Po zabiegu paradontalnym należy przestrzegać kilku rad w czasie czyszczenia zębów i pilnie przestrzegać zaleceń paradontologa.
Szczotkowanie zębówElementy związane z zabiegiem powinny być czyszczone tylko po stronie korony szczególnie zwracając uwagę na to, by nie dotykać zdrowiejącego dziąsła, aż do usunięcia szwów, chyba że zaleca się inaczej. Natomiast inne zęby mogą być szczotkowane normalnie. W przypadku odczuwania nadwrażliwości według zaleceń lekarza należy używać pasty do zębów Plakontrol. Najodpowiedniejszą szczoteczką jest szczoteczka miękka typu Butler. Użycie płynu do płukania jamy ustnejZalecanym płynem do płukania jest płyn” Plakontrol 15”, który ma skuteczne działanie dezynfekujące. Podczas zabiegu trzeba płukać usta trzy razy dziennie, przez 15 sekund i nie należy rozcieńczać wodą płynu do płukania. Ostatnie płukanie powinno być wykonane przed udaniem się na nocny spoczynek, aby działanie chlorexydyny było skuteczniejsze. Po zabiegu przewiduje się użycie płynu Dentosan 2.9 przez minutę raz dziennie przez tydzień w miesiącu.
Nić dentystycznaNić dentystyczna jest podstawowym narzędziem w czyszczeniu tych miejsc, które nie mogą być dotarte przez szczoteczkę i z tego powodu zatrzymują płytkę bakteryjną. Zostaje umieszczana pomiędzy zębami i następnie przemieszczana dotykając korony zębów w pionowym kierunku. Powinno się czyścić po każdym posiłku. Jest bardzo pożyteczna przeciwko próchnicy. Jeśli przestrzenie między zębami są zbyt wąskie można użyć nici dentystycznej woskowej, która pozwala na lepsze przesuwanie. Dla zębów zastąpionych protezą zaleca się użycie nici Superloss (Orali) lub Ultrafloss (Oral B).
Pamiętajmy. Zęby parodontalne wymagają szczególnej uwagi, być może będą musiałby być szynowane. W celu ich ratowania zalecana jest miękka szczeoteczka i wizyty kontrolne.
Po przeanalizowaniu sytuacji rynkowej możemy zarekomendować szzczeoteczki „CURAPROX ” w trosce o zdrowe dziąsła. Pasta do zębów to zwykle Ajona, lub inne.