SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Afta
27 października 2020 --- Drukuj

Afta zwana też pleśniawką to owrzodzenie śluzówki przewodu ustnego.

Jakie są rodzaje afty?

 • zapalenie pleśniawkowe to najbardziej rozpowszechniona choroba przewodu ustnego. Choruje na nią ponad 20 % ludzi, począwszy od 5 roku życia i można występować przez całe życie. Prezentuje się cyklicznie a wraz z upływem lat występują nawroty.
 • afta mniejsza: najbardziej rozpowszechniona. Dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Może pojawić się na ustach, na śluzówce, na podniebieniu i języku. Występuje w postaci jednego lub kilku niewielkiej ilości i mało bolesnych wrzodów.
 • afta większa: kiedy afta mniejsza przekracza średnicę 5-6 cm i dochodzi nawet do jednego centymetra. Pomimo że nie jest poważną chorobą afta większa pociąga za sobą dolegliwości bólowe i inne dolegliwości
 • afta opryszczkowata: dotyczy przede wszystkim kobiet i jest postacią dosyć rzadką. Występuje z jednoczesnym pojawieniem się 10- 100 małych, ale bardzo bolesnych wrzodów. Rozprzestrzeniają się na wszystkich częściach przewodu ustnego. Możliwa do wyleczenia w czasie 7-30 dni.

Przyczyny występowania afty:

 • bakterie, wirus, grzyby

 • niektóre choroby: cukrzyca, patologie jelit i oczu, deficyt odpornościowy

 • substancje drażniące (tytoń,przyprawy korzenne)

 • długie leczenie antybiotykami

 • braki żywnościowe (brak witaminy C, B12, żelaza)

 • spożywanie gorących potraw i napojów

 • stres, stany niepokoju i depresji

afta afta wargi dolnej

Leczenie afty

Pleśniawka zazwyczaj mija samoistnie. Ponieważ nie zna się specyficznych przyczyn nie istnieją odpowiednie kuracje.

Zalecenia

Możemy złagodzić ból spowodowany obrażeniami poprzez:

 • nakładanie na wrzody wilgotnych saszetek z herbatą (dzięki garbnikom herbaty leczenie jest szybsze)

 • użycie spraya na bazie kortyzolu

 • aplikacji na chore miejsca maści

 • zwrócenie się do specjalisty

Czytaj więcej o: afta | leczenie afty |

Komentarzy: 2

blank
Dodano 08.10.2009

Przeraża mnie ten artykuł. Aż się boję pytać, kto go pisał, ale jest totalnym ignorantem.

Po pierwsze – utożsamianie pojęć afta – pleśniawka jest błędne. Pleśniawki są spowodowane infekcją drożdżakami Candida – w związku z czym krótkie leczenie przeciwgrzybicze prowadzi zwykle do szybkiego ustąpienia dolegliwości. Mogą one oczywiście nawracać albo być oporne na leczenie z uwagi na osobnicze predyspozycje chorego. Pleśniawki mogą przebiegać z bolesnym owrzodzeniem / nadżerką – wtedy nazwiemy je aftami. Afta to wyłącznie opis makroskopowy – nie wyjaśnia przyczyny.

Autor tego „dzieła” wymienia przyczyny wystepowania afty – bakterie/wirusy/grzyby/ niektóre choroby/ substancje drażniące/ antybiotykoterapię / niedobory żywieniowe (a nie żadne braki – bo brak to może być w magazynie), stres itd. A potem kwituje to – ponieważ nie zna się specyficznych przyczyn – nie istnieją odpowiednie kuracje. No po prostu ręce opadają…

Jeśli przyczyną jest bakteria – można leczyć miejscowo lub ogólnie środkami przeciwbakteryjnymi. Jeśli wirus (zwykle opryszczki) – lekami przeciwwirusowymi. Jeśli przyczyną jest cukrzyca – afty zapewne ustąpią po jej dobrym wyrównaniu. W przypadku niedoborów – afty ustąpią, gdy niedobory zostaną uzupełnione i organizm odbuduje zapasy tego, czego brakowało (np. żelaza, wit. B12). Jeśli przyczyną są substancje drażniące – leczenie polega na ich unikaniu. Jeśli zbyt gorące potrawy – na odpowiedniej edukacji i zmianie przyzwyczajeń.
Jednym słowem – wyjaśnienie przyczyn i wyleczenie może być niełatwe, może wymagać czasu. Ale pisanie, że nie ma kuracji to jawna ignorancja i w dodatku jakiś brak elementarnego pomyślunku i przeczytania własnego tekstu…

Internet to jednak śmietnik.

blank
Dodano 08.10.2009

Już sama definicja – owrzodzenie śluzówki przewodu (!!!) ustnego (????)
Co to jest przewód ustny? A czasem nie chodziło o przewód pokarmowy? Czy autorka wie, że afty mogą występować też w przełyku / żołądku / jelitach?

Przeraża mnie też wrzucenie wszystkiego do jednego worka. Przecież przez takie teksty można komuś zrobić dużą krzywdę. I to się dzieje na portalu, który się nazywa dentysta… Bez komentarza. Ktoś to w ogóle moderuje???
Afty opryszczkowe będzie Pani pryskała sprayem na bazie kortyzolu?

Podział na „rodzaje” aft – skąd Pani to wzięła??? Pewnie z Internetu.

A może mógłbym poprosić o przykład, jakież to maści będzie Pani stosowała na śluzówkę „przewodu ustnego”? Albo jakiż to spray na bazie kortyzolu?
A może jakiś przykład, jakie to patologie oczu mogą być przyczyną aft? Tak z ciekawości pytam…

Ten tekst to prawdziwy skandal. Czegoś takiego jak żyję nie czytałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
 • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
 • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X