SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
10
Aparaty ortodontyczne
20 lipca 2009 --- Drukuj

Aparat ortodontyczny służy do fizjologicznego zwarcia pomiędzy dolną i górną szczęką, a także w sposób właściwy wyrównuje i ustawia zęby w łukach zębowych.

Rozróżniamy bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych ze względu na rodzaj zamka, aczkolwiek najpopularniejszymi i najczęściej stosowanymi są aparaty ruchome i stałe, przy czym lekarz ortodonta uwzględnia, jaki typ aparatu ma być zastosowany – zależy to głównie od wieku pacjenta i rodzaju wady zgryzu.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Ten typ aparatu zaleca się i stosuje u dzieci w wieku 4-14 lat, czyli przez wyrżnięciem zębów stałych, aczkolwiek należy mieć na uwadze, iż za pomocą aparatu zdejmowanego koryguje się mniejsze wady aniżeli przy użyciu stałego.
Jak sama nazwa wskazuje aparat ruchomy –zdejmowany, jest noszony przez kilkanaście godzin na dobę, po czym pacjent wyjmuje go sam. Składa się on z akrylowej płytki i drucianych prętów, aczkolwiek może również posiadać elementy dodatkowe jak śruby czy sprężyny.

Zalety

• komfortowe utrzymywanie higieny w obrębie jamy ustnej (aparat zdejmowany)
• fizjologiczna tolerancja generowanych sił zapobiega resorpcji korzeni
• niewielki ból w trakcie noszenia aparatu (lub jego całkowity brak)

Wady

• wydłużony czas leczenia (w przypadku nieprzestrzegania zaleceń lekarza ortodonty – brak skuteczności)
• w przypadku infekcji górnych, jak i dróg oddechowych noszenie aparatu ruchomego nie jest możliwe
• ryzyko nieprawidłowej wymowy w początkowym okresie noszenia aparatu zdejmowanego

Aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe stosuje się u pacjentów z wyrżniętymi zębami stałymi, a za jego pomocą koryguje się o wiele poważniejsze wady zgryzu, aniżeli w przypadku aparatów ruchomych. Przez cały okres leczenia aparat jest przytwierdzony za pomocą specjalnego kleju (np. światłoutwardzalny Illuminate czy też No-Mix), a optymalny okres pozostawienia aparatu na zębach wynosi od 18 do 24 miesięcy.
Aparat stały składa się z zamków (metalowych, kosmetycznych), ligatur (elastyczne elementy – nierzadko kolorowe), oraz łuków (elementów wymienialnych wywierających na zęby określoną siłę).
Jako, że aparaty stałe nie są zdejmowane wymagają szczególnej higieny – w obrębie aparatu często lokują się resztki pożywienia, co z kolei prowadzi do ryzyka wystąpienia próchnicy. Oprócz tradycyjnego mycia zębów, ortodonci zalecają stosowanie specjalnych szczoteczek (przeznaczonych do usuwania i czyszczenia trudnodostępnych miejsc w obrębie aparatu), płukanek oraz nici dentystycznych.

Zalety

• zapewniona skuteczność (stałe przytwierdzenie aparatu do zębów)
• brak problemów z nieprawidłową wymową (sporadyczne przypadki)
• w przypadku infekcji górnych jak i dolnych dróg oddechowych, czy alergii leczenie ortodontyczne nie jest przerywane (tak jak w przypadku aparatów ruchomych)

Wady

• utrudnione utrzymywanie higieny zębów i jamy ustnej (dostające się do aparatu resztki pokarmów)
• występująca bolesność zębów (nie we wszystkich przypadkach)
• niebezpieczeństwo wystąpienia resorpcji korzeni (działanie znacznych sił ortodontycznych)

 

Komentarzy: 10

blank
Dodano 02.12.2009

nie wiem co zrobic mam krzywa jedynka wlasciwie delikatnie sie nachodzi na druga poszlam do ortodontki zrobila wyciski zdjecia plan leczenia wyszlo ze dlatego sie skrzywila bo na dole brkuje mi zeba. niestety powiedziala ze 4 jest do wyrwania przewiduje jeszcze aparat na dolne zeby bo moga sie skrzywic. nie wem co robic myslalam ze wyrwie 8:(

blank
Dodano 26.01.2010

Nie martw się 🙂 Nie jest tak źle 🙂 Ja mam 13 lat i lekarka stwierdziła, że nie mam 6 zębów ! No i rzeczywiście tak jest ;( Ale cóż, jakoś muszę żyć. Mam szpary pomiędzy zębami i brzydko to wygląda. Potrzebny mi aparat ortodontyczny, a w dodatku ja go bardzo chcę. Mama powiedziała, że mi narazie nie kupi bo nie ma kasy…. ;( Ale ja go bardzo chcę i potrzebuję !

blank
Dodano 28.01.2011

Będę mieć aparat ale musi wyrosnąć mi jeszcze tylko siódemka. Co mam zrobić żeby szybciej wyrosła? Proszę o porady, bardzo mi na tym zależy;D

blank
Dodano 25.02.2011

Nie martw się dużo ludzi nie ma czwórek moja koleżanka też nie ma a bardzo ładnie wygląda. Ja dzisiaj idę do dentysty leczyć zęby, bo mam 6 do leczenia i jak już wyleczę to będę mieć stały aparat na zęby. Bardzo się z tego cieszę, bo lepiej trochę ponosić druty na zębach niż potem mieć krzywe zęby przez cały czas.:)

blank
Dodano 12.05.2011

ja bd mieć aparat za 9 dni stały..także dziewczęta i chłopacy nie bójta sie bd ok.:D;)

blank
Dodano 08.06.2011

Mam w tym roku 17 lat i ortodonta zalecił mi aparat ruchomy mam nadzieję że coś pomoże :-*

blank
Dodano 11.04.2012

Nie ma się co martwić aparatem. Trzeba widzieć same plusy: piękny uśmiech, kolorowe gumeczki no i utrata zbędnych kilogramów, bo raczej nie chce się jeść, gdy zęby bolą. A poza tym dłużej żujemy więc trawimy szybciej.

blank
Dodano 18.03.2015

Ja mam aparat na górę już od 3 miesięcy i efekty są niedługo dół. Jedyne co mnie martwi że po zdjęciu aparatu zęby mogą być szorskie

blank
Dodano 30.08.2017

Ja obecnie noszę aparat. 🙂 idzie się przyzwyczaić, choć dbałość o higienę jest tutaj priorytetowa. Ja używam szczoteczki sonicznej oraz irygatora, zdecydowanie lepiej się dzięki temu czuję.

blank
Dodano 30.08.2017

Noszę aparat od pół roku. Naprawdę ważne jest, by go dokładnie czyścić. Od pewnego czasu używam irygatora od Panasonica – czuję się znacznie bardziej świeżo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X