Lepiej zapobiegać niż leczyć – to oczywiste. Zasada ta nabiera szczególnego znaczenia, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że wizyta u dentysty i leczenie zębów – z powodu strachu przed borowaniem i bólem – nadal są postrzegane jak zło konieczne przez spory odsetek pacjentów. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w zapobieganiu chorobom jamy ustnej, profilaktykę stomatologiczną realizuje się w dwóch wariantach:
Oba rodzaje działań prewencyjnych powinny być realizowane tak samo starannie u dzieci i u dorosłych. W przypadku najmłodszych profilaktyka chorób jamy ustnej powinna także dotyczyć uzębienia mlecznego – ponieważ dzięki temu pośrednio zabezpiecza się zęby stałe przed próchnicą.
Priorytetem jest utrzymanie właściwego poziomu higieny jamy ustnej. To działania, które powinni wykonywać wszyscy i które należy podejmować codziennie, licząc od wyrżnięcia się pierwszego zęba mlecznego. Jej zaletą jest systematyczność, co bardzo skutecznie zapobiega próchnicy. W przypadku niemowląt i małych dzieci czynności związane z zapobieganiem chorobom jamy ustnej w zaciszu własnego domu powinny być wykonywane przez rodziców, a u dzieci starszych – do ok. 10 roku życia – już przez nie same, ale pod nadzorem dorosłych opiekunów.
W ramach profilaktyki zwykłej należy:
Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych podczas okresowej wizyty kontrolnej u dentysty. Skorzystać z nich można też przy okazji wizyty zaplanowanej z powodu leczenia. Profilaktyka profesjonalna może być realizowana na zdrowych zębach lub na tych, które zostały naruszone przez kwasy bakteryjne – w tym przypadku zapobiega się rozprzestrzenianiu się próchnicy.
W ramach profesjonalnego zapobiegania chorobom jamy ustnej w gabinecie dentystycznym wykonuje się:
Zabiegi profilaktyki profesjonalnej mogą być realizowane przez stomatologa lub personel pomocniczy: higienistkę lub asystentkę dentystyczną.