Jesteś kobietą? Masz większe ryzyko zapalenia śluzówki jamy ustnej po leczeniu nowotworu
Kobiety są bardziej narażone na zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, które pojawia się po leczeniu nowotworu z wykorzystaniem przeszczepu komórek macierzystych. Ponadto żeńskie hormony płciowe mają negatywny wpływ na odporność jamy ustnej. Reguła ta sprawdza się w odniesieniu do szpiczaka mnogiego i chłoniaka.
Do takich wniosków doszli badacze z Węgier, którzy postanowili sprawdzić, jakie czynniki mogą predestynować do rozwoju zapalenia śluzówki jamy ustnej po terapii onkologicznej. Kiedy okazało się, że jednym z tych czynników jest bycie kobietą, naukowcy przeanalizowali, czy żeńskie hormony płciowe mają wpływ na częstość występowania zapalenia śluzówki po leczeniu nowotworu, ponieważ przejście klimakterium zazwyczaj wiąże się ze zwiększoną podatnością na różne choroby. Okazało się, że zapalenie śluzówki pojawiało się częściej u chorujących na chłoniaka niż na szpiczaka mnogiego i zależność ta dotyczyła zarówno kobiet przed menopauzą, jak i po niej.
Zapalenie śluzówki jamy ustnej jest uznawane za częste i ciężkie powikłanie związane z przeszczepem komórek macierzystych wykonywanym podczas leczenia hematologicznych nowotworów złośliwych. Pojawia się, gdyż w trakcie leczenia nowotworu z wykorzystaniem przeszczepu stosowane są duże dawki cytostatyków, a w niektórych przypadkach także napromienianie całego ciała. Jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do posocznicy i śmierci. Powoduje poważne dolegliwości bólowe, objawia się rozległymi owrzodzeniami i silnie obniża jakość życia chorych.
Ponieważ wzrasta częstość występowania złośliwych chorób nowotworowych krwi, a w ich leczeniu coraz częściej wykorzystuje się autologiczne i allogeniczne przeszczepy komórek macierzystych krwi, wyniki tego badania są ważne dla onkologów oraz stomatologów. Wiedząc, że kobiety są bardziej narażone na rozwój zapalenia śluzówki jamy ustnej, można lepiej planować leczenie zespołowe nowotworu, uwzględniając w nim odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, kontrolę bólu, karmienie i zapobieganie posocznicy.