SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Problemy z zębami podczas nurkowania
15 stycznia 2021 --- Drukuj

Nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, skok ze spadochronem, podróż samolotem –dlaczego potencjalnie przyjemna rozrywka może przerodzić się w nieprzyjemny ból zębów? Wszystko za sprawą zmiany ciśnienia, która nie tylko jest przyczyną dolegliwości bólowych uzębienia, ale nawet może prowadzić do jego uszkodzeń.

Barodontalogia – kto jest na nią narażony?

Barodontalogia to przenikliwy ból zębów, który może powstawać na skutek oddziaływania ciśnienia. Zjawisko to najczęściej spotykane jest w przypadku posiadania nieszczelnych plomb albo pęcherzyków powietrza pod plombą. Inną przyczyną bólu mogą być torbiele przy korzeniach zębów lub zwykła nadwrażliwość zębów, która ujawnia się w kontakcie z zimną wodą podczas nurkowania. W przypadku nadwrażliwości zębów warto pamiętać o wcześniejszym usunięciu kamienia nazębnego oraz zastosowaniu środków do higieny ustnej dedykowanych dla osób cierpiących na tę dolegliwość.

Barotrauma – co to jest?

Wspomnianego bólu absolutnie nie należy ignorować. Jest on bowiem ważnym sygnałem ostrzegawczym przed uszkodzeniem tkanek, do jakiego może dojść pod wpływem działania ciśnienia. Uszkodzenia takie określane są jako uraz ciśnieniowy lub tzw. barotrauma. Dotyczą nie tylko zębów, ale także uszu, zatok czy też płuc. Barotrauma podczas nurkowania często objawia się ukruszeniem bądź pęknięciem zęba, ale w przypadku, gdy dotyczy innych narządów, może nawet zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu.

Bezwzględny zakaz – w jakich przypadkach?

Istnieją przypadki, w których bezwzględnie nie powinniśmy podejmować aktywności narażającej nas na oddziaływanie ciśnienia. O czym mowa? Przede wszystkim o niezagojonym dziąśle, np. po ekstrakcji zębów, operacji dziąseł czy dłutowaniu korzeni. Zbagatelizowanie problemu może skutkować krwotokiem, stanami zapalnymi, odmą powietrzną lub wypchnięciem skrzepu, którego konsekwencją będzie suchy zębodół. Poważnego bólu zęba możemy nabawić się również podczas próby nurkowania lub skakania na spadochronie podejmowanej w trakcie leczenia kanałowego albo w przypadku złamanego zęba z odsłoniętą miazgą.

Wiedza na temat barodontalogii to ważna sprawa. Pomoże nam uchronić się nie tylko od nieprzyjemnego bólu, ale także mniej lub bardziej poważnych konsekwencji oddziaływania ciśnienia na nasze tkanki.

Czytaj więcej o: barodontalgia | nurkowanie | nurkowanie a zęby |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X