Leczenie ortodontyczne polega na wykorzystaniu sił wytwarzanych przez aparat ortodontyczny przy likwidacji wady zgryzu. Przez ich działanie wymusza się określone położenie i osadzenie zębów w kościach szczęk oraz właściwe ustawienie szczęk względem siebie i kształtuje wygląd łuków zębowych. Siłowy charakter leczenia ortodontycznego powoduje, że w tkankach pojawiają się naprężenia, napięcia i uciski, które bardzo często określane są jako ból zębów czy ból szczęk. Jest to zjawisko normalne i mija po kilku dniach od wizyty. Niepokój powinien wzbudzić ból spowodowany mechanicznym drażnieniem tkanek jamy ustnej elementami aparatu – w takim przypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja u ortodonty.
Bóle o charakterze naprężeniowym, napięciowym, uciskowym podczas leczenia ortodontycznego najczęściej wynikają z:
Bóle o charakterze naprężeniowym odczuwane bywają bezpośrednio po wizycie u ortodonty, ale wiele osób zaczyna odbierać je jako dokuczliwe dopiero po kilku godzinach. Siła dolegliwości wzmaga się w ciągu kilkunastu godzin, osiąga apogeum po ok. dobie od wizyty, po czym słabnie i po 2-3 dniach znika. Jeśli wadę zgryzu leczy się wykorzystując aparaty czy maskę twarzową zakładane na czas snu, w trakcie pierwszych nocy może pojawić się ból, który po kilku dobach znika.
Zanik bólu w leczeniu ortodontycznym to dobry znak: świadczy o ustępowaniu naprężeń i napięć w tkankach, które przyzwyczaiły się już do nowego ustawienia.
Osoby wrażliwe mogą łagodzić przykre odczucia stosując doraźnie powszechnie dostępne środki przeciwbólowe.
Więcej o bólu zęba: bolzeba.pl