Przychodzi pacjent do stomatologa, skarżąc się na dokuczliwe stany zapalne w jamie ustnej czy zesztywnienie stawów skroniowo-żuchwowych i zostaje zaskoczony sugestią, że cierpi na… schorzenie jelit, konkretnie chorobę Leśniowskiego-Crohna. Dentysta może stać się pierwszym lekarzem, który zdiagnozuje to schorzenie, ponieważ to nieswoiste zapalenie jelit, dotykające najczęściej ludzi młodych między 20. a 30. rokiem życia, może dawać objawy praktycznie w każdym odcinku przewodu pokarmowego: od jamy ustnej po odbyt. Ponadto symptomy w jamie ustnej mogą pojawić się nawet na kilka miesięcy przed wystąpieniem jelitowych objawów choroby – co notuje się u 8-29 proc. pacjentów dotkniętych chorobą Leśniowskiego-Crohna.1
Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna wraz z wrzodziejącym zapaleniem jelita jest jednym z najczęściej występujących schorzeń jelit. Przyczyny tego schorzenia nie zostały jeszcze jednoznacznie określone, ale wskazuje się na:
Kobiety i mężczyźni są w porównywalnym stopniu podatni na rozwój schorzenia, ale amatorzy nikotynowego dymka są dwukrotnie częściej narażeni na pojawienie się choroby Leśniowskiego-Crohna niż osoby niepalące.2 To istotna uwaga, ponieważ palenie tytoniu jest czynnikiem o bardzo silnym negatywnym wpływie własnym na zdrowie jamy ustnej: sprzyja powstawaniu nowotworów, wywołuje przebarwienia zębów oraz jest powodem nieświeżego oddechu.
Rozwojowi schorzenia sprzyjają także3:
Choroba Crohna – obraz w jamie ustnej
Schorzenie daje charakterystyczne objawy w jamie ustnej, dlatego może być stosunkowo szybko i z dużym prawdopodobieństwem rozpoznane podczas rutynowej wizyty kontrolnej u stomatologa. O chorobie Leśniowskiego-Crohna świadczą następujące zmiany w jamie ustnej:
Notuje się także potencjalną podatność na opryszczkę – co prawdopodobnie wynika z obniżenia odporności ogólnoustrojowej oraz zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy u osób poddanych resekcji jelita z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna właśnie – osoby te chętniej sięgają po cukry.
Afty, owrzodzenia, zajady w kącikach ust, liszaj płaski, zaburzenia smaku i powiększenie węzłów podżuchwowych to objawy nieswoiste choroby. Z kolei zapalenia przerostowe języka i dziąseł, „brukowana” powierzchnia błony śluzowej jamy ustnej, zmiany przerostowe – to zmiany swoiste. Na zmiany nieswoiste mają wpływ: rodzaj żywienia, prowadzone leczenie chirurgiczne, przyjmowane leki.
Po wstępnym rozpoznaniu Choroby Leśniowskiego-Crohna lub przy podejrzeniu jej istnienia, pacjent powinien jak najszybciej udać się na diagnostykę do kolejnego lekarza – tym razem gastroenterologa.
Źródła: