Bezbolesne leczenie zębów
Leczenie zębów jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Wciąż kojarzone jest z dyskomfortem – którego w pewnych przypadkach, niestety, nie da się całkowicie uniknąć. Na ból zęba i związane z tym często intensywne leczenie stomatologiczne najczęściej narażamy się sami, unikając wizyt u stomatologa i dopuszczając do powstania dużych ubytków próchnicowych. Ponad 30% pacjentów przyznaje się do tego, że odwiedza dentystę dopiero, kiedy pojawia się ból zęba. Szkoda, bo jednym z warunków jak najmniej przykrego leczenia stomatologicznego jest szybka reakcja na najmniejsze nawet oznaki próchnicy – robi tak jednak zaledwie co czwarty pacjent.
Bezbolesne leczenie zębów jest możliwe – pod warunkiem, że zastosuje się nowoczesne metody. Polegają one albo na likwidacji bólu pojawiającego się podczas leczenia tradycyjnego – przeprowadzanego z borowaniem, albo też na stosowaniu środków i technik, dzięki którym udaje się wyleczyć próchnicę bez użycia wiertła stomatologicznego:
- Znieczulenie – to najczęściej stosowana metoda w likwidacji odczuć bólowych przy leczeniu związanym z borowaniem, czyli oczyszczeniem tkanek zęba z próchnicy i opracowaniem ich przy użyciu wiertła dentystycznego. Zastosowanie znieczulenia komputerowego eliminuje ból nawet podczas podawania środka znieczulającego.
- Stosowanie ozonu – to aplikowanie aktywnej formy tlenu na miejsce w zębie zajęte przez próchnicę lub wymagające oczyszczenia i dezynfekcji. Ozonoterapia jest całkowicie bezbolesna, wykorzystuje się ją w stomatologii zachowawczej i w endodoncji (do oczyszczania i odkażania kanałów korzeni zębowych). Umożliwia wyleczenie zęba z próchnicy pod warunkiem, że choroba ma ograniczony zasięg, znajduje się w stadium początkowym i nie zajęła głębokich warstw zęba. Ozonoterapia sprawdza się dobrze także w przypadku leczenia zębów z uszkodzonym przez próchnicę cementem korzeniowym lub kiedy zmiany chorobowe zlokalizowane są w bruzdach i szczelinach zębów.
- Laseroterapia – umożliwia precyzyjne usunięcie chorobowo zmienionych obszarów zęba, bez niepotrzebnej likwidacji zdrowej tkanki. Leczenie laserem jest bezbolesne pod warunkiem, że dentysta pewnie prowadzi wiązkę świetlną emitowaną przez urządzenie.
- Żele likwidujące próchnicę – rozpuszczają tkankę zniszczoną przez próchnicę, pozostawiając zdrowe obszary nietknięte. Stomatolog następnie usuwa wytrawioną masę i oczyszcza wnętrze zęba bez użycia wiertła. Metoda leczenia ulubiona przez dzieci. Żele sprawdzają się jednak tylko w przypadku leczenia próchnicy początkowej i tylko wtedy, kiedy działają na ząb przez dostatecznie długi czas. Aby leczenie żelem było skuteczne, konieczne jest dokładne usunięcie chorej tkanki i skrupulatna dezynfekcja ubytku.