Hipoplazja to inaczej niedorozwój. W odniesieniu do szkliwa hipoplazja może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Zaliczana jest do kategorii ubytków szkliwa niepróchnicowego pochodzenia. Najczęściej przypadłość ta dotyczy zębów stałych. Wynika to z faktu, że formowanie się zębów mlecznych przebiega w czasie rozwoju prenatalnego i to organizm ciężarnej zapewnia wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju tkanek zębów.
Hipoplazji szkliwa towarzyszyć może występowanie:
Jak powstaje niedorozwój szkliwa?
Najsilniej na rozwój szkliwa wpływają czynniki działające w pierwszym roku życia. Stopniowo ich udział maleje – w 4 roku życia ich wpływ jest już niewielki. Jeśli podczas tworzenia się i dojrzewania zębów dojdzie do poważnych zakłóceń wpływających na jakość i przebieg tego procesu (zwanego odontogenezą), zęby mleczne, a następnie zęby stałe nie będą szczelnie pokryte warstwą mineralną. Staną się przez to podatne na uszkodzenia próchnicowe i erozyjne.
Zmiany hipoplastyczne mogą dotyczyć:
Bywa że hipoplazja dotyczy tylko jednego zęba – to tzw. ząb Turnera. Jeśli ubytki szkliwa dotyczą powierzchni wargowej zębów, mówimy o zębach rybich. Z kolei zęby Hutchinsona to efekt infekcji krwiopochodnej i jeden z trojga objawów w triadzie Hutchinsona charakterystycznej dla kiły wrodzonej.
Ze zmianami w zębinie, skorelowanymi z hipoplazją szkliwa, związane są zęby muszelkowe – z cienką warstwą zębiny, szkliwem o prawidłowej grubości i olbrzymią komorą zęba.
Hipoplazja szkliwa – nieprawidłowość w wielu postaciach
Prawidłowo ukształtowane szkliwo ma określoną grubość, zawiera uporządkowane pryzmaty i jest bezbarwne. Gdyby przeprowadzić obserwację mikroskopową tej tkanki z zęba dotkniętego hipoplazją, zobaczyłoby się:
Bywa, że zmiany hipoplastyczne dotyczą nie tylko szkliwa, ale również zębiny: może ona mieć zatartą budowę, przypominać zębinę wtórną lub być zbudowana prawidłowo ale wykazywać niedostateczne uwapnienie.
Hipoplazja może objawiać się jako:
Hipoplazja o charakterze dziedzicznym może ujawniać się pod postacią:
Przyczyny hipoplazji szkliwa
Zmiany hipoplastyczne w szkliwie mogą być spowodowane:
Hipoplazję wiąże się z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ta warunkowana jest z kolei wpływem hormonów i działaniem witaminy D. Witaminy mają również wpływ na dojrzewanie komórek w rozwijającym się zębie (witaminy A, C, K).
Hipoplazja szkliwa – leczenie
W zapobieganiu skutkom ubocznym zmian hipoplastycznych w szkliwie wykorzystuje się: