SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Corega czy Protefix? Porównanie skuteczności klejów do protez
1 maja 2021 --- Drukuj

Pierwsze kleje do protez pojawiły się na rynku już w 1936 roku. Dziś stosowane są na całym świecie, znacznie ułatwiając życie wielu pacjentom protetycznym. Okazuje się jednak, że klej klejowi nie jest równy. Wniosków w tym zakresie dostarczają nam przykładowe badania przeprowadzone przed kilku laty.

Badania nad klejami do protez

Celem badań, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Magazyn Stomatologiczny, była ocena siły adhezji dwóch popularnych klejów: Protefix z Miętą oraz Corega Świeży Oddech. Badania przeprowadzono w warunkach in vitro, czyli poza jamą ustną. Wykorzystując sztuczną ślinę zadbano jednak o zapewnienie warunków zbliżonych do tych, jakie panują w jamie ustnej człowieka. Służyło temu również umieszczenie zestawu w cieplarce, w której panowała temperatura 37°C ± 1°.

Zestaw testowy składał się z dwóch elementów: krążka akrylowego imitującego protezę oraz krążka z pleksi, który pokryty był miękkim silikonem i służył imitacji błony śluzowej jamy ustnej. Pomiędzy wspomnianymi elementami umieszczano preparat adhezyjny, czyli jeden z dwóch testowanych klejów do protez. Nałożona warstwa kleju za każdym razem wynosiła 0,2 mm, przy czym dla każdego preparatu podjęto 6 prób badawczych. Siła adhezji mierzona była przy pomocy uniwersalnej maszyny wytrzymałościowej MTS Insight, a otrzymane dane analizowano z wykorzystaniem programu STATISTICA wersja 9.0 (StatSoft).

Który klej do protez jest najlepszy?

O ile przez pierwsze 3 godziny od nałożenia warstwy kleju siła adhezji obydwu preparatów była podobna, o tyle po 4,5 godzinach zaobserwowano jej spadek. Był on jednak większy w przypadku kleju Corega, dla którego siła adhezji wynosiła wówczas 29 ± 3N, w porównaniu do 41 ± 9N dla kleju Protefix. Z kolei po 6 godzinach inkubacji siła adhezji dla obydwu preparatów wzrosła, ale nadal lepsze wyniki osiągał klej Protefix. Jego siła adhezji utrzymywała się na poziomie 60 ± 18N, a kleju Corega na poziomie 44 ± 12N.

Choć wyniki badania wskazywałyby na lepszą skuteczność kleju Protefix, pamiętajmy, że w jamie ustnej mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które mogą wpływać na siłę adhezji. Należy do nich nie tylko ślina, ale także pokarmy mogące powodować rozcieńczanie czy też wypłukiwanie kleju umieszczonego pod płytą protezy.

Czytaj więcej o: corega | klej do protez | kleje | kleje do protez | protefix | protezy |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • 32% Amerykanów podaje nieświeży oddech jako najgorszą cechę współpracownika.
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X