SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
10
Analiza przedzabiegowa, czyli ważne czynności przed ekstrakcją
2 czerwca 2010 --- Drukuj

Analiza przedzabiegowa, czyli czynności, jakie należy wykonać przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba. Ekstrakcja, czyli usuwanie zębów to zabieg chirurgiczny stosunkowo prosty i najczęściej wykonywany w gabinetach stomatologicznych.

Jego istotą jest przerwanie ciągłości włókien ozębnej łączącej ząb z kością i wyjęcie go z zębodołu. Z pozoru prosta procedura medyczna potrafi jednak stwarzać wiele problemów, których źródłem może być zarówno budowa anatomiczna zęba jak też niewłaściwa technika zabiegu. Przystępując do usunięcia zęba należy ustalić wskazania i ewentualne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu.
Trzeba pamiętać, że każda ekstrakcja jest postępowaniem chirurgicznym, w trakcie, którego lub po którym mogą wystąpić powikłania ogólne i miejscowe, dlatego tak ważna jest ocena przedzabiegowa szczegółów dotyczących nie tylko samego zęba, ale całego pola operacyjnego.

•    DOSTĘP DO POLA ZABIEGOWEGO

W przypadku, kiedy jest ograniczony nawet prosta ekstrakcja kleszczami może wymagać zabiegu chirurgicznego. Powody utrudnionego dostępu mogą być różne, ale głównie wynikają z
•    Trudności z rozwieraniem szczęk, co jest szczególnie ważne w przypadku ekstrakcji zębów tylnych. Problemy te mogą być spowodowane zakażeniami zębopochodnymi mięśni żwaczowych, zaburzeniami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, przykurczami wynikającymi ze zwłóknienia mięśni.
•    Położenie zęba w łuku, nawet, gdy jest on anatomicznie na swoim miejscu w przypadku zębów trzonowych trzecich również stwarza nie lada problemy. Głównie polegają one na fakcie, iż podczas szerokiego rozwarcia ust u pacjenta wyrostek dziobiasty umiejscawia się w okolicy drugiego i trzeciego zęba trzonowego szczęki, co utrudnia instrumentację.
•    Znaczne stłoczenie zębów w łuku zębowym powoduje ograniczenia w dostępności do korony zęba mającemu podlegać ekstrakcji oraz często w efekcie daje uszkodzenie zębów sąsiadujących z tym usuwanym.

•    STAN ZĘBA

Jest on bardzo istotnym oraz widocznym dla lekarza elementem określającym przebieg przyszłej ekstrakcji. Oczywistym jest, że osłabiona struktura zęba będzie powodowała trudności w jego usunięciu. Może ona być spowodowana dużym wypełnieniem, czy też rozległą próchnica obejmującą ząb. Wówczas podczas zabiegu należy szczególnie zadbać o to, by dzioby kleszczy były założone możliwie na zdrowej strukturze zęba, niezajętej przez proces próchnicowy.
Poprzez wykonanie zdjęcia radiologicznego należy wykluczyć występowanie resorpcji wewnętrznych i zewnętrznych. A jeśli już takowe występują to dzięki ocenie przedzabiegowej można wywnioskować, czego będzie można się spodziewać. W przypadku resorpcji będzie to prawdopodobnie złamanie korzenia na poziomie, na którym występuje.
Trudności można się także spodziewać przy usuwaniu zęba, który był leczony endodontycznie, szczególnie w bardzo odległej przeszłości. Ząb taki będzie się charakteryzował dużą kruchością i łamliwością.
Powinno się także ocenić ząb pod względem występowania ankylozy bądź hipercementozy, co również może nastręczyć wielu problemów.

•    STAN KOŚCI OTACZAJACEJ ZĄB

Zwraca się tutaj szczególną uwagę na gęstość i grubość kości zwłaszcza po stronie policzkowej. Przy dużej gęstości występującej np. u pacjentów starszych, u tych z nawykowym miażdżeniem pokarmów istnieje duże ryzyko złamania zęba podczas ekstrakcji. Na zdjęciu rentgenowskim kość gęsta będzie nieprzepuszczalna dla promieni rentgenowskich, natomiast ta bardziej podatna na rozprężanie i w efekcie czyniąca ekstrakcję prostszą dla operatora bardziej przepuszcza promienie rentgenowskie.

•    ANATOMIA ZĘBA

Ocenie należy poddać także takie oczywiste i podstawowe dla operatora aspekty jak ilość korzeni oraz ich cechy szczególne jak długość, kształt, rozbieżność korzeni w zębach wielokorzeniowych. Im większa rozbieżność, długość oraz większe zakrzywienie tym ekstrakcja może okazać się bardziej skomplikowana.

•    STOSUNEK ZĘBA DO INNYCH STRUKTUR ANATOMICZNYCH

•    ZATOKA SZCZĘKOWA

Położenie korzeni zębów względem zatoki szczękowej wykazuje znaczną zmienność. Mogą znajdować się w minimalnej relacji z nią, bądź też mogą być od niej oddzielone tylko cieniutką warstwą kości. Należy także wziąć pod uwagę stopień pneumatyzacji zatoki, która to zwiększa się wraz z wiekiem oraz wraz z utrata tylnych zębów szczęki.
Zęby, przy których usuwaniu istnieje znaczne ryzyko odsłonięcia zatoki, wytworzenia połączenia ustno-zatokowego, czy też przetoki powinny zostać zakwalifikowane do ekstrakcji chirurgicznej.

•    PĘCZEK NACZYNIOWO-NERWOWY ZĘBODOŁOWY DOLNY

Ustalenie jego położenia jest szczególnie ważne przez wzgląd na możliwość uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego, zwłaszcza dotyczy to usuwania trzecich trzonowców w żuchwie. Do oceny tych wszystkich parametrów szczególnie przydatne a wręcz niezbędne okazały się zdjęcia radiologiczne. Najczęściej wykonywane są zdjęcia zębowe w projekcji okołowierzchołkowej lub pantomograficzne. Czasem wykorzystuje się też zdjęcia zgryzowe, zwłaszcza w przypadku zatrzymanego guzka lub chęci obejrzenia policzkowo-językowego lub podniebienno-policzkowego położenia zęba. Na szczęście dzisiaj usuwanie zębów nie ma nic wspólnego z tym pamiętnym sprzed lat. Ekstrakcja stanowi pierwszy etap implantacji, więc dentystom zależy na jak najdelikatniejszym jej wykonaniu. Każdej fazie, począwszy od znieczulenia, a skończywszy na sterowanej regeneracji tkanek, przyświeca jeden cel: zminimalizować ból i utratę kości. Zrozumienie tych zasad i wprowadzenie ich w życie w połączeniu z perfekcyjnym opanowaniem technik chirurgicznych pozwoli na pomyślne przeprowadzenie zabiegu, jakim jest ekstrakcja. Należy także pamiętać, że samo atraumatyczne usunięcie zęba to nie wszystko, trzeba jeszcze zadbać o prawidłowe gojenie się rany, zarówno w obrębie części kostnej, jak i dziąsłowej, co przy zastosowaniu się do powyższych zasad i poprawnym wykonaniu procedury jest niemalże pewne.

Bibliografia:
Koerner Karl R., „Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych”, Wrocław 2009

Komentarzy: 10

blank
Dodano 29.09.2011

Historia powikłań po wyrwaniu zęba.

Dnia 03-09-2010 tj. piątek zgłosiłem się do firmy „X” z bólem zęba, który trwał trzeci dzień. O godzinie 9:20 przybyłem do firmy w celu wykonania prywatnej usługi – usunięcia bólu zęba. Usługę wykonywała Pani Y. Na samym wstępie, prosiłem, aby zęba nie usuwać tylko „zatruć”, gdyż następnego dnia miałem mieć egzamin poprawkowy, na którym bardzo mi zależało. Pani Y zasugerowała, że ból trwa już jakiś czas, mam obrzęk na lewym policzku. Cyt. „w środku ma pan bakterię.., ząb trzeba wyrwać, bo bakterie rozprzestrzenią się po pana organizmie”. Po tej rozmowie, zgodziłem się na wyrwanie zęba. Zaznaczyłem wcześniej, że bardzo boję się dentystów i dawno nie byłem u żadnego z wizytą.
Pani Y po wyrwaniu zęba zadała mi pytanie: „Czy ma pan jakieś tabletki przeciwbólowe? Odpowiedziałem: Tak: Ibuprofen, Apap., po czym odpowiedziała: Dobrze, one wystarczą. Po 2 godzinach powinno puścić znieczulenie. Gdyby bolał proszę zażyć tabletki przeciwbólowe. Pani Y wypisała mi na kartce zalecenia, do których stosowałem się po wyrwaniu zęba:
– 0,5 godziny zagryzać tampon
– 2 godziny nie jeść
– potem jeść i pić tylko chłodne
– NIE WOLNO PALIĆ!!!!!!

blank
Dodano 29.09.2011

c.d.

Podziękowałem za bezbolesne usunięcie zęba, po czym zapłaciłem za usługę kartą płatniczą (150zł). O godzinie 10:00 opuściłem siedzibę firmy „X”, po czym udałem się na przystanek autobusowy z zagryzionym tamponem. O godzinie 10:25 byłem już w domu. Po czym odczekałem jeszcze 5 minut i wyciągnąłem tampon. Po następnych 20 minutach, poczułem ból w miejscu ekstrakcji zęba. Ból był łagodny, ale ciągły. O godzinie 11:30 postanowiłem zażyć tabletki przeciwbólowe, gdyż ból strasznie się nasilał. Zażyłem 3 tabletki „Ibuprofen” – odczekałem 15 minut, ból nie ustępował, wręcz przeciwnie – nasilał się. Zadzwoniłem do mojego ojca z zapytaniem: Czy ma w domu gdzieś tabletki przeciwbólowe „Ketonal forte”? Po wskazaniu miejsca przez mojego ojca, odnalazłem tabletki, po czym zażyłem 1 sztukę ok. godziny 12:10. Mój organizm nie wytrzymywał z bólu. Mięsnie same się napinały, łzy leciały mi po policzkach. Ból był coraz gorszy. Po 20 minutach zadzwonił tym razem mój ojciec do mnie z zapytaniem, czy ból mi przeszedł. Odpowiedziałem mu płaczącym głosem, że nie. Zaproponował mi abym zażył ewentualnie jeszcze jedną tabletkę przeciwbólową, ale ostatnią. Posłuchałem jego sugestii. Ból nadal nie przechodził. Postanowiłem, że zadzwonię do firmy, gdzie była wykonywana usługa. Kazano mi przyjechać jak najprędzej do Pani Y.
Zamówiłem taksówkę, dzięki której byłem w siedzibie firmy „X” ok. godziny 13:20. Pani Y zabrała mnie na specjalistyczny fotel. Sprawdziła za pomocą rentgena (zdjęcie rentgenowskie) miejsce wyrwania. Cyt. „Wyrwanie jest czyste”, tzn., że żaden odłamek zęba nie pozostał w miejscu wyrwania. Pani Y zapytała mnie gdzie mnie boli. Określiłem ból – że rozprzestrzenia się po całej twarzy. Cyt. „ boli mnie cała twarz -wskazując na lewy policzek. Pani Y podała mi nowe znieczulenie (zastrzyk) w dziąsło + zastrzyk w podniebienie. Spowodowało to kilkugodzinne uśmierzenie bólu, poczułem drętwienie na całej lewej części twarzy. (do dziś tj. 30-09-2010 nie mam prawidłowego czucia w lewej środkowej części twarzy – co mnie bardzo martwi – Pani lek. stom. Z – powiedziała, że taki stan mogę mieć nawet do 6 miesięcy, po wykonaniu znieczulenia). Pani Y, w miejsce gdzie była ekstrakcja zęba, wcisnęła mi przełamaną tabletkę. Wykonała nacięcie dziąsła – miejsce gdzie miałem lekki obrzęk. Po sprawdzeniu wyrwania, podaniu znieczulenia, pani Y powiedziała: że jak znieczulenie puści, to i tak będzie mnie boleć, bo to był ropny ząb. Powiedziała również, że nie mogę dziś tj. 03-09-2010 brać więcej tabletek przeciwbólowych, gdyż zażyłem ich już za dużo. Pani Y zapisała mi antybiotyk, który stosowałem według zaleceń:
– CLINDANYCIN MIP 600 (1-wszy dzień popołudniu i wieczorem)
– potem rano i wieczorem 2 razy dziennie + zalecenia po wizycie

blank
Dodano 29.09.2011

c.d.2

Niezwłocznie udałem się po 2 wizycie u Pani Y do apteki w celu wykupienia antybiotyku (19,21zł) godzina 14:56. O godzinie 15:05 byłem w domu. Zmęczony położyłem się na łóżko. Ok. godziny 15:10 zażyłem antybiotyk wg zaleceń. Po godzinie od zażycia antybiotyku ból znów się pojawił, prawdopodobnie znieczulenie przestało działać, była to godzina 16:15. Ból pojawił się tak samo jak po pierwszej wizycie w firmie „X”. Najpierw był delikatny i ciągły. Później przemienił się w ostry i ciągły. Koszmar zaczął się ok. godziny 17:00. Mięsnie znów same się napinały, moje ciało drżało z bólu, który przeszywał całe ciało. O godzinie 19:00 krzyczałem i wyłem z bólu. Stosowałem się do zaleceń pani Y – do końca tego dnia, nie zażyłem ani jednej tabletki przeciwbólowej. O godzinie 22:00 bezradni moi rodzice, wraz z moim bratem, postanowili, że zawiozą mnie na pogotowie. Załącznik nr 3

Załącznik 3

Na pogotowiu lekarz V udzielił mi pomocy – dostałem zastrzyk przeciwbólowy. Po czym z powrotem zostałem przewieziony samochodem mojego brata do domu. Położyłem się do łóżka, w między czasie jadłem tylko zimne rzeczy wg zaleceń pani Y – były to lody i 2 lub 3 banany. Ok. godziny 1:00 w nocy dnia 04-09-2010 tj. sobota obudziłem się i zwymiotowałem wszystko co poprzedniego dnia zjadłem. Ok. godziny 1:30 ból ustąpił i zasnąłem.
Rano dnia 04-09-2010 tj. ok. godziny 08:00 obudziłem się z dużym obrzękiem twarzy (Załącznik 4) oraz z bardzo wysoką temperaturą ciała – 39,4 C. Ok. godziny 10:00 ból ponownie się pojawił, a temperatura ciała nie spadła. Mój brat postanowił ponownie zawieść mnie na pogotowie (Załącznik 3). Pan lekarz V ponownie znajdował się na dyżurze. Powiedział mi, że niezwłocznie mam się udać do Pani Y w poniedziałek tj. 06-09-2010. Na pogotowiu udzielono mi pomocy – podano mi do mięśniowo zastrzyk na zbicie wysokiej temperatury i zapisano tabletki przeciwbólowe „Nurofen Ultra Forte”. Dnia 04-09-2010 miałem o godzinie 10:00 pisać egzamin poprawkowy. Niestety, nie byłem w stanie dojechać na egzamin.
Następny dzień 05-09-2010 przeleżałem w łóżku, na tabletkach „Nurofen Ultra Forte „ oraz na jedzeniu zimnych rzeczy wg zaleceń Pani Y.
Załącznik 4

blank
Dodano 29.09.2011

c.d.3

Następnego dnia tj. 06-09-2010 ok. godzin 09:00 wykonałem telefon do firmy „X”, aby dowiedzieć się czy mogę przyjść. Powiedziano mi, że jak najprędzej. Po kilku minutach otrzymałem telefon z firmy „X”, że przed wizytą mam zrobić sobie zdjęcie panoramiczne szczęki (zębów) – we wskazanym ośrodku. Wg zaleceń udałem się do „Centrum Stomatologii Ś”, gdzie zrobiłem zdjęcie panoramiczne o które byłem proszony – koszt 50zł – załącznik 5

Po otrzymaniu zdjęcia rentgenowskiego panoramicznej mojej szczęki, udałem się do firmy „X”. Pani Y przyjęła mnie niezwłocznie ok. godziny 10:30. Sprawdziła zdjęcie, które dostarczyłem – nic nie znalazła, zrobiła kolejne zdjęcie – miejsca gdzie została wykonana ekstrakcja zęba, znów usłyszałem, że wyrwanie było czyste.
Pani Y opowiedziałem o wszystkich zdarzeniach jakie miały miejsce od momentu ostatniej wizyty. Dowiedziawszy się, że byłem na pogotowiu z wysoką gorączką i otrzymaniu zastrzyku na jej zbicie – skierowała mnie na badanie krwi. Załącznik 6
Udałem się do szpitala, gdzie dzięki znajomością, błyskawicznie otrzymałem wyniki, po godzinie zjawiłem się z powrotem w firmie „X” u pani Y z niepokojącymi wynikami. Załącznik 7

Załącznik 6

Załącznik 7

Po przedstawieniu Pani Y wyników ok. 13:30, otrzymałem skierowanie do Pani Lek. Stom. Z specjalista chirurgii stomatologicznej – załącznik8

Zrezygnowany, z wysoką gorączką, mocno osłabiony i zmęczony udałem się do Pani Przybyskiej ok. godziny 14:30. U Pani Z zostałem poproszony o wypełnienie kwestionariusza – załącznik 9 i 10
Załącznik 9

Załącznik 10

Pani Z, krótko po sprawdzeniu skierowania, posadziła mnie na fotelu specjalistycznym. Spojrzała mi w zęby i odnalazła przyczynę, wszystkich wydarzeń. Powiedziała, że mam otwartą zatokę i że przyczyną bardzo wysokie CRP, jest otwarta zatoka. Dowiedziałem się również, że powinna być ona zszyta tego samego dnia, w którym miała miejsce ekstrakcja zęba (załącznik 11)
Załącznik 11

U Z zrobiono mi tomografię 3D zatoki – koszt 250zł, ponad to przeprowadzono plastykę zatoki – koszt 600zł, dodatkowo w czasie leczenia przeprowadzono 3 zabiegi lecznicze – „Ozonem” koszt jednego 50zł (3 miałem gratis) = 100zł oraz zdjęcie szwów dnia 15-09-2010 – koszt 50 zł. (załączniki 12)

Załącznik 12

Po przeprowadzeniu plastyki zatoki, przypisano mi antybiotyk dożylny, który miałem podawany przez dojście centralne rano i wieczorem – uniemożliwiło mi to pracę w mojej firmie – zostało wystawione L4. (załącznik 13 i 14)
Załącznik 13

Załącznik 14

Tego samego dnia udałem się do wskazanego ośrodka zdrowia przez Z – ulica… . Zostało mi założone dojście centralne oraz podana pierwsza dawka antybiotyku (załącznik15)
Załącznik 15

Łączna kwota – 87,96zł

Następnego dnia tj. 07-09-2010 miałem zgłosić się po kolejną dawkę antybiotyku, między godziną 9:00 –10:00 oraz kolejną dawkę w godzinach popołudniowych między 17:00 – 18:00. Kiedy udałem się do ośrodka zdrowia, powiedziano mi, że nie zostanie mi podany zastrzyk, gdyż skierowanie mam od lekarza prywatnego, a także, że na skierowaniu brakuje nazwy leku. Rozczarowany tym faktem, udałem się do Pani Z o dopisanie na skierowaniu nazwy leku, po czym udałem się na pogotowie, aby lek został jak najszybciej podany. Na pogotowiu nie chciano mi podać leku, gdyż nie ma tam „Izby Zabiegowej”, odesłano mnie do szpitala na ul….a, gdzie wysłano mnie do prywatnej przechodni obok pogotowia. Tam również nie chciano mi podać leku, po interwencji jednej laborantki, skierowano mnie z powrotem do Ośrodka Zdrowia przy ul… – gdzie podano mi antybiotyk w pokoju obok, gdzie nie chciano tego zrobić. Zrezygnowany całym zajściem wróciłem do domu. Ok. godziny 20:00 lek podano mi na pogotowiu, gdyż lekarz, który tego samego dani podawał mi zastrzyk, miał wtedy dyżur. Tego samego dnia zarejestrowałem się u lekarza rodzinnego, który przepisał mi chorobę do karty na NFZ, abym nie miał problemów z podaniem antybiotyku, zważywszy na bardzo wysokie CRP. Następne dawki antybiotyku miałem podane już bez żadnych problemów.

W ciągu pierwszych 3 dni schudłem 5 kg. Powoli wracam do swojej wagi. Nie przedstawiłem dodatkowych kosztów i strat jakie poniosłem przez pobyt na L4. Przedstawiłem wszystkie koszty leczenia, na które posiadam rachunki.

blank
Dodano 05.02.2012

Czytam twoj list i bardzo mi przykro ze miales tak duze ,chociaz latwe do unikniecia problems po ekstrakcji zeba.Czy w Polsce dentysta nie jest zobowiazany do zrobienia
X-RAY wszystkich zebow zanim zacznie cokolwiek robic przy pacjencie ?????
Dentist dobrze wie ze chory zab moze byc przyczyna zapalenia takich organow jak serce,mozg,nerki,moze tez uszkodzic embrion,arterie i wiele,wiele innych.Dentists moga miec super-equipment w pieknym gabinecie ale nie moga polaczyc kropek aby miec caly
” rysunek” pacjenta problemu i potencjalnych effektow leczenia.
Czy w Polsce lecza „na oko”?
Ibuprofen nie jest lekiem z wyboru po extraction zeba poniewaz moze przedluzyc czas
krzepniecia krwi,ma powazne side effects i.e. krwawienie w przewodzie pokarmowym,
oraz zatrucie chemiczne organizmu.Poza tym Ibuprofen nie jest mocny enough w przypadku
silnego bolu.
Jezeli dentist stwierdzi ze wyrwanie zeba,tak jak piszesz,zapobiegnie rozsianiu bakterii,jest znacznie mistaken.Bakterie zostana tam gdzie byly z prawdopodobienstwem
rozsiania,jezeli antybiotyki o odpowiednim spectrum nie beda natychmiast i systematycznie uzyte.
Wiem,ze w Polsce zaasymmilowalo sie wiele dobrych rzeczy z tego dzikiego zachodu.Nie che mowic o zlych wplywach jak crime,bezdomni lub narcotics.
W edukacji ,obowiazkach zawodowych oraz etycznych kazdej dziedziny medycznej dominuje
zasada „nie krzywdz”.Prosty X-ray jest podstawowym elementem dignostycznym przed i po
kursie leczenia lub zabiegow.
Pacjent mosi wiedziec A-Z,w zrozumialych terminach co sie dzieje.Informacje musza byc
podawane z respectem dla pacjenta ktory powierza swoje,w tym przypadku zeby,lekarzowi.
Ponadto ,leczenie complikacji po extrakcj powinno byc leczone przez PERIODONTIST lub
dentyste – CHIRURGA,ktory ma specjalna edukacje w tym zakresie.
Nie watpie,ze takowe praktyki sa stosowane.Przykro mi ,ze trafili Ci sie fachowcy
z innej branzy liczacy za uslugi jak dentysci.
Cale Twoje zle doswiadczenie jest wynikiem balaganu w systemie,braku konsekwencji za
ignorancje,marna etyke i brak odpowirdzialnosci Tradycje komunizmu,czy jeszcze zyja?
Moj Polski jest calkiem dobry.Pozdrawiam i zycze luck.

blank
Dodano 11.02.2014

dziś dowiedziałam się, że wyrywanie zęba można wykonać bez problemu bez zdjęcia rentgenowskiego. NIE JEST ONO WSKAZANE – jak poinformowała mnie stomatolożka (tłumaczyłam pół godziny, że u mojego ojca usuwanie każdego zęba kończyło się na szczękowej, mamie zęby łamały się na kilka części). Twierdziła, że dopiero jak dojdzie do jakichś podejrzeń, to się rtg wykona. Na co dodała, że cyt.: „napchała sobie pani głowę farmazonami z Internetu, a teraz przychodzi z koncepcją leczenia całkowicie z kosmosu – to JA studiowałam 5 lat i wiem, co robić w takim przypadku”. Można sobie z tą panią porozmawiać w przychodni na Piaskowej Górze w Wałbrzychu.
Jestem ciekawa, czy wpuściłaby architekta krajobrazu do ogrodu koło swojego domku jednorodzinnego, żeby bez wywiadu w planach działku wziął się za usuwanie dziko rosnących drzew. Jeżeli jej uszkodzi uzbrojenie działki i trzeba będzie ryć w ziemi i wymieniać rury – w myśl logiki tej pani – architekt krajobrazu odpowiedzialności nie poniesie, bo postepował zgodnie z procedurą.

Chory kraj…

blank
Dodano 01.04.2014

przygotowuje sie do przeszczepu czy musze zazywac antybiotyk przed wyrwanie zeba

blank
Dodano 12.05.2014

Witam. Moja sprawa to… 5 dni temu mialam usuwana zatrzymana gorną trójke. Mam zalożone szwy,zeby myje lecz u gory staram sie delikatnie,a zeba obok rany raczej omijam bo sie boje… Ale widze ze mam na nim cos(od strony rany wlasnie) jakby-osad,kamien nie wiem jak to nazwac.. Dodam ,ze plukam płynem przepisanym przez stomatologa Eldurin. Co to moze byc? Czy to jakis blad podczas usuwania tamtego zeba?

blank
Dodano 22.06.2014

no dokładnie mi lekarz również usunął ząb za 200zł następnie skierował do poradni gdzie miał mnie przyjąć chirurg szczękowy, jak się okazało na wizytę musiałam czekać kilka dni. Poszłam więc do innego chirurga prywatnie, zapłaciłam za wizytę a ten dał mi skierowanie do szpitala na oddział chirurgi szczenkowo- twarzowej

blank
Dodano 04.02.2017

Czyta sie jak dobry triller. Pani z firmy X…do bledu trudno sie przyznać. dawniej ludzie podobno chodzili do kowala (tego co konie podkuwa) .I ja tez wole do chłopa.Jak bylem w Mielecu u pani „M” zaplacilem raz za nieczulenie ,potem drugi raz (bo bolalo i bylo malo) a potem…koszmar. 2 baby darly zeba, spuchla mi geba.Miedysie plotkowaly i cos jadly (mielily cos w gebach) .Malo tego ,sama przychodnia obskurna, toaleta jak na dworcu PKP w w 1981,tynk ze sciany odpada,klimaty jak z łagru. Uwazam ze bylem dzielny ale dostalo mi sie ,ze „nie mialam jeszcze takiej bexy pacjenta”.K…. poklony przed ofiarami dr.Mengele i tez schudlem 2 kg na fotelu.Pania M raczej odradzam jako jedynej chrurg w miescie hetmana Mieleckiego.Na wszelki wypadek kolekcjonuje ketonal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X