SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Stomatologia anty-aging – co to takiego?
10 grudnia 2015 --- Drukuj

Stomatologia anty-aging to inaczej stomatologia antystarzeniowa – zdobywający coraz większą popularność nurt wyłoniony ze stomatologii estetycznej, w którym poprzez odmłodzenie uśmiechu wpływa się na poprawę wyglądu twarzy. Tu celem działań podejmowanych przez dentystów, ortodontów i innych specjalistów od kondycji tkanek jamy ustnej nie jest jedynie uśmiech zdrowy i z prostymi zębami. Nadrzędnym celem jest bowiem poprawa wyglądu całej twarzy m.in. poprzez przywrócenie właściwego podparcia policzkom i napięcia w skórze.

Pojawienie się zmarszczek i zwiotczeń skóry, które uwidaczniają się na obliczu wraz z upływem lat, wiązane jest najczęściej ze zmniejszeniem ilości kolagenu, pogorszeniem właściwości włókien elastynowych i słabszym uporządkowaniem siateczki z włókien białkowych zatopionej w skórze. Wyniki badań wskazują jednak na fakt, że kluczowe znaczenie dla starzenia się rysów twarzy mają twarde elementy układu stomatognatycznego – ponieważ stanowią swoiste rusztowanie dla tkanek miękkich twarzoczaszki. Rusztowanie to staje się niepełnowartościowe, jeśli w łukach brakuje zębów lub zęby, które istnieją, są rozchwiane, uległy przemieszczeniu czy wykoślawieniu. Zęby z wiekiem ulegają też starciu i w ciągu dekady skracają się o ok. 0,3 mm. Oznacza to, że człowiek ok. 50-letni ma zęby w jednym tylko łuku krótsze o ponad 1 mm niż miał w czasach wczesnej młodości. Krótsze zęby powodują, że tkanki miękkie twarzoczaszki nie mają już takiego podparcia, jak kiedyś. To powoduje ich opadanie i zmianę rysów twarzy.

Można to zmienić, wydłużając zęby i prostując zgryz oraz rozjaśniając odcień szkliwa, posiłkując się przy tym dobrze znanymi rozwiązaniami stomatologicznymi, jak i nowatorskimi, np. takimi, które znajdowały dotychczas zastosowanie w małoinwazyjnej medycynie estetycznej.

Z robiącym furorę w gabinetach dentystycznych nurtem anty-aging związane są ściśle:

 • Dental face lifting (DFL) – lifting stomatologiczny, czyli poprawa warunków zgryzowych i leczenie zębów w celu uzyskania dobrego efektu nie tylko w układzie stomatognatycznym, ale również w wyglądzie twarzy.
 • Ortolifting – najnowszy trend na poprawę symetrii twarzy i spłycenie lub likwidację zmarszczek dzięki poszerzeniu łuku zębowego przy użyciu aparatu ortodontycznego. Stanowi alternatywę dla botoksu i kwasu hialuronowego stosowanych do poprawy wolumetrii twarzy.
 • Bonding, czyli poprawa koloru zębów oraz likwidacja przebarwień i niedoskonałości budowy szkliwa i kształtu zębów przez naklejenie na zęby licówek albo żywic kompozytowych.

Celem działań podejmowanych przez specjalistów zajmujących się liftingiem dentystycznym i stomatologią estetyczną nie jest jedynie odrestaurowanie urody uśmiechu, lecz uzyskanie pożądanego, przyjemnego wrażenia całościowego, czyli odmłodzenie wyglądu twarzy, a w tym:

 • udoskonalenie owalu i wymodelowanie profilu
 • spłycenie lub likwidacja zmarszczek i zwiotczeń
 • uwydatnienie rysunku ust
 • wymodelowanie konturu brody.

Umiejętnie dobrane i zastosowane narzędzia stomatologii anty-aging mogą sprawić, że twarz odmłodnieje nawet o 10 lat. Aby uzyskać ów rezultat, stomatolodzy i ortodonci wykorzystują:

 • tradycyjne i dobrze znane rozwiązania do poprawiania urody uśmiechu w postaci licówek tradycyjnych lub cieńszych (tzw. chipsów), aparatów ortodontycznych tradycyjnych i mniej znanych (np. w ortoliftingu: aparaty z systemu Damona – bez ligatur), implantów, nowoczesnych protez dentystycznych;
 • szyny okluzyjne do uzyskania prawidłowego zwarcia zębów przed podjęciem właściwego leczenia ortodontycznego;
 • leczenie ortodontyczne skorelowane z naturalną pracą mięśni twarzy, języka i kości szczęk;
 • biomateriały lub przeszczepy tkankowe do odtworzenia tkanki utraconej w wyniku urazów, przewlekłych procesów zapalnych czy nowotworu;
 • rozwiązania wykorzystywane w medycynie estetycznej, np. botoks czy kwas hialuronowy do poprawy wolumetrii, nawilżenia i jędrności tkanek oraz do pobudzenia fibroblastów w skórze i procesów regeneracyjnych.

Najlepsze efekty anty-aging uzyskuje się, jeśli w pracę zaangażowani są specjaliści z wielu dziedzin stomatologii i medycyny zwykłej oraz estetycznej. Synergiczne działania wzmacniają bowiem wysiłki stomatologów w uzyskaniu młodszego wyglądu. Najczęściej dentystów specjalizujących się w działaniach anty-aging wspomagają specjaliści medycyny estetycznej. Ważne jest, aby zabiegi takie wykonywał lekarz, a stosowane produkty miały odpowiednie certyfikaty.

Od początku 2016 roku Pacjenci gabinetu Dentysta.eu w Gliwicach będą mogli skorzystać z udoskonalonej oferty w zakresie stomatologii anty-aging, ponieważ na liście usług znajdą się zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego. Będzie je wykonywał lekarz mający wykształcenie w zakresie medycyny estetycznej.

Zapraszamy do skorzystania z profesjonalnie przygotowanych i prowadzonych programów. Stomatologia anty-aging w Gliwicach już jest.

Komentarzy: 1

Dodano 10.01.2016

Ciekawe… zobaczymy czy zabieg będzie popularny w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X