W określonych okresach związanych z aspektami hormonalnymi mogą być konieczne nawet pewne kuracje w celu kontroli stanu zdrowia jamy ustnej.
Kobieta podlega zmianom hormonalnym podczas swego życia. W określonych momentach związanych z aspektami hormonalnymi mogą być konieczne pewne kuracje w celu kontroli stanu jamy ustnej. Dojrzewanie, cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza i środki antykoncepcyjne doustne wpływają również na stan zdrowia jamy ustnej. Podczas dojrzewania mamy do czynienia ze wzrostem poziomów niektórych hormonów (estrogen i progesteron), które powodują dojrzewanie seksualne. Poza widocznymi zmianami ciała kobiecego hormony seksualne mogą zmienić sposób reakcji dziąseł i tkanek miękkich ust wobec ataku baterii. Dziąsła mogą stać się przewrażliwione i powiększyć się krwawiąc.
Ta sama sytuacja może pojawić się podczas cyklu menstruacyjnego. Ciąża zasługuje na szczególną uwagę również pod względem utrzymania higieny jamy ustnej. Zwiększenie hormonów tak w okresie dojrzewania, jak i fazy menstruacyjnej powoduje zwiększoną reakcyjność dziąseł w stosunku do płytki bakteryjnej. Szczególna strefa jest zlokalizowana w miejscach między zębami. W tych miejscach dojść do obrzmienia. Na ogół znika ono po porodzie, ale niekiedy obrzmiała tkanka dziąsłowa może wymagać usunięcia chirurgicznego przez ortodontę. Niektóre kobiety mają skłonność unikania kontroli u ortodonty z powodu niepokoju, że badanie może zaszkodzić płodowi. Przeciwnie, zaś spróchniałe zęby mogą narazić na niebezpieczeństwo zarówno mamę, jak i jej dziecko. Na przykład niektórzy badacze potwierdzili związek przedwczesnych porodów z chorobami dziąseł ze 7,5 razy zwiększonym ryzykiem. Stąd wynika ważność optymalnego stanu higieny jamy ustnej i kontroli lekarskich w pierwszym stadium ciąży. W innych przypadkach kobieta reprezentuje zmniejszenie śliny z odczuciem suchości w ustach. Temu można zapobiec poprzez częste przyjmowanie wody i żucie gum lub cukierków bez cukru. Dieta powinna zwracać uwagę na cukier przestrzegając zaleceń ginekologa i higienisty w zakresie zębów. Ta sama uwaga powinna być skierowana w stosunku do dziecka w czasie karmienia. Na przykład, należy unikać kładzenia do łóżka dziecka ze butelką ze smoczkiem nasączonym w miodzie czy cukrze w celu zapobieżenia tak zwanej „próchnicy z butelki„. Niektórzy uczeni zademonstrowali ewentualność przekazywania baterii przez matkę na dziecko. Z tego powodu zęby malucha powinny być kontrolowane co 12-18 miesięcy. Ostatnim aspektem jest menopauza. Może ona spowodować niektóre zmiany w śluzówce jamy ustnej. Najczęściej spotykanym objawem jest ból z odczuciem suchości ze zmianą smaku i paleniem. Po menopauzie wskutek zwiększonego ryzyka osteoporozy dobrze jest zwrócić się do własnego ortodonty. Przestrzeganie prawidłowej diety, bogatej w witaminy i wapń pomoże rozwiązać wiele problemów związanych z tym okresem życia.
Komentarzy: 1
żal z tej stronie;D