SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
2
Dentysta i pacjent. Wywiad stomatologiczny.
6 maja 2009 --- Drukuj

Każdy pacjent w czasie pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym jest zobowiązany do wypełnienia tak zwanej karty anamnezy (karty wywiadu).

Są tam zawarte pytania dotyczące przebytych chorób, operacji, ewentualnych alergii i nietolerancji pokarmowych na niektóre substancje. Taką kartę należy wypełnić dokładnie i szczerze. Dane są poufne i w żaden sposób nie mogą być rozpowszechniane. Ukrycie prawdziwych odpowiedzi na pytania może mieć dla pacjenta skutek odwrotny i utrudnić leczenie. Jak ma się zachować dentysta kiedy ma do czynienia z pacjentem chorym na AIDS?Lekarz nie może i nie powinien selekcjonować pacjentów. Jego obowiązkiem jest leczenie pacjentów bez ich dyskryminacji. Kodeks deontologiczny zabrania różnicowania pacjentów opierając się na ich patologii. Jest zobowiązany do właściwego użycia możliwości technicznych jakie są dostępne w leczeniu choroby.W środowisku medycznym przywiązuje się dużą rolę do profilaktyki. Rozpowszechnienie się wirusa HIV z pewnością przyczyniło się do podniesienia progu czujności.

To dotyczy higieny przychodni i zabezpieczenia personelu medycznego i pomocniczego. Ryzyko zakażenia się spowodowało, że lekarze skrupulatnie dbają o przestrzeganie zasad higieny. Ponadto personel medyczny jest poddawany okresowym badaniom, również wykonuje się testy na HIV.Narzędzia, którymi posługuje się dentysta zostają dokładnie sterylizowane. Procedura sterylizacji ma kilka faz. Traktuje się je bardzo wysoką temperaturą i ultradźwiękami.Mity i błędne wierzenia istnieją nie tylko w środowisku stomatologicznym. Strach przed zakażeniem się często wynika z niewiedzy. Zamiast więc słuchać różnych historii lepiej jest skrupulatniej dbać o higienę.

Komentarzy: 2

Dodano 21.04.2010

Ja boje się chodzic do stomatologa .
Mam zęba do usunięcia czy to prawda ,że wyrywanie boli??
Czy mozna dostac dodatkowe znieczulenie przed zaszczykiem ??

Dodano 29.04.2010

Jeśli trafisz na dobrego dentystę, to nawet nie poczujesz wyrwania. A co do znieczuleń to wystarczą dwa zastrzykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Włosie szczoteczki były pierwotnie wykonane z krowiej sierści.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X