SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
5
Płyny do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu
23 lutego 2009 --- Drukuj

Oprócz szczoteczki i pasty do zębów na ogół używa się płynów do płukania jamy, które mają zapobiegać powstawnaiu płytki bakteryjnej.

Faktycznie, to bakterie znajdujące się na płytce nazębnej są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, paradontozy i cuchnącego oddechu. Tymczasem wiele płynów do płukania jamy ustnej zawiera w dużych ilościach alkohol jako wypełniacz. Ilości są zmienne i zależą od poszczególnych produktów. Badania ukazane w literaturze medycznej zweryfikowały kliniczne efekty alkoholu znajdującego się w płynach do płukania ust znajdujących się w sprzedaży podkreślając odczucie pieczenia, suchości ust, zmiany smaku i niebezpieczeństwo połknięcia ze strony dzieci.

Pomimo to żadne badanie nie dopatrzyło się efektów komponentu alkoholowego płynu do płukania jamy ustnej na tkanki ust twierdząc, że alkohol wskutek enzymów obecnych w przewodzie ustnym ulega degradacji doprowadzającej do powstania acetaldehydu.Ta substancja jest dobrze znana z toksycznych i mutagennych właściwości, nawet jeśli jest przyjmowana w bardzo małych ilościach. Zbadano skutki małych dóz acetaldehydu na komórki twórcze dziąseł, podstawowe komórki skłądające się na tkankę łączną ustną. Rezultat był taki, że komórki wystawione na acetaldehyd doznawały znacznych zmian w funkcjonowaniu, aż do ich obumarcia. Badanie może stanowić wskazówkę, że użycie alkoholu czy to pod postacią płynów do płukania ust czy w postaci napojów alkoholowych jest czynnikiem ryzyka dla zdrowia jamy ustnej ze względu na ilość acetaldehydu. Należy więc zalecać stosowanie w codziennej higienie bezalkoholowych płynów do ust.

Czytaj więcej o: płytny do płukania |

Komentarzy: 5

blank
Dodano 10.10.2009

Choruje na astme alergiczną,zażywam wziewne leki,polecam do osłony przeciwbakteryjnej i grzybiczej BAKTERYCIN jest bez alkocholu i cukru – to naprawde działa

blank
Dodano 06.05.2010

najgorszy jest ten Listerine, tym rozowym sien ie da plukac ust!! tak piecze ze przesada, nie wiem jak mozna 30s tym plukac ja daje rade max 10s.. 2 razy lepszy jest elmex i nie piecze

blank
Dodano 02.11.2010

Ja polecam MERIDOL HALITOSIS – wg mnie najlepszy, przyjemny w smaku, nie piecze, odświeża … ale nieco drogi.

blank
Dodano 20.02.2012

Ja polecam Dento Fresh. Płyn na naturalnych składnikach, nie zawiera alkoholu, nigdy nie piecze i przyjemny w smaku.

blank
Dodano 26.02.2012

wraz z mężem zaczęliśmy stosować DentoFresh a dla naszego malucha kupiliśmy DentoFresh Junior.
jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zakupu :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X