Dietetycy od zawsze ostrzegali, że nocne pojadanie wiąże się z dodatkowymi kilogramami. Do zmiany tego nawyku powinni także nawoływać stomatolodzy. Okazuje się bowiem, że spożywanie posiłków w porze nocnej, niezależnie od ich ilości i rodzaju, negatywnie oddziałuje na stan naszego uzębienia. Dowiedzmy się z czego to wynika.
Wiele mówi się o tym, że na zdrowie naszych zębów duży wpływ ma to, jakie pokarmy spożywamy. Mało kto zwraca jednak uwagę, że równie ważna w tym względzie jest pora jedzenia. Już kilka lat temu naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze postanowili zbadać stan uzębienia osób podjadających w porze nocnej. W grupie badawczej liczącej 2217 Duńczyków, aż 8% osób przyznało, że zdarza im się jeść nocą przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wartość energetyczna spożywanego wówczas pokarmu liczy około 25% dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Badanie opierało się na sześcioletniej obserwacji dokumentacji medycznej badanych osób i poznaniu ich nawyków żywieniowych. Praca naukowców doprowadziła do interesujących wniosków. Okazało się bowiem, że nocni podjadacze borykają się ze znacznie gorszym stanem uzębienia i dużo bardziej narażeni są na utratę zębów w porównaniu z osobami, które wystrzegają się jedzenia w porze nocnej. Co ciekawe, przedstawiona zależność pozostaje niezmienna nawet po uwzględnieniu faktu, że niektóre osoby z badanej grupy były nałogowymi palaczami lub regularnie spożywały słodycze i alkohol.
Naukowcy tłumaczą odkrytą zależność w prosty sposób. W porze nocnej nasze ślinianki wytwarzają mniejszą ilość śliny. Suchość w jamie ustnej sprzyja utrzymywaniu się resztek pokarmu na powierzchni zębów, a to z kolei prowadzi do ich uszkodzenia. Dodatkowo, podjadacze zazwyczaj zaniedbują kwestię umycia zębów po nocnej konsumpcji, a zgodnie z zaleceniami stomatologów czyszczenie zębów powinno być wykonywane po każdym posiłku.
Nie ulega wątpliwości, że uświadamianie pacjentów o wpływie nocnego podjadania na stan uzębienia jest ważnym zadaniem stojącym przed stomatologami. Wiedza w tym zakresie być może skłoni wiele osób do zmiany nawyków żywieniowych i pomoże w utrzymaniu zdrowszych zębów.