SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Zdrowie: Guma do żucia, xylitol w walce z próchnicą
29 grudnia 2008 --- Drukuj

Już nie będzie się karać uczniów klęczeniem przed tablicą za to, że żuli ulubioną gumę. Żucie nie jest oznaką złego wychowania, ale przyczynia się do zachowania zdrowia zębów jeśli guma zawiera xylitol pomagający zapobiegać próchnicy.

Xylitol

Żuta cztery razy na dzień przez sześć miesięcy zmniejsza o 20% koncentrację w ślinie baterii Streptococcus mutant – głównego wroga zębów i zmniejsza w ten sposób kwasowość płytki nazębnej. W rezultacie uzyskamy piękniejszy uśmiech. Badanie przeprowadzone w Włoszech przez Uniwersytet Państwowy w Mediolanie razem z Instytutem Kliniki Ontodoncji Uniwersytetu w Sassami. Przedmiot badania stanowiło 153 dzieci ze szkoły państwowej (7-9 lat).

Eksperyment potwierdził rezultaty międzynarodowych doświadczeń, które już w przeszłości zademonstrowały  zapobiegające próchnicy działanie xylitolu: naturalnego środka słodzącego, wyciągniętego z kory brzozy i użytego w gumie do żucia zamiast cukru. Guma do żucia została zrehabilitowana. Zaleca się jej użycie nawet w poradnikach dotyczących promocji zdrowia i higieny jamy ustnej oraz zapobieganiu patologiom ustnym wieku rozwojowego.  Po wstępnym zbadaniu 958 dzieci, włoski zespół wyselekcjonował 153 osoby o podwyższonym ryzyku próchnicy. Dzieci podzielono na dwie grupy: 81 przez sześć miesięcy żuło gumę „placebo” bez cukru, ale słodzoną substancjami innymi niż xylitol, 72 używało przez ten sam okres gumę z xylitolem: jedną po śniadaniu rano, drugą po obiedzie, przed pójściem do szkoły i przed położeniem się do snu. Każda guma była żuta trzy minuty. Z przeprowadzonego testu wynikało, że koncentracja baterii była zmniejszona. Wskaźnik pH płytki bakteryjnej pozostawał poniżej progu ryzyka, a wartości kwasowości mniejsze.  Zapobieganie próchnicy jest sprawą zasadniczą, która nie powinna być lekceważona. We Włoszech próchnica występuje u 22% czteroletnich dzieci i 44% u dwunastoletnich. Obliczono roczne wydatki na zabiegi ortodontyczne na 740 euro. Opieka sanitarna nie jest wystarczająca, by stawić czoła potrzebom, 70,5 % Włochów nigdy nie zwróciło się do struktur publicznych. Stąd wynika konieczność rozpowszechniania złotych zasad higieny zębów z użyciem pasty i szczoteczki, a także promocji odżywiania i wizyt okresowych u dentysty zwłaszcza w wieku rozwojowym. Postawiono sobie ambitny cel: do 2010 roku osiągnąć 90% dzieci bez próchnicy. Naukowcy chcą zająć się szerzej wątkiem skutku pocałunku matka – dziecko. Mama całując dziecko, mówiąc do niego w bliskości lub próbując jego kaszki przekazuje małemu zarazki powodujące próchnicę. Niektóre badania wykazały, że jeśli mama spożywa w czasie ciąży żuje gumę do żucia z xylitolem, nie tylko potrafi zredukować własne ryzyko próchnicy, ale może też zmniejszyć jej prawdopodobieństwo wystąpienia dziecku albo przekaże mu później. 

Czytaj więcej o: xylitol |

Komentarzy: 2

Dodano 04.11.2010

troche długo trzeba ją żuć 🙂 ;D 🙁 😮 😛 8) 😮 :'(

Dodano 12.09.2011

Przeczytalem sklad Orbit’a (taka guma do zucia) i nie ma tam xylitolu. Ciekawe, w ktorych gumach ten xylitol sie znajduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X