SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Smile Design i Digital Smile Design
26 października 2016 --- Drukuj

Na początku leczenie stomatologiczne było ukierunkowane na likwidację ubytków, prostowanie zgryzu we współpracy z ortodontą i usuwanie nienadających się do leczenia zębów. Z czasem zachowanie zdrowia zębów i jamy ustnej pozostało priorytetem, ale z powodu dynamicznego rozwoju technologii i materiałów znajdujących zastosowanie w stomatologii, przy jednocześnie rosnących wymaganiach i świadomości pacjentów, stomatolog coraz częściej musiał zwracać uwagę na estetykę uśmiechu i zaspokajanie indywidualnych życzeń pacjentów. Stało się to motorem napędowym do utworzenia usługi projektowania uśmiechu, znanej powszechnie jako Smile Design. Digital Smile Design to cyfrowa wersja tego działania.

Obecnie nie ma chyba stomatologa, który nie byłby jednocześnie designerem uśmiechu – choć jeszcze nie w każdej lecznicy można skorzystać z wirtualnej kreacji wyglądu uzębienia, dzięki której pacjent już na wizycie konsultacyjnej może przekonać się, jak będzie wyglądało dzieło po zakończeniu terapii. W gabinecie Dentysta.eu już wkrótce zapewnimy kompleksową usługę projektowania uśmiechu: wykorzystujemy tu najnowocześniejsze narzędzia do skanowania wnętrza jamy ustnej i tworzenia wirtualnych wizualizacji rezultatów, których może się spodziewać pacjent po zakończonym leczeniu.

 

Smile Design – na czym to polega?

Projektowanie uśmiechu, często widniejące w ofercie usług stomatologicznych pod nazwą Smile Design, to trwająca kilkadziesiąt minut konsultacja. Obejmuje ona:

 • wywiad z pacjentem – jest bardzo szczegółowy; zainteresowany przedstawia problemy stomatologiczne, z którymi chce się uporać i swoje oczekiwania względem wyglądu przyszłego uśmiechu;
 • dokładne badanie całego obszaru jamy ustnej – obserwacji podlegają: budowa, prawidłowość zgryzu, kondycja zdrowotna tkanek oraz naturalna estetyka linii uśmiechu i zębów: ich wielkości, ustawienia w łuku, kształtu i długości;
 • oszacowanie proporcji poszczególnych elementów twarzoczaszki względem siebie oraz twarzoczaszki w stosunku do reszty ciała;
 • wykonanie fotografii twarzy i uśmiechu, a w razie potrzeby – także wnętrza jamy ustnej;
 • wykonanie wycisków, na bazie których w laboratorium technicy dentystyczni wytworzą woskowy model uśmiechu.

Na bazie uzyskanych danych i modelu odwzorowującego rzeczywiste warunki panujące w jamie ustnej dentysta planuje leczenie i omawia z pacjentem rezultaty, których może oczekiwać. Stomatolog może zlecić laboratorium protetycznemu wykonanie kilku modeli uśmiechu hipotetycznego i przedstawić je do wyboru pacjentowi.

 

Digital Smile Design – wirtualny uśmiech w kilka minut

Rozwój technologii cyfrowej znacznie ułatwił projektowanie uśmiechu. Digital Smile Design (DSD) jest takim właśnie rozwiązaniem. To system łączący komunikację z projektowaniem. Fundamentalnym elementem DSD jest wysokiej jakości dokumentacja fotograficzna. Powiedzenie, że jeden dobry obraz wart jest więcej niż milion słów, w przypadku cyfrowego kreowania nowego wyglądu dla starego uśmiechu oddaje sedno.

Projektowanie uśmiechu z wykorzystaniem technologii cyfrowych odbywa się na jednej wizycie. Przebiega według tych samych etapów, jak wersja „analogowa”, z tą różnicą, że wizualizacja nowego uśmiechu prezentowana jest na monitorze komputera w postaci zdjęcia. Na całą procedurę składają się:

 • wywiad medyczny połączony z oględzinami wnętrza jamy ustnej i estetyki naturalnego uśmiechu;
 • oszacowanie proporcji elementów twarzoczaszki względem siebie i w stosunku do reszty ciała;
 • wykonanie bardzo dobrej jakości zdjęć i filmów, wgranie ich do specjalnego programu komputerowego.

Po wyborze odpowiednich parametrów i cyfrowych szablonów, bezpośrednio na zdjęciu pacjenta nanoszone są zmiany. Przerobiony w ten sposób uśmiech na fotografii jest prezentowany pacjentowi – tak może wyglądać, jeśli zdecyduje się na proponowane leczenie.

Korzyści, jakie daje stosowanie cyfrowego kreatora wyglądu uśmiechu, są wielorakie:

 • krótki czas przygotowania wizualizacji – to zaledwie kilkanaście minut od wprowadzenia danych do programu;
 • pacjent jeszcze przed przystąpieniem do leczenia decyduje o wyglądzie przyszłego uśmiechu;
 • możliwość dokładnego zaplanowania kolejnych etapów leczenia i przywracania estetyki uśmiechu oraz większa dokładność w szacowaniu kosztów terapii;
 • mniejsza liczba poprawek po zakończonym leczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X