Licówki to doskonały sposób na zwiększenie estetyki uśmiechu. Pacjenci jednak często zastanawiają się, jakie licówki wybrać. Zanim zaczniemy porównywać koszty, poznajmy najważniejsze różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi rodzajami licówek – licówkami porcelanowymi i kompozytowymi.
Ceny licówek potrafią być bardzo zróżnicowane, ale praktycznie każda decyzja o założeniu licówki, wiąże się z niemałym wydatkiem. Warto więc, by był on przemyślany, a licówka służyła nam przez długie lata. W kwestii trwałości zdecydowanie lepiej wypadają licówki porcelanowe. Badania wskazują, że nawet 91% licówek porcelanowych nie wymaga wymiany przez okres 20 lat, pod warunkiem, że odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, a przed założeniem licówek zęby zostały właściwie przygotowane. Podobnej trwałości możemy spodziewać się także po licówkach porcelanowych typu „no-prep”, czyli ultracienkich i niewymagających wcześniejszej obróbki szkliwa. Dla porównania, trwałość licówek kompozytowych wynosi jedynie 2-5 lat.
Licówki porcelanowe będą także odpowiedniejsze dla tych osób, którym zależy na wysokiej estetyce. Wszystko przez to, że odbijają one światło, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie. Ponadto, w odróżnieniu od licówek kompozytowych, licówki porcelanowe wykonywane są na wymiar. Pozwala to na idealne dopasowanie ich wielkości, kształtu czy odcienia.
Z kolei licówki kompozytowe charakteryzują się jednolitą kolorystyką, przez co mogą wyglądać nieco sztucznie przy pozostałych, naturalnych zębach. Ich wadą jest również podatność na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Uzyskanie pożądanego kształtu czy wielkości licówek kompozytowych jest znacznie trudniejsze, gdyż materiał kompozytowy nakładany jest warstwowo, a nie jak w przypadku licówek porcelanowych precyzyjnie przygotowywany poprzez pobranie wycisku i uformowanie płatka porcelany. Efekt wizualny uzyskany po nałożeniu licówek kompozytowych w dużej mierze zależy zatem od wprawnej ręki stomatologa.
Stojąc przed wyborem licówek pamiętajmy, że za wyższą ceną idzie lepsza jakość. Nie zapominajmy też, że licówki, które wymagają częstej wymiany, w dłuższej perspektywie czasowej również generują pokaźne koszty.