SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Recesja dziąseł
20 kwietnia 2009 --- Drukuj

Recesja dziąseł to proces odsłaniania się korzeni zębów. Błona śluzowa pokrywa ząb tworząc kieszonkę dziąsłową.

Często występuje odsuwanie się górnej granicy dziąsła niżej przejścia korony zęba w korzeń. Na ogół temu towarzyszy ból i nadwrażliwość na potrawy słodkie i kwaśne.  Jakie są przyczyny odsłaniania korzenia? Najważniejsze to:

 • nieprawidłowy zgryz
 • niewłaściwe szczotkowanie
 • złe nawyki żywieniowe- gryzienie długopisów i innych przedmiotów
 • kamień nazębny
 • wady ortodontyczne
 • nieprawidłowe leczenie protetyczne
 • niewłaściwe zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej
 • brak stosowania biomateriałów

Recesje dziąsłowe to nieładnie odsłonięty korzeń. Występuje ono coraz częściej. Najczęściej jest spowodowane złymi nawykami żywieniowymi i nieodpowiednią higieną. Należy prawidłowo myć zęby i odpowiednio posługiwać się przyborami do higieny jamy ustnej. Najlepszą metodą na zapobieganie recesji jest profilaktyka . Należy dokonywać profesjonalnej kontroli u dentysty.Recesja zazwyczaj dotyczy kłów i polega na znacznym pogłębieniu tzw. kieszonki zębowej lub niewielkim odsłonięciem korzenia. Początkowo recesja nie jest tak silnie odczuwana. Mała ilość pacjentów uskarża się na ból przy myciu zębów bądź spożywaniu zimnych potraw. W tej fazie leczenie recesji jest szybkie i skuteczne. Dokonuje się usunięcia kamienia nazębnego. W przypadku bolesności szyjek zębowych stosuje się lakiery fluorowe, które wbudowują się w odsłonięte kanaliki korzenia blokując przekaźnictwo nerwowe. Duża ilość recesji bywa leczona chirurgicznie np. poprzez przeszczepienie płata w okolicę recesji. Po założeniu szwów po 2 tygodniach zdejmuje się szwy.

Komentarzy: 1

Dodano 16.03.2012

Proszę o pomoc odsłonięty mam korzeń w górnej trójce nie wiem co z tym zrobić nie ciekawie to wygląda ,pani stomatolog poleciła ściąganie dziąsła szczoteczką ,ale nie skutkuje może jakaś inna metoda jak to leczyć?:'(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
 • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
 • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X