SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Higiena zębów w podróży – porady
30 kwietnia 2021 --- Drukuj

Ciepłe, wiosenne i letnie dni nadchodzą wielkimi krokami, a wraz z nimi chęć do wybierania się w bliższe i dalsze podróże. Korzystając z przyjemnych chwil, nie zapominajmy o pielęgnacji naszego uzębienia, choć z racji podróży, może być to utrudnione. Podpowiadamy, jak zadbać o higienę zębów będąc z dala od domu.

Szczoteczka podróżna

Ekwipunek, jaki możemy zabrać ze sobą w podróż, jest ograniczony. Choć tradycyjna szczoteczka do zębów nie jest dużym przedmiotem, wiele osób preferuje szczoteczki turystyczne, które dzięki możliwości składania, pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w torebce. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze lepszym wyborem mogą okazać się szczoteczki podróżne jednorazowe. Nie tylko są one niewielkie, ale dzięki nim możemy zrezygnować również z brania pasty do zębów. Zostały one bowiem nasączone pastą już przez producenta.

W sieciach perfumeryjnych możemy napotkać też specjalne mini zestawy podróżne. Przykładowym jest zestaw CURAPROX Travel Set, który zawiera szczoteczkę turystyczną, pastę do zębów i wykałaczkę. Wiele zestawów wyposażonych jest także w zminiaturyzowane płyny do płukania jamy ustnej.

Curaprox zestaw podróżny Ryc. 1. Curaprox Travel Set – zestaw podróżny

O czym pamiętać?

Pierwsza złota zasada higieny zębów w podróży dotyczy już samego przechowywania szczoteczki. Otóż pakując szczoteczkę do walizki starajmy się odizolować ją od reszty przyborów do higieny jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko wędrówki bakterii. Najlepiej więc zapakować szczoteczkę w osobny pojemnik. Pojemnik ten możemy wykorzystać również później, aby oddzielić szczoteczkę od szczoteczek innych osób, które będą korzystały z tej samej łazienki.

Druga zasada dotyczy higieny szczoteczki po jej użyciu. Zdecydowana większość osób przepłukuje ją pod wodą i od razu wkłada do etui. To duży błąd, który sprzyja namnażaniu się bakterii na szczoteczce. Po pierwsze, jeśli mamy taką możliwość, warto opłukać włosie świeżo zagotowaną wodą. Po drugie, szczoteczkę należy dokładnie osuszyć i dopiero wówczas włożyć do zamkniętego pojemniczka. Ciekawym rozwiązaniem są jednorazowe pakiety do szczotkowania zębów podróżnych.

Pamiętajmy także, aby po powrocie do domu nie zostawiać szczoteczki podróżnej z myślą, że za jakiś czas zabierzemy ją ze sobą na kolejny wyjazd. Przez ten czas na szczoteczce mogą namnażać się bakterie, które przeniesione później na zęby, nie będą sprzyjały ich zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X