Lasery w stomatologii
Od dawna w odontologii używa się różnych urządzeń wykorzystujących działanie promieni laserowych. Najbardziej rozpowszechnione są lasery diodowe i lasery erbowe o różnym zastosowaniu w odontologii i stomatologii. Wielu odontologów używa ich codziennie w czasie wykonywania licznych zabiegów obok tradycyjnych metod leczenia. Jest wiele zalet płynących z użycia tych urządzeń. To przede wszystkim lepsza kuracja pacjentów, mniejsza ilość nieprzyjemnych sytuacji połączonych z bólem, no i szybsze zdrowienie.
Laser diodowy stosuje się w następujących sektorach:
* Endodoncja: bakteriobójczy efekt lasera jest skuteczny w głębi kanału korzeniowego i rurek zębinowych, sprzyjając zdrowieniu również obrażeń części wierzchołkowej w dosyć krótkim czasie. Energia lasera aplikowana w leczeniu kanałowym wykazuje wiele zalet, pośród nich całkowita redukcja mikroorganizmów i wyeliminowanie szlamu zębinowego.
* Parodontologia: skuteczny w eliminowaniu bakterii laser redukuje powstawanie kieszeni i całkowicie uzdrawia tkanki dziąseł. Zastosowanie światłowodu pozwala na dokonanie interwencji prawie bezbolesnych wewnątrz kieszeni dziąsłowych.
* Chirurgia: sposób operowania porównywalny do lancetu, ale ze znacznymi zaletami. Laser gwarantuje bezkrwawy zabieg, pozostawiając “znakomitą widoczność” pola operacyjnego. W niektórych przypadkach interwencje nie wymagają ani anestezji ani zszycia. Ponadto poza działaniem antyseptycznym i biostymulacyjnym użycie lasera redukuje wyzdrowienia w stosunku do chirurgii z użyciem ostrza. Ból pooperacyjny okazuje się mniej dotkliwy w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
* Terapia przeciwbólowa: laser znajduje zastosowanie w biostymulacji i terapii znieczulającej. To środek zaradczy dla leczenia niektórych bolesnych patologii, np. wady budowy szczęki. Ma też zastosowanie w korekcji zmian barwy skóry: laser z pomocą specyficznych żeli i specjalnych wiązek (wielki i mały obszar) usuwa plamy i zażółcenie zębów. Laser jest oczywiście najszybszym środkiem w celu uzyskania białego naturalnego koloru zębów.
Laser erbowy stosuje się w następujących sektorach:
* Zachowawcza: laser potrafi usunąć próchnicę i pozwala na odpowiednie, dogłębne wytrawienie. Znakomity do przygotowania bruzd powierzchni zgryzowych w celu uzyskania dobrego uszczelnienia bruzd.
* Chirurgia: laser znajduje zastosowanie do leczenia tkanek twardych, znakomity w chirurgii dużego wysunięcia żuchwy, w resekcji korzeni zębowych i w wyrwaniu ósemek trzonowych (zęby mądrości).