Aby rozwiązać problem cuchnącego oddechu w wielu przypadkach wystarczy dokładnie wyszczotkować oprócz zębów i dziąseł także powierzchnię języka.
Jest to strefa jamy ustnej, na której z łatwością utrzymują się resztki pożywienia i w wyniku tego jest siedliskiem milionów mikroorganizmów. Gnicie substancji proteinowych, które odkładają się na powierzchni języka, w szczególności tych bogatych w aminokwasy zawierające grupy sulfonowe, wolne związki chemiczne odpowiedzialne za brzydki zapach z ust. Przypuszcza się, że mikroorganizmy rozmnażające się w tych resztkach są odpowiedzialne za próchnicę i paradontopatię. Powierzchnia języka, szczególnie jego najgłębsza część powinna być czyszczona, ponieważ jest ona jednym z głównych obszarów gromadzenia się bakterii wytwarzających brzydki zapach w czasie oddychaniaCzyszczenie powierzchni języka normalną szczoteczką do zębów lub specjalnymi przyborami powinna być przyzwyczajeniem w codziennej higienie jamy ustnej.
Powinno być uważane za równie ważne jak czyszczenie zębów. Polega ono na wyeliminowaniu resztek pozostałego pożywienia i rozmnażających się baterii. Zmniejsza osad bakteryjny w przewodzie jamy ustnej i może też zapobiegać poza cuchnącym oddechem także rozwojowi próchnicy i paradontopatii..Jedyną niedogodnością jest w czasie czyszczenia możliwość powstania odruchu wymiotnego. Osoba mająca problem i brzydkim zapachem z ust nie powinna zaniedbywać tej rutynowej czynności.. Przed czyszczeniem zębów zaleca siłę najpierw oczyszczenie powierzchni języka. Po wyszczotkowaniu można wypłukać usta specjalnymi bakteriobójczymi płynami.
Komentarzy: 2
Dokładnie zgadzam sie z tym ,ja jak czyszczę język to zbiera mnie na wymioty ale zawsze staram sie wyczyscic jak najgłebiej 🙂
a efekt jest?