SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Hipoplazja szkliwa
20 grudnia 2016 --- Drukuj

Hipoplazja to inaczej niedorozwój. W odniesieniu do szkliwa hipoplazja może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zaliczana jest do kategorii ubytków szkliwa niepróchnicowego pochodzenia. Najczęściej przypadłość ta dotyczy zębów stałych. Wynika to z faktu, że formowanie się zębów mlecznych przebiega w czasie rozwoju prenatalnego i to organizm ciężarnej zapewnia wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju tkanek zębów.

Hipoplazji szkliwa towarzyszyć może występowanie:

 • wad zgryzu – i wynikające z nich choroby przyzębia lub zębów;
 • zębów o nieprawidłowym kształcie.

Jak powstaje niedorozwój szkliwa?

Najsilniej na rozwój szkliwa wpływają czynniki działające w pierwszym roku życia. Stopniowo ich udział maleje – w 4 roku życia ich wpływ jest już niewielki. Jeśli podczas tworzenia się i dojrzewania zębów dojdzie do poważnych zakłóceń wpływających na jakość i przebieg tego procesu (zwanego odontogenezą), zęby mleczne, a następnie zęby stałe nie będą szczelnie pokryte warstwą mineralną. Staną się przez to podatne na uszkodzenia próchnicowe i erozyjne.

Zmiany hipoplastyczne mogą dotyczyć:

 • zębów znajdujących się na tym samym etapie rozwoju;
 • pojedynczych sztuk uzębienia – w takiej sytuacji podejrzewamy działanie czynnika miejscowego.

Bywa że hipoplazja dotyczy tylko jednego zęba – to tzw. ząb Turnera. Jeśli ubytki szkliwa dotyczą powierzchni wargowej zębów, mówimy o zębach rybich. Z kolei zęby Hutchinsona to efekt infekcji krwiopochodnej i jeden z trojga objawów w triadzie Hutchinsona charakterystycznej dla kiły wrodzonej.

Ze zmianami w zębinie, skorelowanymi z hipoplazją szkliwa, związane są zęby muszelkowe – z cienką warstwą zębiny, szkliwem o prawidłowej grubości i olbrzymią komorą zęba.

Hipoplazja szkliwa – nieprawidłowość w wielu postaciach

Prawidłowo ukształtowane szkliwo ma określoną grubość, zawiera uporządkowane pryzmaty i jest bezbarwne. Gdyby przeprowadzić obserwację mikroskopową tej tkanki z zęba dotkniętego hipoplazją, zobaczyłoby się:

 • dezorganizację w ułożeniu pryzmatów;
 • ścienienie warstwy szkliwa i pogrubienie istoty wypełniającej przestrzenie między pryzmatami;

Bywa, że zmiany hipoplastyczne dotyczą nie tylko szkliwa, ale również zębiny: może ona mieć zatartą budowę, przypominać zębinę wtórną lub być zbudowana prawidłowo ale wykazywać niedostateczne uwapnienie.

Hipoplazja może objawiać się jako:

 • plamki – występują na powierzchni szkliwa, są białe lub brunatne;
 • punkciki (dołki) – postać częstsza u dziewczynek; dołki mogą występować w jednej lub w kilku liniach, albo bywają gęsto ułożone i przypominają wtedy plaster miodu;
 • rowki – mogą sięgać aż do zębiny;
 • sierpowate pofałdowania na brzegach siecznych;
 • powierzchniowa – postać charakterystyczna dla chłopców; objawia się brakiem szkliwa na pewnym obszarze, w rejonach granicznych szkliwo przyjmuje postać walcowatą.

Hipoplazja o charakterze dziedzicznym może ujawniać się pod postacią:

 • niecałkowitego rozwoju szkliwa (amelogenesis imperfecta);
 • niecałkowitego rozwoju zębiny (dentinogenesis imperfecta);
 • dysplazji zębiny.

Przyczyny hipoplazji szkliwa

Zmiany hipoplastyczne w szkliwie mogą być spowodowane:

 • niedoborami w pożywieniu – wynikają one albo ze złego modelu żywienia czy schorzeń powodujących upośledzenie wchłaniania (deficyt witamin i minerałów), albo są skutkiem chorób układu pokarmowego związanego z refluksem żołądkowym;
 • choroby wieku rozwojowego: zakaźne, infekcyjne;
 • schorzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego (tarczyca, przytarczyce, przysadka, grasica), co powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Hipoplazję wiąże się z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ta warunkowana jest z kolei wpływem hormonów i działaniem witaminy D. Witaminy mają również wpływ na dojrzewanie komórek w rozwijającym się zębie (witaminy A, C, K).

Hipoplazja szkliwa – leczenie

W zapobieganiu skutkom ubocznym zmian hipoplastycznych w szkliwie wykorzystuje się:

 • działania z zakresu profilaktyki stomatologicznej (regularne przeglądy zdrowia jamy ustnej, usuwanie nalotu z zębów, uszczelnianie bruzd i szczelin), stomatologii zachowawczej i estetycznej (leczenie próchnicy i odbudowa koron dotkniętych hipoplazją), ortodoncji (korekta wady zgryzu);
 • codzienne i systematyczne zabiegi higieniczne;
 • dietę ubogą w cukry, produkty kwaśne, za to obfitującą w żywność z pełnego przemiału, gruboziarniste kasze i produkty pobudzające wydzielanie śliny;
 • leczenie schorzeń sprzyjających istnieniu hipoplazji szkliwa: refluksu, zaburzeń łaknienia, schorzeń infekcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
 • 80% ludzi nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu.
 • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.

czerwiec, 2019

(+) Dodaj wydarzenie  

08czer(czer 8)10:0009(czer 9)16:00Akademia biznesu dla lekarzy i lekarzy dentystów. Finanse - Marketing - Prawo - Pozyskiwanie nowych pacjentów.10:00 - 16:00 (9) ibis Warszawa Centrum, aleja "Solidarności" 165, 00-876 Warszawa

15czer(czer 15)10:0016(czer 16)16:00KADAWERY – anatomia dla lekarzy medycyny estetycznej – intensywny kurs na preparatach10:00 - 16:00 (16)

15czer(czer 15)10:0016(czer 16)18:00Warsztaty dla stomatologów: Uzupełnienia protetyczne nieruchome10:00 - 18:00 (16)

21czer10:0018:00Medycyna regeneracyjna - zastosowanie osocza bogatopłytkowego (prp) i fibryny bogatopłytkowej (prf) w zabiegach estetycznych i dermatologii estetycznej10:00 - 18:00 Klinika Lekarska MyMed, ul. Kacza 8 lok. A, Warszawa

28czer(czer 28)10:0029(czer 29)18:00Warsztaty dla stomatologów: Uzupełnienia protetyczne ruchome10:00 - 18:00 (29) AMT Szkolenia dla Lekarzy, ul.Wolność 2

FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X