Przygotowanie przedimplantacyjne
Przygotowanie przedimplantacyjne obejmuje procedury i zabiegi, dzięki którym leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantów zyskuje największe szanse powodzenia. Składa się z kilku elementów, przy czym – w zależności od indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej – może obejmować mniej lub więcej procedur oraz angażować tylko implantologa lub także specjalistów z innych dziedzin stomatologii, w tym periodontologa, ortodontę, a nawet chirurga szczękowego.
W zależności od indywidualnych warunków panujących w jamie ustnej, wszczepienie implantów poprzedzają następujące etapy:
- Dokładny wywiad medyczny – obowiązkowy dla każdego pacjenta rozważającego założenie implantów. Specjalista kwalifikujący do zabiegu wykonuje oględziny jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru, w którym ma być osadzony wszczep, zapoznaje się z posiadaną przez pacjenta dokumentacją oraz z jego przyzwyczajeniami, nawykami, nałogami i oczekiwaniami odnośnie zabiegu i rezultatów.
- Wykonanie badań diagnostycznych, dzięki którym będzie można:
- dokładnie poznać warunki panujące w obszarze przeznaczonym na osadzenie wszczepu i w całej jamie ustnej;
- oszacować ogólny stan zdrowia;
- wyznaczyć wskazania i przeciwwskazania do zabiegu lub stosowania określonych metod leczenia implantoprotetycznego.
- Informowanie i edukacja – bardzo ważny etap, podczas którego pacjent zapoznaje się z: przebiegiem procesu leczenia, metodami, które można zastosować, możliwymi powikłaniami, kosztami leczenia przygotowawczego oraz właściwej implantacji, koniecznością przestrzegania higieny jamy ustnej po zabiegu.
- Odtworzenie prawidłowych warunków fizjologicznych, anatomicznych i czynnościowych w obrębie obszaru, w którym będzie osadzany implant – właściwie przygotowane podłoże, czyli kość o określonej grubości i gęstości oraz zdrowe tkanki miękkie, to bezwzględny warunek sukcesu przy wszczepianiu implantów. Usunięcie zęba i niewypełnienie luki po nim prowadzi bowiem do stopniowego zaniku kości wyrostka zębodołowego, a w szczęce – także do zmniejszenia grubości kości dna zatoki szczękowej; to również przyczyna migracji zębów w kierunku luki, wykoślawiania zębów, ich rotacji oraz stłoczeń zębów i niszczenia szkliwa. Konsekwencją są zaburzone warunki zgryzowe oraz osłabiające kość i tkanki miękkie stany zapalne w przyzębiu. Tymi dysfunkcjami przed implantacją powinien zająć się:
- ortodonta – prostując zgryz,
- periodontolog – lecząc choroby przyzębia,
- chirurg – wykonując zabiegi odtwarzania kości.
Chirurgia przedimplantacyjna może polegać na:
- sterowanej regeneracji kości (augmentacji) – wykorzystuje się ją w przypadku niewielkich ubytków kostnych;
- podniesieniu dna zatoki szczękowej (sinus lift);
- autoprzeszczepie – zabieg stosowany rzadko i w najtrudniejszych przypadkach przy znacznym ubytku kości;
- osteodystrakcji – to rozbudowa kości metodą rozciągania i poszerzenie wyrostka kostnego w obszarze przeznaczonym pod implantowanie.