Według statystyk 7 na 10 osób w naszym kraju choruje na parodontozę, czyli skutek nie usuwania kamienia. Często nasze domowe zabiegi takie jak szczotkowanie zębów, płukanie płynem do jamy ustnej czy używanie nici dentystycznej nie są w stanie poradzić sobie z tym problemem. Jeżeli chcemy mieć czyste zęby, uniknąć borowania, leczenia kanałowego i innych mało przyjemnych zabiegów dentystycznych należy regularnie usuwać kamień nazębny.
Zabieg czyszczenia z kamienia ma za zadanie ustrzec nasze zęby przed rozwojem próchnicy i zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób dziąseł.
Substancje mineralne, zawarte w ślinie wraz z płytką bakteryjną tworzą kamień nazębny. Jego częścią mineralną są fosforany wapnia ze śliny. Jest to osad, o zabarwieniu szarym bądź brunatnym, twardy i trudny do usunięcia.
Usuwanie kamienia (scaling) wykonywanie jest urządzeniem ultradźwiękowym, czyli scalerem. Podczas pracy scalera, schładza się jego końcówki wodą destylowaną. Końcówkę urządzenia przykłada się do powierzchni zęba a ultradźwięki powodują rozkruszanie kamienia. Woda na końcu zabiegu wypłukuje usunięty kamień. Pacjenci z rozrusznikiem serca, nie mogą korzystać z scalingu. W takich sytuacjach zaleca się ręczne usuwanie kamienia, czyli kiret. Jest on równie skuteczny jak scaling. Koszt salingu waha się od 50 do 200 zł/łuk.
Piaskowanie zębów to najprostsza i podstawowa metoda usuwania osadu nazębnego. Polega on na usunięciu ze szkliwa osadu z herbaty, kawy, papierosów i innych substancji barwiących. Osad usuwa się za pomocą piaskarki- urządzenia stomatologicznego, które kieruje strumień piasku dentystycznego na nasze zęby. Piaskowanie zależne jest od trybu życia i stanu naszych zębów. Przeprowadza się je co kilka miesięcy. Po co piaskować zęby? Nie tylko by mieć piękny uśmiech i naturalny koloryt zębów. Usuwając osad z miejsc, do których sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć usuwamy szkodliwe bakterie. Piaskowanie zębów nie jest zabiegiem bolesnym, jednakże pacjent może odczuwać dyskomfort zważywszy na krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Koszt piaskowania zębów waha się między 50– 150 zł/łuk.
Po piaskowaniu wskazane jest polerowanie i lakierowanie zębów (fluoryzacja). Polerowanie wykonuje się za pomocą pasty do polerowania i szczoteczki. Fluoryzacja wzmacnia szkliwo zęba. Przez pierwsze trzy godziny pacjent jednak nie może palić papierosów, pić kawy, herbaty, wina i innych substancji, które mogą zabarwić zęby. Po upływie ww. czasu pacjent może wrócić do normalnego trybu życia. Koszty tych zabiegów graniczą między 20-120 zł.
Dlaczego ceny się aż tak wahają? Wszystko zależy od prestiżu kliniki, lokalizacji gabinetu, ale i pracy, jaką musi wykonać stomatolog. Doświadczony dentysta oceni stan zębów i ich zaniedbania, oraz powie nam, co należy wykonać, by nie rozwijały się stany chorobowe. Mało kto wie, że każdej osobie ubezpieczonej zdrowotnie przysługuje raz do roku bezpłatne usunięcie kamienia nazębnego wraz z instruktażem higieny zębów.