Sprawdzone domowe sposoby na ból zęba
Jak dotrwać do wizyty u dentysty kiedy pojawia się ból zęba? Przedstawiamy domowe sposoby na ból zęba.
Kiedy dokuczy ból zęba, a w danym momencie lub w danych warunkach wizyta u dentysty nie jest możliwa, ani też nie działa w pobliżu pogotowie stomatologiczne, trzeba ból uśmierzyć środkami dostępnymi w domu lub w aptece. W pierwszym odruchu zazwyczaj sięga się po leki przeciwbólowe; powinno się też wyszczotkować zęby, aby usunąć zanieczyszczenia, na których rozwijają się bakterie. Aby tabletka zadziałała szybciej, należy ją rozkruszyć (o ile jest to dopuszczalne) i dopiero wtedy połknąć. Można też okruch leku umieścić w pobliżu bolącego zęba. Pamiętaj! Nie wolno aplikować środka przeciwbólowego niezgodnie z zaleceniami i dawkowaniem podanymi na ulotce dołączonej do medykamentu. Nie wolno także stosować kilku różnych środków przeciwbólowych naraz.
Jeśli lek przeciwbólowy nie pomaga lub nie mamy go pod ręką, można ból zęba uśmierzyć lub wyciszyć domowymi sposobami. Zawsze jednak, kiedy będzie to już możliwe, trzeba iść do dentysty, aby zdiagnozował i wyleczył przyczynę nagłego bólu.
Sprawdzone domowe sposoby radzenia sobie z bólem zęba to:
- Przykładanie na bolesne miejsce chłodnych kompresów – kostkę lodu należy owinąć kawałkiem gazy lub czystego płótna i masować tkliwą okolicę. Do okładów na większe powierzchnie można wykorzystać kompres z zamrożonego produktu spożywczego zawiniętego w czystą ściereczkę.
- Osadzenie w bolącym (i zazwyczaj dziurawym) zębie kawałka goździka przyprawowego. Zawarty w goździkach eugenol działa przeciwbólowo. Nie wolno zapomnieć o usunięciu goździka z zęba po kilku godzinach! Można też robić okłady z odrobiny olejku goździkowego.
- Płukanie bolesnej okolicy schłodzoną czystą wódką (nie spirytusem!) – alkohol łagodzi ból i dezynfekuje. Metoda nie nadaje się do stosowania u osób niepełnoletnich i kierowców, którzy mają w najbliższym czasie prowadzić samochód; nie może być też nadużywana przez dorosłych.
- Dezynfekowanie bolesnej okolicy wodą utlenioną lub przecieranie wacikiem nasączonym spirytusem – w ten sposób niszczymy przynajmniej część drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywołanie stanu zapalnego.
- Smarowanie bolesnego miejsca żelem stomatologicznym – może być ten, którego używa się podczas ząbkowania (bobodent, dentosept A).
- Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, mięty lub rumianku – zioła te działają przeciwzapalnie i ściągająco, a zawarty w mięcie mentol ma właściwości chłodzące. Płukanie można wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia; przy okazji usuwa się zanieczyszczenia i udrażnia bolesną okolicę. Można też przepłukać bolące miejsce chłodnym, silnym strumieniem wody z irygatora.
- Nakładanie chłodnych kompresów z soli, czosnku i cytryny lub tylko z samej soli – działają ściągająco i dezynfekują.
- Zajęcie się czymś absorbującym, co odwróci uwagę od odczuwanego bólu lub obejrzenie dobrej komedii.
Komentarzy: 4
Robiłem sobie kompresy chłodzące i wódką też płukałem – nie bardzo pomogło. Podziałała dopiero pyralgina. Po niej w końcu ból ustąpił i dało się jakoś żyć.
Rzeczywiście pyralgina jest bardzo skuteczna. Brałam już apap, ibufen, ale ból minął dopiero po pyralginie.
a ja polecam rozkruszyć pyralgine jeśli nie pomaga no mi nawet ketonal na recepte nie pomaga i włożyć do dziury w zębie pomaga uspokaja ząb
Polecam lek Antidol 15, jest to kompozyt paracetamolu i kodeiny, działa skutecznie i jest dostępny bez recepty w aptekach a w razie silnego bólu można go łączyć z NLPZ jak np. Ibuprofen czy Pyralgina. Oczywyście nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższą metę gdyż jeżeli boli ząb pewnie jest w nim infekcja której trzeba się pozbyć.