SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Pacjent z Ebolą w gabinecie stomatologicznym
29 października 2014 --- Drukuj

Przychodzi pacjent do stomatologa i ogłasza, że przybył z Afryki lub miał kontakt z osobami, które niedawno przebywały na terenie objętym epidemią eboli. Brać nogi za pas i uciekać jak najdalej w trosce o swoje życie, czy – pozostając wiernym misji medyka – przyjąć pacjenta i leczyć?

Ryzyko zawleczenia eboli do Polski jest znikome, ale jednak istnieje. Z uwagi na właściwości zakaźne wirusa oraz gwałtowny i ciężki przebieg choroby znajomość zasad postępowania oraz możliwości zapobiegania przeniesienia zakażenia stoją u podstaw bezpieczeństwa zdrowotnego personelu gabinetu i pozostałych pacjentów, a w konsekwencji stanowią fundament zapobiegania rozwojowi epidemii.

Co zatem warto wiedzieć na temat wizyty pacjenta z ebolą w gabinecie stomatologicznym?

Z powodu wysokiej zakaźności wirusa i wzrastającej w miarę rozwoju choroby możliwości przeniesienia patogenu na innych oraz – na chwilę obecną – brak jakichkolwiek skutecznych środków i metod leczenia przyczynowego, priorytetami stają się prewencja i izolacja. U osób zakażonych stosuje się leczenie objawowe, które – w przypadkach hospitalizowanych – obniża śmiertelność.

Prewencja zakażeń wirusem ebola odgrywa istotną rolę z kilku powodów:

  • choroba ma bardzo ciężki przebieg i powoduje wysoką śmiertelność
  • okres jej inkubacji wynosi od 2 do 21 dni, co powoduje, że w ciągu trzech tygodni istnieje potencjalne niebezpieczeństwo nieświadomego narażenia na zakażenie wirusem wielu osób z otoczenia nosiciela i ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby
  • objawy początkowe zakażenia są nieswoiste i mogą przypominać przeziębienie lub początek grypy – dlatego zanim odkryje się prawdziwą przyczynę choroby, na ekspozycję i zainfekowanie wirusem ebola mogą być narażone dziesiątki osób.

Wysoka zakaźność choroby powoduje, że izolacja pacjenta z podejrzeniem eboli jest jedynym rozsądnym postępowaniem dla służb medycznych nieprzystosowanych do leczenia takich osób i bezpiecznego kontaktu z nimi.

W praktyce prewencja zakażeniem wirusem ebola oznacza, że jeśli do gabinetu trafi pacjent, który informuje, że w ciągu ostatnich 3 tygodni przebywał w Afryce lub że miał kontakt z osobą, która przybyła z tego kontynentu, nie należy salwować się ucieczką (bo ryzyko transmisji wirusa w tym przypadku jest bardzo niskie), ale doprecyzować, o jaki obszar Afryki chodzi. Nigeria, gdzie również odnotowywano przypadki eboli, uznana została w drugiej połowie października 2014 r. za kraj bezpieczny, w którym epidemię udało się opanować. Epidemia eboli panuje nadal w Gwinei, Liberii, Sierra Leone i w Demokratycznej Republice Konga.

Jeśli pacjent wskaże na któreś z wymienionych wyżej państw, należy traktować tę osobę jak potencjalnie zarażoną wirusem i natychmiast wdrożyć procedury zabezpieczające przed dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii. W praktyce oznacza to:

  • Stosowanie środków ochrony osobistej zalecanych w kontaktach z pacjentem potencjalnie zarażonym i unikanie jakiegokolwiek kontaktu z jego płynami ustrojowymi oraz wydalinami (krew, mocz, wymiociny, kał).
  • Zastosowanie izolacji i natychmiastowy kontakt z najbliższym ośrodkiem leczenia chorób zakaźnych lub z pogotowiem ratunkowym.
  • Do czasu przybycia odpowiednich służb zatrzymanie w gabinecie pacjentów, którzy mieli kontakt z osobą potencjalnie zarażoną. (Kontrowersyjne ale to jedyne profesjonalne podejście do sprawy).

Osoby z symptomami mogącymi wskazywać na zakażenie ebolą zostaną poddane izolacji i leczeniu objawowemu. Osoby bezobjawowe, które miały kontakt z chorym, zmarłym na ebolę lub ze zwierzęciem chorym na ebolę lub padłym z powodu zakażenia wirusem, poddawane są kwarantannie, natomiast osoby, które nie miały kontaktów z potencjalnym źródłem zakażenia kierowane są w tryb obserwacji w warunkach domowych.

Co powinno budzić niepokój podczas wizyty pacjenta, który poinformował o pobycie w Afryce lub o kontakcie z osobą zarażoną ebolą?

Podstawowym wskaźnikiem są objawy grypopodobne, w szczególności gorączka.

W odróżnianiu osób tylko zakatarzonych od zarażonych wirusem ebola podstawowe znaczenie mają dokładny wywiad medyczny i epidemiologiczny oraz mierzenie temperatury. Wysoce wskazane jest stosowanie termometru termowizyjnego, dzięki któremu możliwe jest wykonanie pomiaru temperatury na odległość. Urządzenie to znajduje się w naszym gabinecie w podstawowym zestawie środków służących minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania zakażenia.

Jeśli gorączka u pacjenta wynosi ponad 38,5 stopnia, wykazuje on objawy grypopodobne, ewentualnie podwyższonej temperaturze ciała i objawom typowo grypowym towarzyszą dodatkowo biegunka, krwawienie lub wymioty, należy takiego pacjenta uznać za osobę o wysokim prawdopodobieństwie zakażenia ebolą, natychmiast zastosować izolację, skontaktować się z odpowiednimi służbami i do czasu pojawienia się specjalistycznego personelu nie wdrażać żadnego innego postępowania z pacjentem.

Póki w naszym kraju nie ma przypadków zakażenia wirusem, mówienie o personalnym i proceduralnym zabezpieczeniu mieszkańców przed patogenem jest proste. Zasadność przekonania o tym, że jesteśmy bezpieczni, będzie można zweryfikować dopiero w sytuacji realnego zagrożenia. I dopiero wówczas przyjdzie nam przekonać się, czy lekarze będą pełnić swoją misję, czy też spełni się czarny scenariusz nakreślony słowami prof. A. Horbana, że w obawie o własne zdrowie „raczej uciekną w popłochu” niż będą leczyć chorych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)

grudzień, 2018

Sortuj Dodaj

01gruCały dzień02ART OF COMPOSITE 2018(Cały dzień) Warszawa, Tukana 3B

01gru10:0002(gru 2)17:30Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej10:00 - 17:30 (2)

07gru10:0019:00Zastosowanie i praktyczne zabiegi kwasem hialuronowym/wypełniaczami10:00 - 19:00

08gru(gru 8)10:0009(gru 9)17:30ZASTOSOWANIE KWASU HIALURONOWEGO I BOTOXU W ZABIEGACH MEDYCYNY ESTETYCZNEJ - szkolenie z dofinansowaniem unijnym10:00 - 17:30 (9) Organizowane przez: Aesth Medic Trainings Medycyna Estetyczna Szkolenia dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów

08gru(gru 8)10:0009(gru 9)17:30Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej10:00 - 17:30 (9)

08gru(gru 8)10:0009(gru 9)17:30Zastosowanie nici PDO i nici haczykowych 4D BARB w zabiegach estetycznych oraz zabiegi wolumetryczne10:00 - 17:30 (9)

14gru(gru 14)09:0015(gru 15)16:00Protetyka Addycyjna - II Etap09:00 - 16:00 (15) Warszawa, Tukana 3B

14gru10:0019:00Zastosowanie i praktyczne zabiegi kwasem hialuronowym/wypełniaczami10:00 - 19:00

15gru(gru 15)10:0016(gru 16)17:30Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej10:00 - 17:30 (16)

20gru(gru 20)10:0021(gru 21)17:30Zastosowanie kwasu hialuronowego i botoxu w zabiegach medycyny estetycznej10:00 - 17:30 (21)

20gru(gru 20)10:0021(gru 21)17:30Zastosowanie nici PDO i nici haczykowych 4D BARB w zabiegach estetycznych oraz zabiegi wolumetryczne10:00 - 17:30 (21)

FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X