SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Próchnica z butelki do mleka
26 stycznia 2009 --- Drukuj

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest ważna już od pierwszych dni życia.

Próchnica od nadmiaru mleka

Udowodniono, że zdrowe uzębienie sprzyja prawidłowemu rozwojowi czaszko – twarzowemu. W przeszłości nie doceniano zębów mlecznych, ponieważ i tak miały wypaść, aby dać miejsce zębom stałym. Takie rozumowanie jest naturalnie błędne. W rzeczywistości  istotne jest traktowanie zębów mlecznych zarówno w celu przyzwyczajenia dziecka do prawidłowej higieny jamy ustnej, którą będzie utrzymywać jako człowiek dorosły, a także dla uniknięcia dokuczliwych i bolesnych patologii uzębienia.

 

Trzeba koniecznie przypomnieć, że procesy próchnicze nie leczone mogą spowodować uszkodzenie zębów stałych, a zdrowe uzębienie pozwala na prawidłowe rozwój kości szczękowych, procesu fonacji, przełykania, prawidłowy proces wyrzynania się zębów. Faktycznie mleczne zęby są naturalnymi  „utrzymywaczami” miejsca i kierują wyrzynaniem się stałych zębów. Procesy próchnicze zębów mlecznych narażają dziecko na  długotrwałe procesy infekcyjne i często zmuszają do wykonywania długiego i kosztownego ortodontycznego leczenia po wyrznięciu się zębów stałych.W zakresie patologii zębów mlecznych należy wspomnieć o syndromie butelki ze smoczkiem, który pochodzi z niewłaściwego jej użycia. Pozostawienie dziecka z butelką do chwili, aż zaśnie ssąc mleko lub inne słodkawe substancje albo pozostawianie go na godziny ze smoczkiem nasączonym substancjami powodującymi próchnicę jest żywo odradzane, ponieważ może spowodować powstanie rozległej próchnicy, które redukują ząb i powodują, iż trzeba go usunąć. Statystycznie, najbardziej są narażone dzieci do 3 lat.Zatem, istotna jest prewencja eliminująca złe nawyki i czyszczenie dziąseł malucha od pierwszych dni życia mokrą gazą (nawet jeśli nie ma jeszcze pierwszych zębów). Następnie po pojawieniu się ząbków można przejść do użycia szczoteczki, bez używania pasty, ponieważ maluch nie nauczył się jeszcze wypluwać. Około 4 lat dziecko powinno samodzielnie nauczyć się czyszczenia zębów pod nadzorem dorosłego. Wiele bakterii może być przekazanych za pomocą śliny (łyżeczki, próbowanie pożywienia, itp.). Zatem niezbędne jest, by także dorośli opiekujący się dziećmi posiadali dobry stan uzębienia.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X