SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Pielęgnacja zębów u dzieci - pedodoncja
27 kwietnia 2009 --- Drukuj

Odpowiednia pielęgnacja zębów od narodzin dziecka to wymóg posiadania zdrowych zębów przez całe życie.

Dbanie o zęby powinno rozpocząć się już od pierwszych dni życia malucha poprzez odpowiednie żywienie i odpowiednią edukację wdrażającą do nabrania nawyków prawidłowego użytkowania szczoteczki i pasty zębów.W pierwszych miesiącach życia mleko wykazuje najlepszy produkt żywieniowy, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, których dziecko potrzebuje. Na ogół około 5-6 miesiąca, kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki, dziecko zaczyna przyjmować stałe pożywienie. W tym okresie trzeba być uważnym , by nie dawać napojów z dodatkiem cukru, takich jak soki owocowe lub rumianek, które zawierają glukozę uszkadzającą zęby. Kiedy tylko dziecko jest w stanie naśladować rodziców w ich ruchach (około 2/3 lat) należy motywować malucha, aby bawił się  zębami pomagając mu w zabawny sposób oswoić się z użyciem szczoteczek.

Dobrze jest już wtedy dokonać pierwszej wizyty u dentysty nie tylko po to, by dokonać diagnozy ewentualnej próchnicy czy chorób dziąseł, ale aby też przyzwyczaić dziecko do lekarza. W tych pierwszych latach szczoteczka do zębów i pasta powinny być traktowane jako zabawki. Sprawy zmieniają się w wieku szkolnym, kiedy zęby mleczne ustępują miejsca zębom stałych. Po skończeniu 6 lat mycie zębów powinno być codziennym nawykiem wykonywanym przynajmniej 2 razy na dzień, rano i przed położeniem się spać lub zawsze po posiłkach. Wizyty u dentysty powinny odbywać się co sześć miesięcy w taki sposób, by dentysta obserwował rozwój zębów i bezzwłocznie zainterweniował w celu rozwiązania każdego problemu. Kontrole będą też sprzyjać higienie zębów pod kontrolą powstawania płytki i kamienia nazębnego.  Leczenie zębów we współczesnych czasach  stało się bezbolesne dzięki nowej technologii pozwalającej na leczenie próchnicy bez wiertła. Badania w dziedzinie ortodoncji pozwoliły na wprowadzenie nowego elementu: leczenia ozonem. Leczenie ozonem pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Zalecana jest szczególnie dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X