Afta
27 października 2020
--- Drukuj
Afta zwana też pleśniawką to owrzodzenie śluzówki przewodu ustnego.
Jakie są rodzaje afty?
- zapalenie pleśniawkowe to najbardziej rozpowszechniona choroba przewodu ustnego. Choruje na nią ponad 20 % ludzi, począwszy od 5 roku życia i można występować przez całe życie. Prezentuje się cyklicznie a wraz z upływem lat występują nawroty.
- afta mniejsza: najbardziej rozpowszechniona. Dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Może pojawić się na ustach, na śluzówce, na podniebieniu i języku. Występuje w postaci jednego lub kilku niewielkiej ilości i mało bolesnych wrzodów.
- afta większa: kiedy afta mniejsza przekracza średnicę 5-6 cm i dochodzi nawet do jednego centymetra. Pomimo że nie jest poważną chorobą afta większa pociąga za sobą dolegliwości bólowe i inne dolegliwości
- afta opryszczkowata: dotyczy przede wszystkim kobiet i jest postacią dosyć rzadką. Występuje z jednoczesnym pojawieniem się 10- 100 małych, ale bardzo bolesnych wrzodów. Rozprzestrzeniają się na wszystkich częściach przewodu ustnego. Możliwa do wyleczenia w czasie 7-30 dni.
Przyczyny występowania afty:
-
bakterie, wirus, grzyby
-
niektóre choroby: cukrzyca, patologie jelit i oczu, deficyt odpornościowy
-
substancje drażniące (tytoń,przyprawy korzenne)
-
długie leczenie antybiotykami
-
braki żywnościowe (brak witaminy C, B12, żelaza)
-
spożywanie gorących potraw i napojów
-
stres, stany niepokoju i depresji
afta wargi dolnej
Leczenie afty
Pleśniawka zazwyczaj mija samoistnie. Ponieważ nie zna się specyficznych przyczyn nie istnieją odpowiednie kuracje.
Zalecenia
Możemy złagodzić ból spowodowany obrażeniami poprzez:
-
nakładanie na wrzody wilgotnych saszetek z herbatą (dzięki garbnikom herbaty leczenie jest szybsze)
-
użycie spraya na bazie kortyzolu
-
aplikacji na chore miejsca maści
-
zwrócenie się do specjalisty
Komentarzy: 2
Przeraża mnie ten artykuł. Aż się boję pytać, kto go pisał, ale jest totalnym ignorantem.
Po pierwsze – utożsamianie pojęć afta – pleśniawka jest błędne. Pleśniawki są spowodowane infekcją drożdżakami Candida – w związku z czym krótkie leczenie przeciwgrzybicze prowadzi zwykle do szybkiego ustąpienia dolegliwości. Mogą one oczywiście nawracać albo być oporne na leczenie z uwagi na osobnicze predyspozycje chorego. Pleśniawki mogą przebiegać z bolesnym owrzodzeniem / nadżerką – wtedy nazwiemy je aftami. Afta to wyłącznie opis makroskopowy – nie wyjaśnia przyczyny.
Autor tego „dzieła” wymienia przyczyny wystepowania afty – bakterie/wirusy/grzyby/ niektóre choroby/ substancje drażniące/ antybiotykoterapię / niedobory żywieniowe (a nie żadne braki – bo brak to może być w magazynie), stres itd. A potem kwituje to – ponieważ nie zna się specyficznych przyczyn – nie istnieją odpowiednie kuracje. No po prostu ręce opadają…
Jeśli przyczyną jest bakteria – można leczyć miejscowo lub ogólnie środkami przeciwbakteryjnymi. Jeśli wirus (zwykle opryszczki) – lekami przeciwwirusowymi. Jeśli przyczyną jest cukrzyca – afty zapewne ustąpią po jej dobrym wyrównaniu. W przypadku niedoborów – afty ustąpią, gdy niedobory zostaną uzupełnione i organizm odbuduje zapasy tego, czego brakowało (np. żelaza, wit. B12). Jeśli przyczyną są substancje drażniące – leczenie polega na ich unikaniu. Jeśli zbyt gorące potrawy – na odpowiedniej edukacji i zmianie przyzwyczajeń.
Jednym słowem – wyjaśnienie przyczyn i wyleczenie może być niełatwe, może wymagać czasu. Ale pisanie, że nie ma kuracji to jawna ignorancja i w dodatku jakiś brak elementarnego pomyślunku i przeczytania własnego tekstu…
Internet to jednak śmietnik.
Już sama definicja – owrzodzenie śluzówki przewodu (!!!) ustnego (????)
Co to jest przewód ustny? A czasem nie chodziło o przewód pokarmowy? Czy autorka wie, że afty mogą występować też w przełyku / żołądku / jelitach?
Przeraża mnie też wrzucenie wszystkiego do jednego worka. Przecież przez takie teksty można komuś zrobić dużą krzywdę. I to się dzieje na portalu, który się nazywa dentysta… Bez komentarza. Ktoś to w ogóle moderuje???
Afty opryszczkowe będzie Pani pryskała sprayem na bazie kortyzolu?
Podział na „rodzaje” aft – skąd Pani to wzięła??? Pewnie z Internetu.
A może mógłbym poprosić o przykład, jakież to maści będzie Pani stosowała na śluzówkę „przewodu ustnego”? Albo jakiż to spray na bazie kortyzolu?
A może jakiś przykład, jakie to patologie oczu mogą być przyczyną aft? Tak z ciekawości pytam…
Ten tekst to prawdziwy skandal. Czegoś takiego jak żyję nie czytałem.