyn szczękościsku możemy również zaliczyć:

– nadmierny stres i predyspozycje do jego rozładowania poprzez zaciskanie szczęki lub zgrzytanie (statystyki mówią że w ten sposób odreagowuje stres około 60% dorosłych i 30% dzieci)

– wady zgryzu, źle wyprofilowane wypełnienia, wadliwie ukształtowane powierzchnie koron oraz braki zębowe (zęby kontaktują się ze sobą w nieprawidłowy sposób)

– zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych

– osobowość lękowa

– tłumienie złości i innych emocji

– wzrost aktywności bioelektrycznej w czasie snu

– nawykowe, długotrwałe żucie gumy lub żucie jednostronne

– zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego

Dodano 13.03.2016

Witam
9 dni temu miałam usuwaną dolna 8. Niestety lekarz chyba nie do końca wiedział co robi, usunął mi zęba po 2 godzinach meczenia. Porozcinal mi dziąsło i Policzek, po czym nawet nie zaszył. Wypuścił mnie z krwotokiem, nie przepisujac żadnych leków. Następnego dnia trafiłam na pogotowie. Pozniej do dwóch innych stomatologów. Dostałam antybiotyki i leki przeciwbólowe, jednak szczękościsk nie ustaje. Nie mogę jeść, mówić. Ból jest nie do opisania, przesZywajacy do ucha. Czy to Jeszcze ustanie czy powinnam iść znów do stomatologa? Pomocy

blank
Dodano 01.07.2016

Po usunięciu 7-mki dolnej w Akademii Medycznej dostałem tego samego dnia przeszło 40 st. C temperatury i trwało to przez 3 dni a potem szczękościsku. Po tygodniu wybrałem się do tej samej Ak. Med. a ci zapisali mi Dalacin C i codziennie płuczą mi “zębodół”. Wszystko to pomaga jak umarłemu kadzidło. Kupiłem dzisiaj szałwię i nią będę płukał zęby. Otwieram usta na 0,5 cm – jak jeść.

blank
Dodano 19.08.2017

Ja mam pytanie które każdy może rozważyć we własnym zakresie – dlaczego u dentystów w Polsce, jedynym dobrem i celem są pieniądze?!

Potrafią nie wpisywać zabiegów w papiery pacjenta, ale bardzo chętnie zakładają ów papiery by wkładać tam zrobione (obowiązkowo) zdjęcia RTG i kroczek po kroczku refundować w ten sposób zakupiony sprzęt !!! Ja się pytam gdzie jest wpis o antybiotyku przepisanym przez “kolegę” z innego dyżuru!

Traktują pacjentów jak skarbonki. Przeprowadzają zabieg nie dopełniając powinności np. wypisania antybiotyku w stanach zapalnych. Na grzebać, rozwiercić, naruszyć i do domu. Wróci przecież za dwa dni z bólem to znowu zapłaci!!!!
Przeprowadzają te zabiegi w stanach niepozwalających na zabieg! Np. stany zapalne! Osobiście usunięto mi 8 w stanie zapalnym i wypuszczono do domu bez antybiotykoterapii pomimo moich pytań i dociekań (wręcz domagań! które nie spotkały się z uznaniem i skwitowane zostały spojrzeniem – o wszystkowiedzący)… rezultat – wzmożenie się stanu zapalnego, szczękościsk, obrzęk, ból i jeden Bóg wie co jeszcze! Możliwe że ropień? Możliwe ze zapalenie ślinianek, co jeszcze? Na pewno Pan dentysta oceni prawidłowo! Tego jestem pewien… a może nie!

Pycha i arogancja! Głupota albo celowe działanie!
To tylko kilka przykładów zaobserwowanych przeze mnie zjawisk w tym – jak dla mnie – patologicznym środowisku. Czasami zastanawiam się czy faktycznie, aż taką biedę klepaliście drodzy dentyści, w dzieciństwie? Aż taką, że teraz jedyne co widzicie to kwoty po prawej stronie tabelki z zabiegami? Wstyd! I nie znajduję nic na wasze usprawiedliwienie! Pocieszające jest to, że zdarzają się wyjątki!!! Reszta to konowały i wszystkim zainteresowanym polecam zasięgnięcie informacji i porady prawnej… kto ma ich nauczyć jeśli nie my – pacjenci!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
 • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
 • Rekin w ciągu życia około 40 razy wymienia uzębienie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X