Szanowna przyszła Mamo, czy wiesz, że:
Choroby zębów i przyzębia – niebezpieczne dla ciąży i niemowląt
Dzięki wynikom wielu badań wiemy, że choroby przyzębia u kobiet ciężarnych zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia, porodu przedwczesnego i/lub urodzenia dziecka z niską masą ciała. Naukowcy z Uniwersytetu w Chile dowiedli ponadto, że chore przyzębie negatywnie wpływa na czas trwania ciąży i rozwój płodu niezależnie od innych czynników ryzyka[v]. W tym samym badaniu wykazano, że jeśli u kobiety poprzednie ciąże przebiegały pod znakiem zagrożeń wynikających z chorób przyzębia, to w kolejnych ciążach rosło prawdopodobieństwo porodów przedwczesnych i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że choroby przyzębia zostały umieszczone przez amerykańskich badaczy na liście istotnych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego w odniesieniu do ciężarnych z państw rozwiniętych – Polska również należy do grona tych krajów[vi]. Wniosek z tego nasuwa się sam: aby rodzice mogli doczekać się potomka silnego, zdrowego i urodzonego o czasie, przyszła mama powinna mieć zdrowe zęby i przyzębie.
Tanie, bezcenne zdjęcie RTG zębów
Czy rzeczywiście jama ustna kandydatki na mamę jest zdrowa, można przekonać się tylko w jeden sposób: wykonując zdjęcie pantomograficzne.
Wykonanie pantomogramu zleci dentysta lub lekarz prowadzący – na wieść o tym, że planujesz ciążę. Zdjęcie to kosztuje niewiele, a w ostatecznym rozrachunku może okazać się badaniem bezcennym – bo mającym znaczący wpływ na donoszenie ciąży i urodzenie silnego dziecka.
Bardzo ważne: zdjęcie RTG zębów należy wykonać ZANIM zajdziesz w ciążę. W ciąży – o ile nie ma po temu koniecznych wskazań – nie wykonuje się zdjęć rentgenowskich. Wynika to z troski o rozwijające się dziecko. Wprawdzie gabinety stomatologiczne wyposażone są w nowoczesny sprzęt emitujący bardzo małe dawki promieniowania rentgenowskiego, ale lekarze dążą do eliminacji wszelkich czynników mogących negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Korzyści z wykonania RTG zębów przed ciążą
Leczenie w ciąży w oparciu o zdjęcie RTG zębów sprzed ciąży
Dzięki nowoczesnym metodom leczenia oraz znieczuleniom kobieta może obecnie leczyć zęby także w ciąży: skutecznie i bezboleśnie – w oparciu o pantomogram sprzed ciąży; i dzięki zastosowaniu bezpiecznych dla matki i płodu znieczuleń. Jest to bardzo ważne dla pań, które przed poczęciem nie zdążyły wyleczyć próchnicy lub ukończyć leczenia kanałowego czy periodontologicznego, oraz dla pań, które dopiero dzięki zdjęciu RTG dowiedziały się, że mają zęby niedoleczone lub leczone źle, a w ciążę zaszły, zanim podjęły leczenie.
Jeżeli więc planujesz ciążę, dla bezpieczeństwa twojego przyszłego dziecka i własnego, realizację tego zamierzenia zacznij od wizyty u dwóch specjalistów: ginekologa i dentysty, oraz od wykonania panoramicznego zdjęcia RTG zębów. Prawdopodobnie wizytę u dentysty przed zajściem w ciążę zasugeruje również twój ginekolog – ponieważ doskonale wie, że zdrowie jamy ustnej przyszłej mamy jest ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży i jej utrzymania aż do momentu porodu we właściwym czasie.
[i]https://www.nature.com/articles/4811620
[ii]http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa062249#t=article
[iii]https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12576243?dopt=Abstract
[iv]http://journals.lww.com/obstetricanesthesia/Citation/2008/12000/Maternal_Infection_and_Risk_of_Preeclampsia_.7.aspx
[v]http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/002203450208100113
[vi]http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673608600744
[vii]http://www.joponline.org/doi/abs/10.1902/jop.2003.74.8.1214