SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Stan zdrowia zębów u kobiet: od dojrzewania do menopauzy
30 stycznia 2009 --- Drukuj

W określonych okresach związanych z aspektami hormonalnymi mogą być konieczne nawet pewne kuracje w celu kontroli stanu zdrowia jamy ustnej.

Kobieta podlega zmianom hormonalnym podczas swego życia. W określonych momentach związanych z aspektami hormonalnymi mogą być konieczne pewne kuracje w celu kontroli stanu jamy ustnej. Dojrzewanie, cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza i środki antykoncepcyjne doustne wpływają również na stan zdrowia jamy ustnej. Podczas dojrzewania mamy do czynienia ze wzrostem poziomów niektórych hormonów (estrogen i progesteron), które powodują dojrzewanie seksualne. Poza widocznymi zmianami ciała kobiecego hormony seksualne mogą zmienić sposób reakcji dziąseł i tkanek miękkich ust wobec ataku baterii. Dziąsła mogą stać się przewrażliwione i powiększyć się krwawiąc.

Ta sama sytuacja może pojawić się podczas cyklu menstruacyjnego.  Ciąża zasługuje na szczególną uwagę również pod względem utrzymania higieny jamy ustnej. Zwiększenie hormonów tak w okresie dojrzewania, jak i fazy menstruacyjnej powoduje zwiększoną reakcyjność dziąseł w stosunku do płytki bakteryjnej. Szczególna strefa  jest zlokalizowana w miejscach między zębami. W tych miejscach dojść do obrzmienia. Na ogół znika ono po porodzie, ale niekiedy obrzmiała tkanka dziąsłowa może wymagać usunięcia chirurgicznego przez ortodontę. Niektóre kobiety mają skłonność unikania kontroli u ortodonty z powodu niepokoju, że badanie może zaszkodzić płodowi. Przeciwnie, zaś spróchniałe zęby mogą narazić na niebezpieczeństwo zarówno mamę, jak i jej dziecko. Na przykład niektórzy badacze potwierdzili związek przedwczesnych porodów z chorobami dziąseł ze 7,5 razy zwiększonym ryzykiem. Stąd wynika ważność optymalnego stanu higieny jamy ustnej i kontroli lekarskich w pierwszym stadium ciąży. W innych przypadkach kobieta reprezentuje zmniejszenie śliny z odczuciem suchości w ustach. Temu można zapobiec poprzez częste przyjmowanie wody i żucie gum lub cukierków bez cukru. Dieta powinna zwracać uwagę na cukier przestrzegając zaleceń ginekologa i higienisty w zakresie zębów. Ta sama uwaga powinna być skierowana w stosunku do dziecka w czasie karmienia. Na przykład, należy unikać kładzenia do łóżka dziecka ze butelką ze smoczkiem nasączonym w miodzie czy cukrze w celu zapobieżenia tak zwanej „próchnicy z butelki„. Niektórzy uczeni zademonstrowali ewentualność przekazywania baterii przez matkę na dziecko. Z tego powodu zęby malucha powinny być kontrolowane co 12-18 miesięcy. Ostatnim aspektem jest menopauza. Może ona spowodować niektóre zmiany w śluzówce jamy ustnej. Najczęściej spotykanym objawem jest ból z odczuciem suchości ze zmianą smaku i paleniem. Po menopauzie wskutek zwiększonego ryzyka osteoporozy dobrze jest zwrócić się do własnego ortodonty. Przestrzeganie prawidłowej diety, bogatej w witaminy i wapń pomoże rozwiązać wiele problemów związanych z tym okresem życia.     

 

Czytaj więcej o: menopauza | stan uzębienia |

Komentarzy: 1

Dodano 08.06.2009

żal z tej stronie;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X