O higienie szczoteczki do zębów i kubka
Szczotkujemy, nitkujemy, używamy świetnej i drogiej pasty do zębów oraz płukanki do jamy ustnej dokładnie dobranej do naszych potrzeb. Przy tak starannym podejściu do zachowania odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej zęby powinny lśnić, a na śluzówce nie powinny pojawiać się żadne stany zapalne czy afty. Jeśli jednak się pojawią (lub pojawiają się dość często), zamiast kupować kolejny specjalistyczny produkt o działaniu antyseptycznym przeznaczony do higieny jamy ustnej, przyjrzyjmy się przedmiotom, których codziennie używamy podczas mycia zębów i oceńmy ich stan higieniczny.
Szczoteczka do zębów – powinna być czysta, bez śladów pasty do zębów i resztek jedzenia pomiędzy włosiem, na główce i uchwycie. Włosie powinno być wyprostowane, a tworzywo na główce nie powinno być uszkodzone. Jeśli na szczoteczce pozostaną jakiekolwiek resztki po poprzednim myciu zębów, staną się rezerwuarem pokarmu i niszą ze świetnymi warunkami do rozwoju drobnoustrojów. Podobnie idealnym środowiskiem dla patogenów staje się pogniecione, połamane i pogryzione włosie – bo bardzo trudno wypłukać spomiędzy niego pozostałości po poprzednim myciu zębów.
Zalecenia higieniczne:
- Przed pierwszym użyciem zawsze wypłucz szczoteczkę pod bieżącą ciepłą wodą.
- Płucz starannie szczoteczkę po każdym użyciu – koniecznie pod strumieniem wody, najlepiej ciepłej a nawet gorącej. Możesz wypłukać ją najpierw energicznie w wodzie w kubku, ale czynność tę zawsze kończ pod strumieniem wody z kranu. Sprawdź, czy pomiędzy włosiem szczoteczki nie zalegają zanieczyszczenia lub pasta. Jeśli cokolwiek tam zostało, rozsuń włosie i płucz tak długo, aż woda usunie wszystko. Pozostaw szczotkę do wysuszenia – nie przykrywaj jej, bo w ten sposób blokujesz przepływ powietrza i tworzysz znakomite warunki do rozwoju mikroflory.
- Nie trzymaj szczoteczki w pobliżu toalety i pamiętaj o zamykaniu pokrywy sedesu po skorzystaniu z sanitariatu – z najnowszych badań wynika bowiem, że podczas spłukiwania wody do powietrza przedostają się bakterie fekalne, które mogą osadzać się na włosiu szczoteczki. Podczas mycia zębów przedostaną się do organizmu.
- Szczoteczkę wymieniaj nie rzadziej niż raz na 3 miesiące i zawsze, kiedy włókna są połamane i pogniecione lub rzędy włosia uległy rozchyleniu. W niektórych szczoteczkach sygnałem wskazującym na konieczność wymiany są odbarwienia i blaknięcie koloru włókien.
- Szczoteczkę transportujemy (np. podczas podróży) tylko w etui lub w czystym woreczku. Nigdy nie kładziemy jej na brzegu umywalki w publicznych łazienkach.
- Jeśli szczotka upadnie na podłogę lub wpadnie do brudnej umywalki, należy ją dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i wyparzyć, polewając wrzątkiem.
- Nigdy nie używamy szczoteczki (nawet po umyciu i wyparzeniu), która wpadła do toalety, miała kontakt z chemikaliami lub zanieczyszczeniami organicznymi (ziemią, fekaliami).
- Szczoteczkę zawsze wymieniaj po przebyciu choroby infekcyjnej. Jeśli chorujesz, wstawiaj swoją szczoteczkę do kubka innego niż ten, z którego korzystają pozostali członkowie rodziny.
- Ustawiaj szczotkę w kubku główką do góry i uważaj, aby nie stykała się z główkami szczoteczek innych użytkowników – najprościej jest nałożyć na kubek separator szczoteczek (nakładkę z otworami).
Kubek – powinien być czysty z wewnątrz i z zewnątrz, bez nalotu i spękań. Szczególnie należy dbać o oczyszczenie dna z obu stron – zwłaszcza od spodu, jeśli kubek stawiamy na obrzeżu umywalki, ponieważ właśnie tam pod wpływem wilgoci bardzo szybko tworzy się śliski biofilm.
Zalecenia higieniczne:
- Po każdym użyciu kubek myj pod bieżącą wodą – zwróć uwagę na staranne oczyszczenie miejsca, w którym usta miały kontakt z tworzywem, ponieważ tam pozostały zanieczyszczenia.
- Co kilka dni umyj kubek w zmywarce lub z zastosowaniem płynu do mycia naczyń. Szczególnie starannie umyj załamania przy dnie – z zewnątrz i wewnątrz.
- Jeśli na ściankach kubka osadził się nalot, usuń go mleczkiem do czyszczenia naczyń.
- Jeżeli ścianki kubka z tworzywa sztucznego mają rysy lub spękania, wymień naczynie na nowe, ponieważ w szczelinach zbierają się zanieczyszczenia i mikroby.
Tubka pasty do zębów – obowiązkowo powinna być czysta. Zwracamy uwagę szczególnie na czystość nakrętki.
Zalecenia higieniczne:
- Pastę starannie zamykamy po każdym użyciu – to chroni przed wysychaniem i kontaktem z zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Przed zamknięciem dokładnie oczyszczamy wylot tubki z resztek pasty.
- Jeśli pastę stawiamy na nakrętce, co kilka dni oczyszczamy dno nakrętki. Jest to szczególnie ważne, kiedy pastę trzymamy w kubku (na jego dnie zbiera się wilgoć, która sprzyja tworzeniu się biofilmu) lub na obrzeżu umywalki.
Komentarzy: 1
Ja zawsze po myciu zębów wycieram umyty kubek do sucha, szczoteczkę też. Warto!