Melatonina to hormon odpowiedzialny za regulację dobowego cyklu snu i czuwania. Produkowany jest w naszym organizmie naturalnie. Jedno z ostatnich badań naukowców dowiodło, że hormon ten może być przydatny w stomatologii, gdyż podawany doustnie redukuje lęk przed zabiegiem.
Melatonina może być cennym wsparciem dla pacjentów przed trudnymi zabiegami stomatologicznymi lub pacjentów z dentofobią. Specjaliści twierdzą jednak, że właściwości uspokajające melatoniny to tylko jedna z jej zalet. Do pozostałych należy także działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Melatonina jest także bezpieczna, gdyż w przeciwieństwie do wielu środków farmakologicznych, nie wpływa na obniżenie zdolności psychomotorycznych ani funkcji poznawczych.
Zastosowanie metaloniny w stomatologii postanowili zbadać naukowcy z Turcji. Za cel obrali sobie porównanie skuteczności melatoniny i midazolamu w łagodzeniu lęku przed zabiegiem ekstrakcji dolnej ósemki. W badaniu uczestniczyło 90 pacjentów. Przed zabiegiem oceniano poziom ich strachu, wykorzystując do tego wizualną skalę analogową. Przy pomocy testów DSST oraz TMT dokonywano także oceny ich funkcji poznawczych i zdolności psychomotorycznych.
Badanych podzielono na 3 grupy. Pierwszej grupie badawczej podano doustnie melatoninę w dawce 0,4 mg/kg, natomiast druga grupa badawcza otrzymała midazolam w dawce 0,2 mg/kg. Grupę kontrolną stanowili pacjenci, którzy przyjęli placebo w postaci tabletki multiwitaminowej. Efekty działania obydwu środków badano po godzinie czasu od ich podania.
Przed przyjęciem wspomnianych środków wszyscy badani odczuwali podobny poziom lęku. Pomiar lęku po godzinie od podania środków wskazywał na silniejsze działanie przeciwlękowe midazolamu. Nie oznacza to jednak słabej skuteczności melatoniny, bowiem pacjenci, którzy ją przyjęli, odczuwali znacznie mniejszy poziom lęku niż pacjenci z grupy kontrolnej. Specjaliści ocenili, że mimo słabszego wyniku, melatonina może stanowić cenny środek w walce z lękiem przedzabiegowym.
Niewykluczone, że melatonina wkrótce stanie się alternatywą dla leków uspakajających, powszechnie wykorzystywaną w gabinetach stomatologicznych.